📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více
Lopatka je jedním z nejstarších vojenských vybavení. Nemusí se však vždy jednat jen o obyčejnou lopatku, ale například i o lopatku na sníh, nebo o multifunkční lopatku s více možnostmi použití.

Ať už se to může zdát jakkoli šílené – neměli bychom nikam vyrážet bez lopaty. Ano, zní to trochu přehnaně. Samozřejmě, že nemluvíme o opravdu každé situaci a o klasické lopatě. Spíše se jedná o výlety do přírody na více dní, expedice a tak podobně. Na místo lopaty si dosaďme lopatku. Lopatky jsou prakticky zmenšeniny velkých lopat. Skrývají však navíc určité modifikace a výjimečnosti, které stojí za zmínku.

Polní do pole

V rukou vojáků už od doby První světové války můžeme vnímat malou lopatku s dřevěným topůrkem. Už to byla polní lopatka. Jedná se prakticky o zmenšeninu klasické lopaty, která má sice menší rozměry, její mobilita a funkčnost však rozhodně menší není. Ano, sice se na násadu nevejde tolik materiálu, jako u větší sestry, to hravě vynahradí kompaktností a mobilitou. Tato obrovská výhoda z ní dělá ideálního přítele pro vojáka. Samozřejmě, že od té doby ušly dlouhou cestu. Dnes je dřevo nahrazeno buď plastem, nebo ocelí. I celá konstrukce prošla změnou - lopatka se dá ještě zmenšit. Jak? Jednoduše - mezi rukojetí a pracovní částí je kloub, díky kterému můžeme lopatku přeložit na půl a vložit do transportního pouzdra. To se připne k pasu nebo na batoh, kde čeká na své využití. Přemýšleli jsme někdy nad samotnou lopatkou? Bylo by skvělé, kdybychom s její pomocí mohli dělat víc věcí, že?

Více možností, větší úspěch

Nad samotnou lopatkou se už někdo zamýšlel. Řekl si – proč by nemohla splňovat více požadavků? Proč by nemohla být multifunkční? Díky takto zvolené otázce máme dnes k dispozici tak zvané multifunkční lopatky. Skládá se také z rukojeti a pracovní části, která je ale mnohem složitější. Díky aretační matici můžeme uzamknout lopatku v rovné pracovní poloze, složené poloze, ale i kolmé poloze. Takto uzamčená supluje práci krumpáče. Můžeme s ní kypřit zeminu před její vykopáním a tak dále. To ale není zdaleka vše. Stejně tak ji můžeme použít jako sekeru nebo pilu. Tipneme si jak? Pracovní část lopatky má dvě strany. Každá z nich má trochu jinou strukturu. Jedna je s ostřím a druhá se zuby - tedy podle sekery a pily. Taková polní multifunkční lopatka nás dokáže vytáhnout z ledajakého maléru. Stejně jako klasická polní lopatka, se dá i tato složit a uložit do transportního vaku. Vše je nějak moc složité, co když chceme jen lopatu na sníh?

V jednoduchosti je krása?

Trochu jsme to zde zahltili multifunkčními možnostmi. I pro ty z nás, kteří pouze hledají lopatky do auta, poslouží tato kategorie. Takové lopatky mají delší topůrko a větší násadu. Vzhledem k tomu, že je vozíme v autě ani nepotřebujeme moc šetřit prostorem. Ale co materiály?

Zase ten hliník

Ať chceme, nebo ne, opět přichází na řadu hliník který je ideální materiálem pro lopaty na sníh. Díky němu jsou lehké a odolné. Samozřejmě, že nemůžeme mít polní lopatku z hliníku. Zde musí zaujmout čestné postavení ocel, která je pevnější a tvrdší, jak hliník. Také se lépe zpracovává a není tak finančně náročná. Držadla, rukojeti a topůrka jsou ideálně v kombinaci - plast a kov, aby se zachovala pevnost spolu s odlehčeným držadlem. Při výběru takové lopatky si uvědomme, na co ji chceme. I do auta se hodí multifunkční, ale s sebou na výlet asi nepotáhneme hliníkovou na sníh.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál čepele / nástrojů
Materiál rukojeti
Materiál