📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Co jsou to ledvinky na zbraně? Jedná se stále o jednu a tu samou záležitost, která byla před lety odmítána kvůli své nápadné konstrukci nebo je to dnes něco docela jiného?

Pro ochranu života, zdraví nebo majetku. Poznáte, co tato definice označuje? Někteří vědí, jiní pátrají ve své hlavě a říkají si: ,,Kde já jsem to slyšel?“. Usnadním vám to. Jedná se o definici kategorie E zbrojního průkazu, jedinou kategorii, která opravňuje civilního občana České republiky nosit zbraň nabitou u sebe, aniž by byl ve výkonu služby. Nošení zbraně je jasně stanovené. Zbraň jednoduše nesmí být na první pohled vidět, jinak by se jednalo o porušení zákonu. Takzvané skryté nošení zbraní má hned několik možností. Můžeme nosit vnitřní opaskové pouzdro, kotníkové pouzdro nebo například ledvinky. Úplně vidím výrazy některých čtenářů, kteří si vzpomenou na počátek milénia, kdy tyto ledvinky začaly být populární. Já však říkám: Dejte jim šanci. Zaslouží si ji.

Moderní řešení starého nápadu

Však já jsem se na to koukal podobně. Problém těchto ledvinek tkvěl v naprostém postrádání významu. Skryté nošení je výhodné, jelikož je v souladu se zákonem, ale také nám dávám výhodu momentu překvapení, kdy útočník o zbrani zpravidla neví. Nicméně tyto ledvinky vždy křičely: ,,Dej si bacha, uvnitř nás je zbraň“. Ano, to mohlo nést výhody, ale také to nebezpečně upozorňovalo. Tyto modely byly velice podobné konstrukce, vyzařovaly stejnou zprávu a tím prakticky nebyly tak efektivní, jak si jejich designéři mysleli. Moderní ledvinky na zbraně jsou však o něčem jiném.

Od starých směrů se opustilo a některé firmy se pustili do moderních řešení, které už nejsou tak nápadné. Jednou z těch firem je například Tasmanian Tiger® se svým modelem Hip MK II. Lehká, moderní ledvinka má mnohem více podobný tvar klasickým ledvinkám používaným pro outdoor. Nicméně zpět k tématu

Ledvinky jsou přepravní nástroj, který se pomocí délkově upravitelného popruhu z látky připíná kolem pasu. Nebrání tak pohybu, často má mnoho dalších kapes pro uložení sváči, klíčů, dokladů nebo peněz. Ledvinky na zbraně mají jednu hlavní výhodu. Jejich konstrukce umožňuje skryté nošení zbraně. Tato kapsa je zpravidla na vnitřní straně ledvinky. Dostanete se do ní  buď pomocí překonání suchého zipu, nebo rozepnutí klasického jezdcového zipu.

Cordura® v hlavní roli

Ledvinky si, podobně jako jiné vybavení, zaslouží pořádné materiály. Jako hlavní konstrukční materiál je nejčastěji volena Cordura® v jejích modifikacích. Vnitřní strana ledvinky, ta k tělu, by měla být opatřena jemnější látkou, aby zbytečně neničila oblečení. Zároveň je vhodně, aby tento materiál působil nesmýkavě. U levnějších modelů se Cordura® nahrazuje standardním nylonem nebo polyesterem. Tyto materiály jsou také dobré, ale doporučujeme zůstat u Cordury®. Zipy, spony, cvoky, rychlospony. Všechny tyto spojovací prvky musí být kvalitní konstrukce. Proč? Pokud se budete učit se dostat ke zbrani ve stresové situaci, nebudete se například k zipu chovat zrovna opatrně. Zipy jsou skvělé například YKK®, spony Duraflex®.

V čem jsou dobré a v čem naopak?

Při výběru toho správného artiklu na nošení zbraně si určitě položíte otázku typu – Je ledvinka to pravé pro mě? Na to si musíte odpovědět sami. My se můžeme pokusit poskytnout plusy a mínusy.

Ledvinky jsou velice dobré vzhledem ke svému umístění. Mívají přehledný systém kapes s intuitivním umístěním. Rychle se tak naučíte sahat do nich bez toho, abyste se museli dívat. Jsou pohodlné, krom zbraně unesou i klíče a spoustu dalšího vybavení, které byste jinak měli po kapsách. Vše je tak pohromadě, úhledně urovnané. A to je plus nebo mínus?

Záleží především na úhlu pohledu. Je skvělé mít vše pohromadě. Co ale takový zloděj, který v nestřeženém okamžiku přeřízne, nebo rozepne ledvinku a uteče s ní? Dokážete si představit, že jste právě přišli o vše včetně střelné zbraně? Pokud mě paměť neklame, tak je za to pokuta kolem 50 000 korun a navíc odebrání zbrojního průkazu, který nejspíše už nikdy nezískáte zpět. Navíc zkuste si následující situaci – požádejte kamaráda, aby na vás zaútočil a vy museli ve stresu, jednou rukou vytáhnout zbraň z ledvinky. Zkoušel jsem to a není to nic snadného. Pro mě, zastánce IWB apendix carry, je to zbytečně složité. Tím nechci ledvinky hanit. Jsou to skvělé doplňky, které nabízí pohodlné nošení zbraně bez pocitu utiskování při sezení, nebo při chůzi.

Jakou si vybrat?

Tak co? Rozhodli jste se pro ledvinky? Skvěle! Vybírejte podle toho, aby se Vám do ní zbraň vešla. Pokud řešíte ledvinku pro S&W Shield, nemusíte to řešit. Pokud nosíte například Glock 17, nebo Colt 1911, být vámi, pohlídám si to. Dále je důležité, aby ledvinka nabízela nošení dalšího rezervního zásobníku. Otevírání za účelem tasení zbraně musí být rychlé a intuitivní. Dobrou alternativou jsou stehenní pouzdra od Pentagon®. Jen pozor – zde už většinou každý ví, že nesete zbraň.
Barvu vybírejte až naposledy. Nejdříve vám musí ledvinka vyhovovat svou velikostí, designem a rozložením důležitých kapes. O délku popruhu se nestrachujte. Pásy jsou délkově nastavitelné. V neposlední řadě se soustřeďte na materiál a kvalitu spojovacích materiálů typu zipy a spony.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Objem
l l
Materiál