📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

7 rad v boji proti klíšťatům

19. srpna 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 3 minuty

Klíšťata mohou přenášet velmi nebezpečné choroby. Umíte se chránit proti klíšťatům? V článku vám poradíme několik snadných způsobů ochrany před klíšťaty. A není to nic těžkého. Čtěte dále. 

Doba, kdy narazit na klíště byla spíše vzácnost, už dávno minula. Dnes na klíště narazíme i ve vyšších nadmořských výškách a cítit se bezpečně nemůžeme ani v městských lesích nebo parcích. Klíšťata už tedy nejsou záležitost hlubokých lesů.

Klíště na listu

Klíště na listu

Aktivita klíšťat značně stoupá především v jarních měsících. Vyhovuje jim teplo (nikoli horko) a vlhko. Za jejich přemnožením stojí především mírné zimy, kterých bylo v posledních letech několik.

Klíšťata, jak známo, přenášejí velmi nebezpečné choroby, Jde především o klíšťovou encefalitidu a lysmkou boreliozu. Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování. Proti lymské borelióze nikoli. Obě nemoci mohou mít velmi nebezpečný průběh a nezřídka se stává, že postižení mají i trvalé následky. Protože přenašečem v našich podmínkách jsou především klíšťata, představíme si několik rad, jak se účinně bránit proti napadení klíštětem.

1. Zvyšte pozornost v listnatých lesích

Klíšťata jsou aktivní především v listnatých lesích. Pokud v těchto lesích je vlhko, mějte se na pozoru, protože je vysoce pravděpodobné, že si nějaké klíště přinesete sebou domů.

Jak již bylo zmíněno, tohle platí i v městské zástavbě a parcích. Po venčení psa nebo po pikniku si pro jistotu důkladně prohledejte tělo a svého čtyřnohého mazlíčka prohledávejte také. Nespoléhejte na to, že ve městě klíšťata nejsou. Nemusí se vám to vyplatit.

Doporučené produkty

2. Vhodné oblečení

Noste do lesa světlé oblečení z hladké látky. Na světlém oblečení velice snadno poznáte, že se po něm pohybuje nějaký škůdce a máte tak okamžitou možnost klíště odstranit. Navíc hladká látka stěžuje klíšťatům pohyb.

3. Použijte repelent

Můžete použít repelenty, které odpuzují klíšťata a komáry zároveň. Nezapomeňte, že v případě klíšťat je potřeba používat repelent opakovaně, aby odpuzovací účinek neklesl. Exponovaná místa jsou od kolen dolu. Na ty se zaměřte. Klíšťat totiž neskáčou a drží se spíše při zemi.

Napité klíště

Klíště “nacucané” krví

4. Esenciální oleje

Klíšťata odpuzují některé rostliny a oleje. Patří mezi ně:

  • levandule
  • citronela
  • rozmarýn
  • tea tree
  • máta

5. Vyhýbejte se křoví

Tuhle radu nebudou chtít slyšet především houbaři, ale je to tak. Klíšťata milují vysokou trávu a husté křoví. Pokud máte možnost, vyhýbejte se těmto místům.

6. Pravidelná kontrola

Než se klíště přichytí na váš oděv a než se přisaje, může uplynout nějaká doba. Riziko přisátí můžete eliminovat pravidelnou kontrolou oblečení - především spodní části oděvu. Pokud máte světlé oblečení, máte z půlky vyhráno.

7. Nesedat / nelehat na zem

V místech, kde je zvýšená aktivita klíšťat nebo je předpoklad, že se tam v hojné míře budou vyskytovat, doporučujeme si nesadat nebo nelehat na zem. Pokud si chcete udělat piknik, pak doporučujeme zvolit místo s velmi nízkým porostem trávy.

Čtenáře dále zajímá