Ztrácíte se v široké nabídce nejrůznějších karimatek? Nevíte, jak si vybrat tu nejvhodnější pro vaše aktivity? Máme pro vás stručného průvodce, který vás seznámí s jednotlivými druhy karimatek a jejich použitím. Zjistíte, jak se od sebe liší nafukovací a samonafukovací karimatky a proč jsou klasické pěnové karimatky v některých ohledech stále nejlepším možným řešením.
Karimatek existuje hned několik typů, každý druh má své jedinečné klady a zápory a hodí se do jiných podmínek. Spousta lidí výběr kvalitní karimatky podceňuje. Jedná se ale o vybavení, které určuje, jak dobře se vyspíte a zároveň vás chrání před chladem a vlhkem. Jednodenní přespání za zhoršeného komfortu se sice dá přežít, ale pokud se chystáte na delší výpravu mimo civilizaci nebo budete přespávat na sněhu, rozhodně byste výběr kvalitní karimatky neměli podceňovat.
Jednou z nejdůležitějších vlastností, na kterou byste si měli dát při výběru karimatky pozor je tzv. tepelný odpor. Výrobci ho uvádějí pod písmenem R. Čím vyšší je hodnota R, tím lépe vás bude karimatka izolovat od země. Karimatky s vyšším číslem R jsou vhodné do nízkých teplot. Pokud máte spacák do nízkých teplot, budete k němu potřebovat také odpovídající karimatku, protože i se sebelepším spacákem vám bude na letní karimatce zima.
Karimatky se nejčastěji rozdělují na pěnové, nafukovací a samonafukovací. Pokud si potrpíte na vysoký komfort, měli byste sáhnout po těch nafukovacích nebo samonafukovacích. Klasické pěnové karimatky vás sice dokážou izolovat od chladné země, ale nezaručí vám takové pohodlí, jako zbylé dva typy. Možná vás v tento okamžik napadá otázka, jak jsou na tom nafukovací karimatky s odolností proti protrhnutí. Moderní karimatky jsou sice vyrobeny z odolných materiálů, ale stále u nich existuje riziko propíchnutí. Každopádně není nic jednoduššího než si místo na spaní před umístěním karimatky trochu vyčistit od ostrých kamenů a větví, které by mohly karimatku poničit. Případně můžete pod karimatku pro jistotu umístit celtu. Největší problém s nafukovacími karimatkami přichází ve chvíli, kdy je umístíte blízko k ohni. Jiskry mohou nafukovací karimatku propálit, takže jestli si potrpíte na spaní v blízkosti ohně, raději byste měli sáhnout po té klasické pěnové.
To, co pěnová karimatka ztrácí v oblasti pohodlí, zase dohání díky nízké hmotnosti. Nevýhodou ale může být její horší skladnost. Většinou ji musíte nosit na vnější straně batohu, takže ji neuložíte přímo do batohu. Nabídka je opravdu široká, takže lze sehnat i skládací pěnové karimatky, které jsou skladnější než ty rolovací.
Nafukovací karimatky jsou mnohem skladnější a pokud si připlatíte za kvalitnější materiály, dokážete je sbalit i do opravdu minimalistických rozměrů. Nafukovací karimatku tak dokážete uložit přímo do batohu. Z hlediska hmotnosti jsou pak nejtěžší samonafukovací karimatky. Vyšší váhu ale vykoupí komfortem a rozumnými rozměry.
Jestliže vám nevadí nosit někde na batohu srolovanou karimatku, spíte často v blízkosti ohně a nechcete s sebou nosit nic těžkého, pěnová karimatka je přesně pro vás. Vyvarujte se jednovrstvým karimatkám z nekvalitní pěny. Pokud už si kupujete karimatku, na které se chystáte spát a nejen sedět, zvolte karimatku z EVA pěny. Takové karimatky nenasávají vodu, jsou velice odolné a poměrně dobře izolují od chladné země. Existují také alternativy, které se nerolují, ale skládají „harmonikovým“ způsobem. Skládací karimatky jsou většinou doplněny o vroubkování, které zajišťuje měkkost a malé prohlubně mezi vroubkováním zadržují teplý vzduch. Některé jsou navíc doplněny ještě o vrstvu izofolie, která zlepšuje izolační vlastnosti karimatky.
Samonafukovací karimatky jsou vyrobeny ze speciální pěny, která se po rozložení začne roztahovat a nasávat vzduch. Vzduch je díky pěně rozdělen do malých pórů, které zabraňují ochlazování vzduchu. „Samonafukovačky“ nabízí slušný komfort a výbornou izolaci. Oproti klasickým pěnovým karimatkám si musíte dávat pozor při výběru místa na spaní a karimatku držet dál od ohně. Zvýšené pohodlí si vybírá daň na vyšší hmotnosti. Každopádně jde o ideální střední cestu, která poskytuje kvalitní izolaci, zvýšený komfort a snesitelné rozměry.
Nejvyšší stupeň pohodlí pak nabízí nafukovací karimatky. Obrovskou výhodou je jejich skladnost a nízká hmotnost. Problém může být s izolačními vlastnostmi, ne že by izolovaly špatně, to rozhodně ne, ale za lepší izolační vlastnosti si budete muset připlatit. Nafukovací karimatky totiž neobsahují pěnu, která by rozdělovala vzduch, takže pokud mají dobře izolovat, musí být jejich konstrukce řešena složitěji. Složitější konstrukce samozřejmě navyšuje také cenu. Stejně jako u samonafukovacích karimatek byste si měli pohlídat podloží bez ostrých hran a karimatku udržovat mimo dosah ohně. Pohodlí a snadné skladování je vykoupeno nutností jejich nafouknutí a již zmíněnou vyšší cenou.
Finální resumé? Jako u každého vybavení si musíte uvědomit, jak často ho budete využívat, a hlavně v jakých podmínkách se budete pohybovat. Pokud hledáte pohodlnou a poměrně skladnou karimatku na občasné víkendové přespávání v kempech nebo na festivalech, bude vám stačit základní nafukovací karimatka. Jestliže na výpravy mimo civilizaci vyrážíte pravidelně, snažíte se odlehčit vašim zádům, často spíte u ohně a přežijete pod sebou nějaký ten hrbol nebo kamínek, bude nejlepší volbou kvalitní EVA karimatka. Sice si ji budete muset připevnit někam na batoh, ale to vzhledem k její odolnosti není žádný problém. Pokud je pro vás hlavní pohodlí, nevadí vám nutnost nafukování, vyšší cena a zároveň hledáte něco opravdu skladného, je pro vás ideální nafukovací karimatka.
Spousta lidí si koupí drahý spací pytel a k němu nejlevnější karimatku, která nefunguje tak, jak by si představovali. Každé vybavení má své jedinečné vlastnosti, které ovlivňují efektivitu dalšího souvisejícího vybavení. Berte tento fakt na vědomí a určitě se vám podaří vybrat takovou karimatku, která bude přesně odpovídat vašim požadavkům a na vašich výpravách vás bude doprovázet dlouhé roky.