📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Pouta představují součást vybavení, která zbaví pachatele možnosti hýbat s rukami. Nejsou však jen jedna pouta. Liší se jak materiálem, tak i typem. Která jsou pro nás lepší?

Někdy to zkrátka nejde jinak. Člověk se musí uchýlit k nouzovým řešením a nasadit donucovací a pacifikační prostředky. Mezi ně patří i taková pouta. Jejich nošení je pro mnoho členů ozbrojených a státních složek naprostou rutinou. K čemu jsou tedy dobrá? Jak fungují a z čeho si můžeme vybírat? No a co jsou vlastně zač? K tomu odpoví následující řádky.

Chytí a nepustí

Pouta jsou zařízení, které dokáže zamezit pohybu horních končetin. Jsou samozřejmě i taková, která spoutají jak horní, tak i spodní končetiny, nicméně ty asi používat nebudeme. Jde o to – spoutat pachatele, zamezit mu bránit se, nabourat motorické vlastnosti, abychom si ho tam mohli lépe odvést do auta a především – aby již nepředstavoval hrozbu. Kdybychom si chtěli pouta rozdělit, můžeme na ně pohlížet z hlediska použití – tedy na jedno a na více použití. Od toho se odvíjí i materiál. Pak jsou také tréninková pouta, který nedřou, nejsou nijak nepříjemná a dají se používat vícekrát (suplují funkci pout na jedno použití). Pojďme si povědět něco o každých z nich.

Nandat a sundat

Nejčastější jsou klasická pouta na více použití. Ty nosí policisté, pracovníci v bezpečnostních agenturách, ochranky a podobné osoby. Jsou vždy vyrobené z kovu. Ten je pevný, tvrdý a odolný – naprosto ideální pro toto použití. No a jak tedy pouta fungují? Jejich mechanismus je naprosto jednoduchý. Skládají se z dvou klepítkových částí spojených uprostřed. Tento spoj je kratší či delší. Klepítka se do sebe zacvakávají a pomocí zoubkového mechanismu drží svou polohu. Tedy, tak nějak napůl. Můžeme je vždy utáhnout, avšak povolit jen pomocí klíče. Často se tak stává, že si vzdorem pachatel sám pouta utáhne. To nemusí být příjemné. Zároveň pomocí většího utažení můžeme pachatele přimět ke spolupráci, kdyby snad nechtěl následovat, nebo poslouchat. To jsou klasická pouta, pak máme ta na jedno použití.

Jednou a dost

Tato varianta se používá spíše při zásazích zvláštních jednotek. Pouta jsou vytvořena z plastu a fungují trochu jako dobře známé zip pásky. Jistě víme o čem je řeč. Plastové proužky, které se protahují zobáčkem, aby vytvořily smyčku. Kdo by to někdy nezkoušel… Jejich neodmyslitelná výhoda je nízká hmotnost. Zasahující tak u sebe může mít klidně deset kousků těchto pout a neucítí žádnou váhu navíc. Dokážeme si představit, že by snad měl mít deset kusů oněch ocelových „monster“? To asi ne. Na druhou stranu se většinou nedají použít opakovaně a při chvilce nepozornosti je může pachatel s trochou snahy a síly přetrhnout o ostrý předmět. Dají se však použít i jako pouta na nohy, nebo na svázání do kozelce. Stejným způsobem fungují i ona tréninková pouta. Jen jsou vyrobena z látky – plastový je jen jistící průvlek.

Co je tedy lepší?

Teď se jistě ptáme sami sebe – která pouta jsou tedy lepší? To se nedá s jistotou určit. Každá slouží trochu k něčemu jinému. Liší se použitím, materiálem, ale i konstrukcí. Používejme je tam, jak máme a budeme jistě spokojeni. Průkazná je i rozdílná cena, která nás dokáže jistě také přesvědčit. Vyberme si v našem internetovém obchodě, rádi poradíme.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál