📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více
Brašna HELIKON-TEX® Essential Kitbag® - Představení produktu

Když jde o život, žerty musí stranou. Vhodné vybavení je v tomto případě extrémně důležité. Umíme ho však vybrat? Víme, co by mělo být jeho součástí? Co je například taková KPZ? To vše se v následujících řádcích dozvíme a dočteme. Důležité je pamatovat si, že i ta nejabsurdnější situace může vést k problému, kdy se bude rozhodovat mezi životem a smrtí. Proto zůstaňme klidní a připravení. Jdeme na to.

Oheň jako dar bohů

Ve většině situací je pro přežití důležité rozdělání ohně. Proč? Hned z několika důvodů – pomáhá k zahřátí našeho organismu, umožňuje převaření vody, nebo tepelnou úpravu jídla, stejně tak chrání před zimou, zvěří a může působit i jako signalizační činidlo. Umíme ho rozdělat? Hned zapomeňme na klacíky, křesání kameny, nebo lupu. Postačí k tomu buď voděodolné sirky, nebo feroceriové křesadlo. Obojí nezabere takřka žádný prostor. Můžeme je nosit nejlépe v kapse. Použití je velmi snadné u obou předmětů. Nesmíme však zapomínat mít je vždy u sebe.

Tady jsem!

Když už se něco stane, je třeba dát o sobě vědět. Jak? Signalizační prvky typu zrcátko, oheň, nebo píšťalka jsou základem. Mobilní telefon nejspíše nebude fungovat a vysílačka se může kdykoli vybít. Zrcátko by mělo být vyrobeno z odolného materiálu, nikoli skla. Píšťalka musím mít co možná nejvyšší slyšitelný zvuk, aby se dostala co nejdále.  Komu se zdá píšťalka jako neužitečná, je na omylu. Její zvuk se může šířit i kilometry daleko, pokud bude unášen větrem po vhodném terénu. Nejlepší je však oheň, o kterém pojednává předchozí odstavec. Zatím jsme si řekli jen o exaktních věcech, co však něco dramatičtějšího?

Malá a účelná

Mezi vybavením pro přežití by se mělo nacházet mnoho předmětů, které se volí pomocí zkušeností. Naštěstí existují tak zvané KPZ, tedy krabičky poslední záchrany. Jedná se o komplexní zastoupení všech věcí, které by se nám mohli hodit v jednom malém skladném balení. Takovou krabičku si můžeme buď zakoupit hotovou, nebo si ji poskládat podle toho, co si myslíme, že je důležité. Vždy by měla obsahovat sadu na chytání ryb, šitíčko, křesadlo, prezervativy a další. Je nutné, aby byla voděodolná a měla reflexní barvy, díky kterým ji rychle rozeznáme, ať už spadne kamkoli.

To není vše!

Tak komplexní otázka, kterou je přežití, je poměrně dost náročná. Spadají sem kromě zmíněných i nože, které jsou skvělým tématem, dále nejrůznější paracordové náramky, lana, ale i termofolie. Ta by se dala považovat za základ. Nemusí dojít k podchlazení jen vlivem okolních teplot. Stejně tak může nastat při šoku, ztrátě krve, nebo nemoci. Za všech situací se vyplatí ji mít stále při sobě. Tato kategorie nám nabídne vše, co bychom mohli potřebovat v otázce přežití v přírodě. Je důležité být připraveni, proto výběr nepodceňme. Nezapomínejme mít vybavení stále při sobě, nejlépe v kalhotách, kde mít připravený nůž pro přežití je de facto povinnost. Když ztratíme batoh, budeme mít větší šance.