📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Mačeta je skvělým pomocníkem jak na zahradě, tak i při procházení neprostupným lesem. Měli bychom o ní něco vědět? Jistě! Správný výběr nám totiž zaručí dlouhodobou spokojenost.

Mačety mají proti nožům velkou výhodu. Sice nejsou skladné nebo nenápadné, svou práci však odvedou bez odmlouvání. Stejně jako nože se jejich konstrukce skládá z čepele a střenek neboli držadla. Tímto podobnost končí, mačety jsou totiž často několikrát větší, než nože. Designovány přímo na práci, díky své vyšší hmotnosti mají při máchnutí větší kinetickou energii, která před sebou nenechá nic v klidu.

Pomocník do lesa i na zahradu

Právě tuto energii využijeme při naší práci. V dnešní sobě se používá zejména v zemědělství, kdy je pomocí jejího tvaru odseknuta rostlina bez větších problémů. Nechejme komerční použití stranou a zaměřme se na situace, kdy může pomoci nám. Mačeta je mistrem v prosekávání se porostem. Ne nadarmo se objevuje ve filmech, kdy se skupinka lidí snaží dostat neprostupnou džunglí. V tomto případě je mačeta nenahraditelná. Stejně tak dobře může pomoci i na zahradě při úpravách rostlinstva. Nezklame ani při zpracovávání a úpravách dřeva.

Nic není zadarmo

Hned nám dojde, že takový pracovní předmět potřebuje pořádné materiály, které budou podtrhovat jeho pověst. U mačety je velká otázka volba oceli. Ocel musí být velmi pevná s dobrým držením ostří. Zároveň však dostatečně pružná, abychom předešli nepříjemnému zlomení čepele. Střenky musí nabízet dobrý úchop, aby se nestalo, že nám bude mačeta vyklouzávat. Taková nepříjemnost je nemyslitelná - snadno bychom mohli přijít k úrazu. Materiály používané na střenky jsou podobné jako u nožů. Velmi oblíbené je dřevo, což je skvělá volba s přihlédnutím k tradici a výdrži. Pokrok ale nezastavíme. Proto je dřevo nahrazováno umělou hmotou, stejně jako materiály z uhlíkových vláken nebo mikartou. Nemůžeme jim nic vyčítat, jsou vynikající volbou a jistě nás nezklamou.

A jak tedy vybrat

Samotný výběr se tak stává obtížný. Co bychom tedy měli mít na paměti? Hlavně si pamatujme, že čím jistější úchop, tím bezpečnější práce. Ocel by měla být minimálně střední třídy, jelikož se dá předpokládat velké pracovní nasazení. Mačeta bude sekat i tupá, díky své kinetické energii. Vždy je však ostrá lepší. Zkusme si délku, jak nám bude vyhovovat. Nesmíme zapomenout, že s přihlédnutím k historii je mačeta i zbraň. Buďme tedy opatrní, ať předejdeme nepříjemnostem.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Délka v zavřeném stavu
cm cm
Celková délka
cm cm
Hmotnost
kg kg
Materiál čepele / nástrojů
Materiál rukojeti