📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Šátky, šály a nákrčníky v outdoorovém či taktickém pojetí jsou většinou víceúčelové modely, které mohou sloužit jako ochrana před větrem i maskování. Použít se dají na různé části těla a výhodou je i fakt, že si často můžete přizpůsobit i jejich střih.

Mezi šátky, šálami a nákrčníky existuje jen minimální rozdíl, šátek se dá využít jako šála a naopak. Zatímco šátek má většinou čtvercový tvar, šála je pruh látky se dvěma konci a nákrčník je v zásadě „nekonečná šála“. Prostě šála, která má oba konce sešité. V taktické a outdoorové oblasti se každý z těchto typů používá na trochu něco jiného, nicméně zásadní je zde ochrana před povětrnostními vlivy, především před větrem a chladem.

Šátek jako řešení z pouště

Vojáci nasazení v poušti dobře věděli, proč si krk a obličej chrání šátkem. Poušť je totiž plná nepříjemného písku. Ten, když se zvedne vítr, funguje jako abrazivo. To znamená, že obrušuje každý povrch, na který narazí. A to se týká i lidské pokožky. Ta je pak vysušená a rychleji stárne. Stejně dobře jako v poušti však šátek využijeme i v našich podnebných podmínkách. Ochrání nás totiž proti větru, písku i polétavému prachu.

Šátky, které se vyrábějí z různých materiálů (například z bavlny nebo její kombinace s polyesterem), nejsou specifikované konkrétní velikostí – vyrábějí se tudíž v různých rozměrech. Nouzově je lze využít dokonce jako vázání na dlahu nebo pro fixaci zraněné ruky. A především šátky typu palestina, tedy správně kefíja, je možné využít i pro efektivní maskování, tedy zvolíme-li správnou barevnou kombinaci.

Šála jako ochrana před větrem

Šála sice až tak všestranná jako šátek není, ale na druhou stranu je účinnou ochranou proti chladu a větru, respektive případnému nachlazení. Ale to už asi většina z nás ví už od dětství. Každopádně u nás klasické pletené šály jako od babičky nenajdete. Naopak zde najdete spíše šály s taktickým přesahem, tedy takové, které jsou k dispozici v kamuflážních barvách a kterými si v případě potřeby zamaskujete i obličej. Jejich struktura je totiž koncipovaná tak, aby přes ně šlo nouzově i vidět.

Nákrčníky spíše do přírody

Zatímco jedním z primárních účelů šátků a šál nabízených na Rigad.cz je kamufláž, u nákrčníků se jedná spíše o outdoorové záležitosti. Jde o univerzální ochranné prvky na krk a/nebo hlavu, které jsou vyrobeny z funkčních materiálů příjemných na dotyk. Skvělým příkladem je merino vlna, která hřeje i poté, co zvlhne, a má dokonalé izolační vlastnosti. Navíc dobře schne a budete se v ní cítit jako v bavlnce. Alternativou může být fleece nebo jiný syntetický materiál, který je zpravidla levnější, ale pohodlí zde můžete čekat taky.

Nákrčníky tedy využijete spíše v přírodě, i když některé z nich jsou k dispozici i v kamuflážních barvách. Samotný nákrčník můžete ve většině případů nosit opravdu všestranným způsobem – jako šátek, čepici, nákrčník, potítko či kuklu.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny

Šátky, šály, nákrčníky

Filtr
Dostupnost
Označení
Cena
Barva
Značka
Materiál