📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Ponožky chrání naše nohy před mechanickým poškozením, ale i před potem nebo zimou. Jak tedy nejlépe zvolit výšku, materiál? Existují střihy i u ponožek? To vše je dobré vědět.

Spodní část nohou a chodidla jsou při chůzi nejvíce namáhány. Zároveň jsou vystavovány chladu, potu a třou se o vnitřek boty. K jejich ochraně skvěle poslouží ponožky, které mají mnoho výhod. Ponožky jsou, opravdu jednoduše řečeno, trubky, tvarované podle spodní části chodidla. Nahradily dříve používané onuce, které se s pohodlím ponožek nemohly rovnat. Nahradily? Vždyť ponožky tu byly už za starověkého Říma. Dobrá poznámka, nicméně si je mohla dovolit jen smetánka. S vynálezem plochého pletacího stroje se staly dostupné i pro širokou veřejnost, nicméně v chladných měsících dlouho působily onuce jako lepší varianta.

Na léto i na zimu

V dnešní době dokážeme rozdělit ponožky na zimní, letní, na podkolenky i na ponožky do balerín. Jsou to takové extrémy, které skvěle vyjadřují variabilitu nabídky našeho e-shopu. Ponožky sahají zpravidla nad kotníky. Takové se skvěle hodí pro vyšší obuv nebo do studených měsíců. Samozřejmě záleží na materiálu. Ale co do pohorek? Do pohorek se samozřejmě hodí vysoké ponožky, jinak bychom si mohli ošklivě sedřít nohu. Pro léto je zde jiná alternativa. Nízké ponožky, které sahají pod kotník nebo opravdu jen kousek nad patu. Jsou skvělou volbou do tenisek či nízké obuvi po dobu letních měsíců. Tyto ponožky jsou uzpůsobené a vyrobené tak, aby více odváděly pot, než hřály. Dále můžeme zmínit podkolenky nebo jednorázové hygienické ponožky, které slouží pro zkoušení bot.

Vlna, bavlna nebo něco jiného?

Prvním materiálem po ponožky byly chlupy. Zmiňují je básníci ze starověkého Řecka. Naštěstí jsme od té doby už někde jinde. Dnes se můžeme setkat s ponožkami vyrobenými z vlny, bavlny nebo umělých vláken - či snad jejich kombinací. Použití a vhodný výběr je poměrně složitý. Funkční ponožky nebo termoponožky jsou moderní záležitostí a není se čemu divit. Vlna a bavlna byly, i jsou skvělé materiály. Dokáží zahřát, i přirozeně dýchat. Bohužel se kvůli rychlosti pokroku stávají zastaralými. Ano, jsou odvětví a použití, kde mají stále tyto materiály své opodstatnění, ale těch postupně ubývá. Každý z moderních turistů, dobrodruhů, vojáků, ale i obyčejných lidí lační po všem, co je funkční. Není se čemu divit, sice si za toto prádlo připlatíme, ale nabídne nám něco, co obyčejné oblečení z bavlny nedokáže. Jinak tomu není ani u ponožek. Chceme-li pořádné ponožky, které nás nezklamou, měli bychom sáhnout po funkčních. Skvěle odvedou svoji práci a dlouho nám vydrží.

Plocha a stříbro

Čím dále se dostáváme v našem letopočtu, tím více slýcháváme o termoponožkách, o funkčních ponožkách a tak dále. Víme ale, jak to funguje? Termoponožky lépe odpařují vlhkost, čímž dopomáhají k pocitu tepla. Je to zapříčiněné větší plochou jednotlivých vláken. Právě tato větší plocha dokáže lépe odpařit vlhkost a tím dodat pocit tepla. Když se nohy zapaří v botách, tak mohou být pěně cítit. I na to se ponožky zaměřují. V tomto případě se používá aktivního stříbra, které zamezuje tvorbě bakterií a tím i zápachu. V neposlední řadě vděčí za svůj věhlas i tvaru. Právě tvar a lokální sevřenost udává typ ponožky. Sportovní fixují nárt, zdravotnické jsou více volné, aby nebránily průtoku krve.

Je toho dost

Ani jsme snad nečekali, že výběr ponožek může být taková věda. Každopádně spoléhejme na to, že dobrý výběr nám zaručí i dobré zkušenosti s různými druhy ponožek pro různá použití.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Materiál