📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více
Uříznout si kus větve, nebo stromu je s pilou hračka. Nás bude zajímat, jaké jsou možnosti, když chceme pilu nosit s sebou tak, abychom ji mohli kdykoli použít. Ano, i to se dá.

Až zase budeme vybírat nejlepšího kamaráda na procházky lesem, když potřebujeme sem tam něco uříznout, vzpomeňme si na pily. Pila byla nejspíše jedním z prvních nástrojů, který se snažili lidé vyrobit. První zmínky o pile pocházejí ze starověkého Egypta. Kolem roku 3000 před naším letopočtem byly vyráběny z mědi. Když už staří Egypťané věděli, jaké skrývá pila výhody, proč ne my? Chystáme-li se na výlet do lesa nebo dáváme-li si dohromady naši vlastní KPZtku, pila by neměla chybět. Známe dobře naše možnosti? Pojďme to zjistit.

Primitivní, ale skvělá konstrukce

Jak jistě víme, pila se skládá z řezné části a rukojeti. Řezná část je tvořena z kovu a jsou na ní řezné zuby. Ty jsou v řadě za sebou a svírají různé úhly a zakřivení. Podle nich se rozlišuje, jestli se jedná o pilu na kov, na dřevo nebo na jiné materiály. Nás samozřejmě zajímá ta na dřevo. Věděli jsme, že je několik variant příručních pil? Těžko si totiž s sebou do lesa budeme brát velkou rámovou pilu. Když ne tu, tak tedy jakou?

Do kapsy

Jednou z dnešních konstrukcí příručních pil je i skládací pilka. Čepel nám v tomto případě buď zajíždí dovnitř držadla (zajišťuje se aretačním šroubem), nebo se skládá podobně jako zavírací nůž. Tak jako tak musí být čepel dostatečně dlouhá, abychom byli schopni pohodlně řezat. Zuby jsou v těchto případech ve dvou řadách tak, aby se nepřekrývaly a přes to na sebe plynule navazovaly. Broušeny jsou z obou dvou stran stejně, čímž je zajištěna dobrá řezivost. Taková pila je velmi účinná, ale bohužel i velká. Ano, skryjeme ji do batohu, ale do KPZtky ne…takže co s tím?

Řetízek, co se nedává na krk

V druhé polovině dvacátého století začala být poptávka po úsporných pilách, které by sice nebyly tak efektivní, zato skladné a lehké. Přesně takovou se podařilo vynaleznout, seznamme se s řetězovou pilou. To jako vážně? Ano, tato pila má většinou podobný řetěz, jako motorová pila, jen místo motoru taháme my. Na každé straně má rukojeť, za kterou střídavě taháme, čímž dochází k řezání. Konstrukce samotného řetězu jsou rozdílné. Tak jako tak se jedná o velmi působivou část vybavení. Co když chceme ale něco ještě menšího? Ruční řetězová pila je skvělá, ale stále není dostatečně malá.

Místo řetězu drát

Za těchto požadavků nahradil řetěz drát a rukojeti ocelová očka. Drát je velmi ostrý, dají se s ním uříznout jak malé, tak i větší větve a stromky. Vše záleží na jeho kvalitě a naší vytrvalosti. Musíme si však uvědomit, že drátová pila nebyla vynalezena k dennímu používání. Má zaujmout místo v KPZtce, kde bude čekat na nenadálou situaci, která bude vyžadovat její použití. V takovém případě se na ní můžeme skvěle spolehnout - postavíme s její pomocí příbytek nebo úkryt.

Zase vybíráme

Výběr je směřován k velikosti a účinnosti samotné pily. Malou drátovou si schováme do kapsy na toulkách přírodou - co kdyby se hodila. Tu větší si zase vezmeme s sebou, když jdeme do lesa na dříví nebo na kratší výlet. Stejně tak můžeme zakoupit prostřednictvím našeho eshopu i pevné pilky, které jsou už opravdu směřované na každodenní práci, o čemž svědčí jejich konstrukce i kvalita.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Označení
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál