📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Vědět kde je sever je vždy dobré. Krom toho si můžeme určit i azimut, spočítat si vzdálenost, nebo určit svou polohu. Je pro to lepší buzola, nebo kompas? A jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Kde je sever a kde jih? Východ? Západ? Takhle z hlavy bez pomůcky nebo nástroje to lze odhadnout jen pocitově. Otázka navigace tížila už starověké civilizace. Tento problém nechal vzniknout tak zvaný kompas. Kompas je zařízení, které si pomocí zmagnetizované střelky zachovává svou polohu směřující k severu. Na dně nádržky s kapalinou je nakreslena kompasová růžice určující zbytek světových stran. Prvním kompasem byl zřejmě kus magnetitu položený na nemagnetické podložce umístěn v nádrži s vodou. Tak ho alespoň popisují zápisky ze čtvrtého století z Číny.

Jehla a lístek

V přírodě může simulovat funkci kompasu i obyčejná jehla. Ta se po přejetí po bavlně zmagnetizuje, čímž se z ní stane střelka. Jehlu umístíme například na lístek a ten vložíme na klidnou vodní hladinu. Zmagnetizovaná jehla ukáže k severu. Podobných alternativ je více - nejjednodušší však je mít kompas u sebe. Je malý, není těžký, dá se pověsit na krk nebo vložit do kapsy. Bez přehánění se dá považovat za nejlepšího společníka při navigaci v přírodě, orientaci na mapě a určování směru. Forem a verzí existuje několik, dokonce už i moderní kompasy nespoléhají jen na magnetické pole země, jako jejich předchůdci.

Kompas a buzola

Zdokonalenou verzí kompasu je buzola. Prakticky se jedná o to samé. Stále je zde střelka s kompasovou růžicí na dně, která nás směřuje k severu. Stále se jedná o menší předmět v nemagnetickém obalu zalitý olejem nebo jinou látkou. Přes to vše je buzola lepším společníkem. Českého vynálezce Josefa Ressela velmi trápila navigace v přírodě. Neustále sledování mapy a dodržování směru chtěl zjednodušit, a tak vynalezl buzolu. Jejím principem je kompas usazený v plastové destičce, v jejímž prostředku je velká šipka. Tato šipka slouží k určování a sledování azimutu. Azi... čeho?

Použití buzoly

Azimut je orientovaný úhel, který svírá určitý směr od směru k severu. Pomocí něho můžeme na buzole sledovat směr, který jsme si vytyčili na mapě. Díky této orientační výhodě dokážeme s buzolou a mapou dojít téměř kamkoli. Limitovat nás budou jen naše síly a možnosti. Jak azimut zjistíme? Zorientujeme si mapu podle severu, pak pomocí naší polohy a severu určíme azimut bodu, kam chceme dojít. Azimut je zobrazen na otočném uložení kompasu. Když budeme držet střelku ve chlívku na dně buzoly, dostaneme se k námi požadovanému bodu.

Kompas nebo buzolu?

To záleží na tom, co požadujeme. Ke klasické orientaci, kdy potřebujeme vědět, kde je sever a kde jih, nám bohatě stačí kompas. Je o trochu menší, než buzola a k tomuto účelu naprosto adekvátní. Na druhou stranu, chystáme-li se běhat orientační běhy nebo si chodit přírodou podle mapy, více se hodí buzola. Krom lepší orientace a určování azimutu, je vybavena většinou i lupou a dalšími pomůckami, které složitější z nás jistě potěší.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál