📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Zejména v obdobích od podzimu do jara bychom si měli dávat pozor na podchlazení, v zimě specificky i na omrzliny, zejména pokud se chystáme trávit delší čas v přírodě. Outdooroví nadšenci ovšem můžou využít přenosné ohřívače a těmto nepříjemnostem se vyhnout.

Občas zkrátka můžeme podcenit situaci. Vždyť přece jdu jen na krátkou procházku, předpověď sice hlásí nízké teploty, ale nejde o nic hrozného. Tak na co si brát rukavice nebo teplé ponožky? Jenže situace se může rázem zkomplikovat. Vlastně si ji můžeme zkomplikovat sami. Naše tělo je nastaveno na teplotu od 36 do 37 °C. Cokoliv nad nebo pod znamená větší či menší problém.

Pozor na podchlazení

A v zimě má naše tělo tendenci se spíše ochlazovat. Pokud se tedy do terénu neoblečeme pořádně, může dojít k podchlazení neboli hypotermii, k jejímž důsledkům patří i blouznění nebo ztráta vědomí. A pokud se záchrana nedostaví včas, je finální fází v extrémním případě smrt. V teple je tak nutné držet celé tělo včetně periferií. A zde přicházejí na řadu přenosné ohřívače nohou, rukou a těla.

Jedná se o doplňky, které by neměly chybět v žádné krabičce poslední záchrany ani lékárničce, potažmo batohu. Díky tomu, že jsou lehké a kompaktní, jednoduše si je můžete sbalit kamkoliv. A to nejen v zimě. I v létě můžete spadnout do vody a následně ofouknout větrem, který se do té doby nezdál tak studený. Jiné vnímání teploty ale může přijít třeba i po úrazech.

Různé typy ohřívačů

Ohřívačů nohou, rukou a celého těla je přirozeně celá řada. Rozdělujeme je podle zdroje tepla a také podle toho, na jakou část těla jsou určeny. Existují ohřívače chemické, nahřívací, benzínové a izolační. U nás nabízíme zpravidla první a poslední typ, takže si o nich povíme něco více.

Chemické ohřívače fungují na principu exotermické reakce, která proběhne po otevření vakuového balení. Jakmile začne do obalu proudit vzduch, začne reagovat se směsí uvnitř. Při této chemické reakci se do okolí začne uvolňovat teplo v rozmezí 57 – 70 °C. Tyto ohřívače jsou sice na jedno použití, ale zato jsou levné a mohou nás v náročných situacích zachránit od omrzlin.

Některé chemické ohřívače mají uvnitř kovový plíšek, který lze protlačit a následně dojde k další exotermické reakci. Tyto modely jsou použitelné opakovaně (byť stále v omezeném počtu opakování), stačí je jen dát do mrazáku, i když výrobci takový postup zpravidla nedoporučují. Délka ohřevu se u jednotlivých chemických ohřívačů liší, ale většinou jde o 5 až 7 hodin.

Potom jsou tu ohřívače izolační, které fungují v podstatě jako rukavice, čepice nebo vlastně i spacáky. Zahřejí vás totiž vaším vlastním uvolňovaným tělesným teplem. Jako příklad můžeme uvést rukávový ohřívač rukou Muff Hand Warmer od společnosti Tasmanian Tiger. Vnitřní izolační vrstva tohoto ohřívače brání tepelné výměně mezi vnitřním a venkovním prostředím. Vstupy do rukávu jsou navíc opatřeny stahovací elastickou šňůrkou, aby byl únik tepla směrem ven minimální.

Bez ohledu na daný typ by ohřívače měly být součástí výbavy každého turisty, policisty i vojáka, ale preventivně si je aspoň v zimě můžete sbalit i na „obyčejnou“ procházku do lesa. Možná jste to u nás četli už víckrát, ale štěstí přeje připraveným. Malí pomocníci v podobě ohřívačů se hodí i při úrazech, kdy tělo potřebuje více tepla než jindy. A pokud nevíte, jaký typ ohřívače nohou, rukou a těla vybrat, klidně pro klid v duši zkombinujte chemickou i izolační variantu.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Velikost
Značka
Materiál