📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

V jaké zemi EU můžete svobodně nosit nůž? Pravidla nejsou stejná!

14. října 2021Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 9 minut

Pakliže u sebe nosíte z nejrůznějších důvodů nůž, pak zapomenutí v zavazadle je dílem věcné logiky. Jenže…

Pokud překročíte s tímto vybavením hranice, ač nevědomky, stanete se velmi snadno osobou, která může být obviněná z nedovoleného ozbrojování. A to určitě nechcete. Koukneme se na konkrétní země a na jejich platnou legislativu, která se vztahuje k roku 2021.

Nejčastější omezené se týká vyhazovacích a vystřelovacích nožů. Připomeňme si, co si pod těmito pojmy máme představit:

 • vystřelovací nůž – vystřelovací nůž má v nitru rukojeti ukrytou čepel, která po stisknutí pojistky vystřelí středem (osou) čepele
 • vyhazovací nůž – čepel vyhazovacího nože je nejčastěji zasunuta na boční straně rukojeti. Může být částečně viditelná. Po stisknutí pojistky čepel vyběhne z boku rukojeti a uvede se do pohotovostního stavu. Čepel neprochází nitrem rukojeti.  

A nyní ke konkrétním státům.

Doporučené produkty

Německo

Německo uvádíme na prvním místě ze dvou důvodů. Jednak jde o naše sousedy, druhým důvodem je fakt, že nošení nože zde podléhá nejpřísnějším směrnicím. Oč jde?

Do Německa nejezděte, pokud máte u sebe:

 • vystřelovací a vyhazovací nože delší než 8,5 centimetrů
 • nože vystřelovací, kde je oboustranně nabroušená čepel – na délce čepele nezáleží
 • nože, kterým říkáme motýlek – jednoručně otevíratelné nože s pojistkou
 • nože s pevnou čepelí delší než 12 cm

Tyto nože nesmíte mít u sebe. Ale mohou být v přepravním boxu, který je uzamykatelný.

Polsko

V Polsku jsou vůči držení nože o poznání benevolentnější. Nůž u sebe mít smíte, avšak nesmíte ho nosit na demonstrace, veřejné akce nebo všude tam, kde je předpoklad, že dojde ke shromáždění většího počtu lidí.

Jmenujme další pravidla:

 • důrazně varujeme na zbraně, které jsou ukryté v předmětech, jež na první pohled nevypadají jako nože nebo jiné zbraně. Typickým příkladem je hůl, ve které je uchována jakákoli sečná zbraň. Na takové předměty si musíte vyjednat před vstupem do Polska speciální povolení.

Rakousko

V Rakousku platí několik výjimek, které jsou poměrně logické a lze je velmi snadno dodržet.

V Rakousku nesmíte mít tyto zbraně:

 • nože s vystřelovací čepelí
 • boxery – ačkoli nejde o nůž, na boxery vás pro jistotu upozorňujeme
 • dejte si pozor na nože, které jsou konstruované pro zesílený účinek zranění

Švýcarsko

Ač je Švýcarsko považováno za ostrov svobody a samostatnosti na starém kontinentu, tak v případě nošení nožů svoboda zdaleka neplatí.

Na co si musíte dávat pozor, když nosíte ve Švýcarsku nůž?

 Pokud nechcete platit zbytečně vysoké pokuty, pak nenoste nože:

 •  vrhací a motýlkové nože
 • nože, které jsou umístěny v předmětu, který na první pohled nůž nepřipomíná
 • nože, které mají jednoruční otevírací mechanismus, tedy vystřelovací, vyhazovací a nůž, který snadno otevřete jedno rukou – do této kategorie spadá nůž, jež uvedete do chodu otevření palcem, například pomocí čepu
 • nože, které jsou v otevřeném stavu delší, než 12 centimetrů
 • nože, jejichž čepel je delší, nežli 3 cm

Univerzální rada pro Švýcarsko zní: je lepší nosit nůž, který se dá otevřít obouručně. S klasickým „Švýcarskem“ rozhodně chybu neuděláte. Není tedy divu, že běžný „švýcarák“ je ve Švýcarsku ve skutečnosti vítaný…

Slovensko

Slovensko, stejně jako Česko je v případě nošení a držení nožů velice benevolentní.

Na veřejnost rozhodně nechoďte, pakliže máte u sebe sečné zbraně. Může se jednat o přestupek. Klasický nůž pro ochranu nebo obranu u sebe mít můžete.

Doporučené produkty

Chorvatsko

V nejoblíbenější turistické destinaci, kam míří každý rok nejméně 300 000 Čechů, nejsou pro nošení nožů žádné striktní podmínky. Nenoste je na větší shromáždění lidí. Pakliže do Chorvatska míříte automobilem, případně jiným pozemním prostředkem, při průjezdu jinou zemí může být legislativa jiná. V tom případě neuděláte chybu, pokud své nože umístíte do uzamykatelného boxu.

Španělsko

Ve Španělsku běžný nůž s pevnou čepelí nosit smíte. Dbejte ale na další omezení.

Pokud se chcete ve Španělsku volně pohybovat s nožem, potom dbejte na tato omezení:

Zakazuje se nošení:

 • vrhací a motýlkové nože si sebou také neberte
 • dýky, jejichž čepel je delší, než-li 7 cm
 • zavírací nože s délkou čepele nad 10 cm

Španělé přísně zakazují nože, které byly vyvinuty speciálně pro policii, armádu nebo jiné bezpečnostní složky. Na takové zbraně musíte mít povolení. Proto se přesvědčte, jestli vás konkrétní nůž do této kategorie patří.

Francie

Ve Francii přistupují k sankcím za nedovolené ozbrojování poměrně individuálně a policejní hlídky vychází z konkrétní situace. Proto na větší shromáždění lidu nebo na demonstrace, které jsou ve Francii na denním pořádku, pro jistotu nenoste žádné zbraně, které mohou způsobit sečné a bodnořezné poranění.

Ve Francii může dojít k postihu, i když jde o nástroj, který běžně používáte k výkonu své práce.

Anglie

V Anglii jsou na nošení nožů nebo i jiných zbraní, které mohou způsobit vážná zranění extrémně vysazení. Za zbraň se považuje i jakýkoliv předmět, který může způsobit vážná zranění. Stejně jako ve Francii může jít o předmět, který používáte pro svou pracovní činnost.

V žádném případě si sebou neberte nože typu:

 • vyhazovací a vystřelovací nože
 • boxery, které pro jistotu připomínáme
 • nože, které se snažíte záměrně maskovat (tajná kapsa) případně nože, jež jsou upraveny k nesnadnému odhalení

Policie v Anglii je na nošení nožů a zbraní, které mohou způsobit vážná zranění extrémně citlivá. Každý policista má právo individuálně posoudit míru nebezpečnosti. Pakliže logicky nezdůvodníte své jednání, mohou padat vysoké pokuty a v extrémním případě i několikaleté věznění.

Univerzální rada na závěr?

Jak vidno, tak zde platí přísloví jiný kraj, jiný mrav. Nezapomínejte, že do konkrétní destinace často míříte skrze jiné státy a zcela logicky budou na vás platit jejich platné zákony a nařízení. Univerzálně vám můžeme poradit toto:

 • vyhněte se nožům s oboustrannou čepelí
 • neberte delší nože, které mají čepel delší, než-li 12 centimetrů
 • na boxery a motýlky rovnou zapomeňte
 • v některých zemích se zapovídají vyhazováky a vystřelováky
 • neberte si předměty, které zbraně nepřipomínají, ale zbraň v sobě ukrývají – například hůl s ukrytým nožem, bodákem, šavlí…
 • při průjezdu se ve většině případů vyhnete potíží tím, že nože a jiné zbraně budete převážet v uzamykatelných nádobách

Závěr

Buďte opatrní a raději si celou problematiku důkladně prostudujte. Tento článek platí pro rok 2021 a legislativa se může během několika měsíců změnit – obvykle k horšímu.

 Hrozí vám tučné pokuty nebo vězení od několika dní, až po roky. Pokuty jsou striktně vymáhány. Pakliže nedovedete logicky vysvětlit nošení chladné zbraně u sebe, můžete se dostat do potíží. Víme dobře, na co zrovna myslíte. Zákony jsou skutečně postavené na hlavu, ale potížím se vyhnete pouze tehdy, když je budete dodržovat…

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny