📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Déšť je jev počasí, který je přirozeně potřebný pro fungování přírody, ale současně nám až tak úplně nehraje do karet, pokud se ven vydáváme my sami. Proto pokud čekáme déšť, je vhodné se na cestu náležitě vybavit pončem nebo pláštěnkou.

Zmoknout v terénu bez možnosti výměny oblečení může být skutečně nepříjemné. Ošemetná situace je to hlavně tehdy, pokud pršet nepřestává a my se nemáme jak osušit. V takových případech už začíná jít o zdraví. Ovšem bránit dešti se můžeme i preventivně – použijeme-li pláštěnku či pončo do deště. Jaké jsou výhody těchto kousků oblečení a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Když se není kam schovat

Déšť je nepříjemný zejména tehdy, když se nikde okolo není kam schovat. Skrýš v lese pomůže jen na chvíli, do té doby, než pod vahou vody ztěžknou větve stromů. A když nás uplakané počasí přepadne na hřebeni, pak často chybí i to. A nejhorší je, že v tu chvíli můžeme jen bezmocně přihlížet tomu, jak nám mokne batoh a náhradní oblečení v něm. A najednou možná začnete pochybovat o úspěchu výpravy. Tedy v případě, že u sebe nemáte pláštěnku ani pončo. Mohli byste sice mít i deštník, ale ten pro túry v terénu není příliš praktický.

Pláštěnky do deště jsou jen pro nás

Pláštěnka nebo také pršiplášť do deště má jednu nevýhodu – vejdeme se pod ni jen my sami. Pokud s sebou máme kamaráda, který si zapomněl vzít vlastní ochranu proti dešti, potom jeden z vás bude moknout – to podle toho, do jaké míry jste obětaví.

Pláštěnku si lze představit jako takovou druhou bundu, je ovšem (zpravidla) mnohem tenčí. Vyrobena je z nepromokavého materiálu, který musí mít dostatečně vysokou pevnost, jinak by se při běžném používání potrhal. Pláštěnky do deště mají podobně jako bundy zapínání vepředu, a to většinou na cvoky nebo na zip. K dalším odlišujícím prvkům patří dva rukávy a kapuce. Ta nám před deštěm přirozeně chrání hlavu.

Pro pláštěnky do deště existuje několik možností balení. Přirozenou snahou výrobců je to, aby takové pláštěnky byly co nejlehčí a aby nám v batohu zabíraly co nejméně místa. Často je totiž poneseme jen tak a ani je nevyužijeme. Ale pro všechny případy je dobré je mít u sebe. Větší pláštěnky ze silnějšího materiálu se skládají do formy relativně malého obdélníku. Některé pláštěnky jsou na jedno použití a ty nabízejí balení do formy drobného pytlíčku, který se nám vejde i do kapsy.

Pláštěnky jsou sice praktické, ale mají jednu podstatnou nevýhodu – vejdete se do nich jen vy sami. Tedy nejen vy sami bez kamaráda, ale i bez batohu. A pokud povrch vašeho batohu nebude mít dostatečně vysoký vodní sloupec, potom vy sami sice budete sušší, ale do druhý den už se nebudete mít do čeho převléknout. Alternativou můžou být samostatné pláštěnky na batoh, ale hodit se mohou i ponča, o kterých si něco povíme dále.

Pončo do deště jako skvělá alternativa

Zajímavou, i když v našich podmínkách trochu (neprávem) opomíjenou alternativou klasické pláštěnky, je pončo do deště. To používali lidé už v dávných dobách, byť v jejich možnostech tehdy nebylo dodat pončům jejich zázračné voděodolné vlastnosti. Ale tehdejší ponča aspoň hřála.

Pončo do deště si zjednodušeně můžeme představit jako prostěradlo, které si přehodíme přes sebe, přičemž ale uprostřed dopředu vystřihneme díru na hlavu a přidáme kapuci. Dnešní ponča jsou dnes už přirozeně vyráběna z podobných materiálů jako pláštěnky, tak aby nepromokla, nebo alespoň ne tak rychle. Materiál dále musí být opět i odolný, aby se při první příležitosti neroztrhl.

Výhodou ponča oproti pláštěnce je, že si ho můžeme přehodit přes hlavu i přes celé tělo, stejně jako přes batoh nebo krosnu. V suchu tak zůstaneme nejen my, ale i celé naše vybavení. Dočasně a provizorně můžeme pod pončem „ubytovat“ i svého méně vybaveného kamaráda.

Zkrátka a dobře, když začne pršet, stačí nám pončo do deště vytáhnout, přehodit si ho přes sebe a bez zbytečného zdržování můžeme jít zase dál. Jenže je pončo lepší než pláštěnka? To je dobrá otázka. I pončo má totiž svoje nevýhody, které spočívají v jeho tvaru a faktu, že nemá rukávy. Co takhle ovšem pončo a pláštěnku zkřížit?

Potomek ponča a pláštěnky

Jak jsme tedy již zjistili, mají ponča i pláštěnky svoje pro a proti. Na našem e-shopu si ovšem můžete zakoupit i tzv. pončo-pláštěnku. Tedy ideální kombinaci obou řešení – tento „kříženec“ totiž převzal to nejlepší z ponča i pláštěnky. Má rukávy, což oceníme při pohybu a manipulaci. Je možné ho přes sebe přehodit i s kompletním vybavením, takže chrání vše, co máme u sebe a na sobě a ještě i nás. Má kapuci, takže zkrátka plní veškeré požadavky, které na něj máme.

I v tomto případě se, co se materiálů týče, setkáme téměř výhradně se syntetickými materiály, nejčastěji polyamidy a polyestery, ale i s Gore-Texem. Membránové materiály jsou zkrátka pro tuto oblast nejvhodnější, stejně jako pro další prvky vnější vrstvy oblečení, jako jsou bundy a kalhoty do deště. Na kombinaci ponča a pláštěnky se používá i klasické PVC, ovšem často s povrchovými úpravami, jež zlepšují funkčnost a vlastnosti produktu.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál