📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat zimní karimatku?

13. ledna 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 8 minut

Karimatka a její definice

Karimatka je spací podložka, která se vkládá pod spací pytel (spacák). Primárním úkolem je odrušení nepohodlí při spaní na nerovném povrchu. V neposlední řadě působí jako izolant proti vlhkosti a chladu. Karimatku vyvinula společnost Karrimor a odtud je její název – karimatka.

Proč vybírat s rozumem?

Riziko probdělé noci, kdy zimou klepe tzv. kosu je to nejmenší, co vás při špatném výběru karimatky může postihnout. Rychlé prochladnutí v kombinaci s únavou mohou být i životu nebezpečné. Proto doporučujeme při výběru karimatky mimořádnou obezřetnost. Jednak jde o vaše zdraví a ve druhém případě jinak vyhodíte peníze za věc, která podle vašich konkrétních požadavků nefunguje. Nespoléhejte se jen na kvalitní oblečení a spací pytel. Vybírejte ke spaní tu správnou podložku – karimatku.

Stan v zimě na horách

Proč je karimatka důležitá?

Pakliže ulehnete na zem ve spacáku, tlakem těla ztratí spacák významnou část jinak výborných termoizolačních vlastností. V tu chvíli veškerý chlad ze země absorbuje vaše tělo, což nese sebou mimořádné nepohodlí a zadělávku na zdravotní potíže. Z toho důvodu je potřeba mezi tělo a zem dát karimatku, která bude dostatečně měkká a pružná pro pohodlné spaní, ale zároveň bude plnit termoizolační vlastnosti spacáku.

Doporučené produkty

Jak vybrat karimatku?

Dříve, než sáhnete do regálu, rozmyslete si, kde a v jakém ročním období budete karimatku používat.

  • V létě v kempu u vody? Postačí vám komfortní karimatka, která jde na vrub hmotnosti.
  • Při vysokohorské turistice je potřeba eliminovat každý gram navíc. Proto hledejte karimatku s nízkou hmotností, dobrými izolačními vlastnostmi a skladností.
  • Rozhodující je i terén, na kterém budete spát. Jestliže se chystáte ležet na ostrých kamíncích, posekané trávě nebo na jiném, velmi nepohodlném podkladu, v tom případě doporučujeme pěnovou karimatku.
  • V zimních měsících? V tom případě doporučujeme nafukovací nebo samonafukovací karimatky.

Zásadní roli hraje i četnost používání. Při občasném použití, například pár krát do roka v kempu, případně festivalu nebo nenáročné túře postačí levnější model. A logicky při častějším používání se nebojte trochu zainventovat. Sáhněte například po již zmíněných nafukovacích nebo samonafukovacích karimatkách. U některých karimatek můžete najít rozlišení podle ročního období

  • třísezonních – jaro, léto, podzim
  • čtyřsezonních - jaro, leto, podzim, zima

Základní typy karimatek

Nejčastěji se setkáme se čtyřmi druhy karimatek:

Pěnové karimatky: jsou vyrobeny z pěny. Potěší nízkou cenou a relativně dobrým komfortem. Nejčastější vyráběná tloušťka je 5 – 20 mm, přičemž termoizolační vlastnosti jsou závislé na zvolené tloušťce. Jejich hlavní nevýhodou je vyšší hmotnost, rozměry a ne zrovna nejlepší termo vlastnosti.

Samonafukovací karimatky: mají svou konstrukci vyplněnou speciální pěnou, která po otevření ventilu začne natahovat vzduch. Tím se do jisté míry sama nafoukne. Potom stačí pár vdechů a karimatka je připravená k použití. Po nafouknutí se tloušťka pohybuje 2,5 – 5 cm i více. Samonafukovací karimatka je nejlepší, co do komfortu použití. Její největší nevýhodou je vyšší hmotnost a rozměry při vyfouknutí a pořizovací cena.

Nafukovací karimatky: nafukovací karimatku si nafukuje uživatel sám. Stejně, jako například vodní lehátko. Nafukovací karimatky jsou vhodně členěné, takže poskytují odpovídající komfort. Nafukovací karimatky mají nižší hmotnost, nízké rozměry, dobré termoizolační vlastnosti, avšak pořizovací cena je na rozdíl od pěnových vyšší.

Nevýhody nafukovacích karimatek

Nyní už víme, že na nafukovačkách se nám bude spát velmi dobře a to téměř v jakýchkoli podmínkách. Kromě ceny mají jednu výraznou nevýhodu. U nafukovacích a samonafukovacích karimatek existuje zvýšené riziko propíchnutí. V tu chvíli karimatka ztratí tlak a je k ničemu. U nafukovací karimatky nežádoucí únik vzduchu opravíte sadou, která je u většiny prodávaných nafukovacích karimatek. U samonafukovacích karimatek je řešení tohoto problému mnohem složitější a nezřídka nemožný.

Srovnání karimatek

Pěnová karimatka: Pěnové karimatky jsou sice nízké, relativně levné, lehké a odolné, ale nejsou odolné vůči vodě, nabízí horší izolaci, skladovatelnost a nižší komfort. Navíc materiál se časem proleží a tak se znehodnocuje.

Nafukovací karimatka: Oproti tomu je nafukovací karimatka skvělá co do komfortu a skladnosti, zároveň velmi dobře izoluje a je velmi lehká.  Jsou o něco dražší, ale zde si připlácíte především za komfort, do kterého se vyplatí investovat vždycky.

Samonafukovací karimatka: vyžaduje minimum vdechů, a rovněž nabídne velmi dobrou izolaci a komfort, ale jsou těžší, dražší a málo odolné.

Pár rad

Je potřeba drahá karimatka?
Drahou karimatku si nemusíte pořizovat, pokud ji budete používat párkrát do roka. Pokud máte kde složit hlavu a je tam například dřevěná podesta, tak vám zcela postačí klasická pěnová karimatka. 

Kdy si pořídit dražší model?
Jedete pod stan a budete kempovat v zimě? V tom případě si už s pěnovou karimatkou nevystačíte a proto vám doporučujeme zainvestovat a pořídit si nafukovací nebo samonafukovací karimatku. 

Co vám doporučujeme?
Pokud řešíte dilema, jestli nafukovaci nebo samonafukovací karimatku, tak vězte, že naše srdce patří nafukovacím. Už jen proto, že je zde eliminováno riziko propíchnutí a v takovém případě je i snažší oprava - výrobci často dodávají sadu na opravu. Nezapomínejte, že nafukovačka je navíc skladnější a mnohem lehčí.

Důležité parametry, rady a triky

Tepelný koeficient: tepelný koeficient se udává číslem R. Čím vyšší číslo, tím lepší termo vlastnosti. Nejmenší číslo je 1 a nejvyšší 9,5. Pakliže chcete hledat zimní karimatku, potom hledejte číslo R, které začíná nebo je vyšší než číslo 4,5.

Odolnost vůči sesmeknutí: u pěnové karimatky je odolnost vůči smekání spacáku řešená standardně. U samonafukovacích a nafukovacích karimatek proto dbejte, aby byl povrch karimatky hrubý. V opačném případě se ráno probudíte vedle karimatky…

Výška a šířka: šířka karimatky by měla být mezi 70 – 75 mm. Minimum je 60 mm. Pamatujte, že karimatka by měla být vždy alespoň o 15 cm delší jak vy. Tím odbouráte možnost, že vám z ní budou padat nohy nebo hlava.

Tloušťka: pěnové karimatky mívají obvykle 1 – 2 cm. Samonafukovací jsou v běžných číslech kolem 7 centimetrů, přičemž nafukovací může dosáhnout až 9 centimetrů. To jde ovšem na vrub hmotnost a skladnosti samotné karimatky.

Závěr

Jak vidno, výběr správné zimní karimatky není zas až tak velká věda. Je potřeba si vždy uvědomit, co od ní chceme očekávat, jak často budeme karimatku používat a v jakých podmínkách. Po přečtení tohoto článku ale už jistě víte, do kterého regálu s karimatkou máte sáhnout.

Štítky KarimatkyZima

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny