📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kšandy zažívají poslední dobou slušnou renezanci. Jisté subkultury v naší společnosti je začínají nosit jako doplněk oblečení, nikoli jako pomůcku. Co jsou kšandy, jak vznikly a jak se používají?

Jasně, zase jste si oblékli kalhoty, ale díky tomu, že jsou trochu větší, vám sjíždí a padají? Co s tím? Buď můžete použít pásek, což se většinou nabízí na prvním místě. Nicméně je zde také možnost, která je stará více jak 300 let. Možnost, kterou užívali naši předci často i častěji než opasek. Možnost, která se jmenuje kšandy.

Co jsou to ty kšandy? Ani bych se nedivil, kdyby mladší generace začala při vyřčení tohoto slova pátrat v hlavě, což by velice rychle přešlo ve vyťukání slova do okénka vyhledávače. Takže tedy, co jsou to kšandy? Tuto součást oblečení bychom mohli potkat i pod alternativním názvem šle nebo šráky. Všechny se více či méně používají. Kšandy slouží k udržení padajících či volných kalhot na svém místě. Určitě si všichni vybavujete mafiány z 30. let 20. století, kteří s Thomsonem s bubnovým zásobníkem brázdili ulice amerických metropolí. V této době byly kšandy obzvláště oblíbené, ale především, je to prví doba, kdy se začaly ukazovat. Do tohoto období se totiž považovalo za neslušné kšandy ukazovat.

Jak to s nimi bylo?

Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, kšandy nejsou až tak starou záležitostí. Asi těžko uvidíte římského císaře s kyrysem a kšandami, aby mu nepadal opasek s mečem. Ačkoli by to bylo při nejmenším úsměvné. Odhaduje se, že kšandy jsou staré zhruba 300 let. Za vynálezce moderní verze šlí je považován Albert Thurston v roce 1820. Kšandy sloužily prakticky k tomu samému účelu jako dnes.

Jak to s nimi je?

Moderní doba kšandám opět přispívá. Ačkoli se na ně již málem zapomnělo, dnes je můžeme často vídat na hipsterech, ale i ostatních. Nosí se spíše jako doplněk oblečení než pomůcka. Kšandy jsou prakticky dva kusy pružného pásu materiálu přehozeného přes ramena. Oba konce se na zadní straně spíná v jeden, čímž připomínají písmeno „Y“. Existují i varianty, které se po spojení zase rozbíhají. Poté mohou připomínat buď písmeno X nebo H.

Na kalhoty se kšandy připíná buď pomocí knoflíků (starší verze), nebo klipsů. Spojený konec se zapíná na zadní straně kalhot a rozdvojený na straně přední. Oba dva pruhy musí být délkově nastavitelné.

Tak co? Chcete je?

Ať už se někomu kšandy líbí nebo ne, jsou velmi účelné a čím dál tím více používané. Jistě si je časem oblíbíte i vy. Vybírejte podle typu křížení, ale také podle barvy. Pamatujete však na jedno – snažte se vyvarovat kombinaci kšandy + opasek. Považuje se to za velmi nevhodné.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka