📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

9 nevšedních podzimních treků v Evropě

11. září 2023Zábava, volné chvíleRadek MládekDoba čtení 5 minut

Léto je již pomalu za námi a nám nezbývá nic jiného, než se schoulit doma u teplého krbu? Ale kdepak! Co kdybychom vám náladu trochu vylepšili a řekli vám, že podzim je z hlediska treků mnohem lepším obdobím? Žádní komáři, žádné vysoké teploty, a především méně turistů okupující malebné horské stezky. Nechte se okouzlit podzimními treky, které vás odmění dokonalými výhledy.

Nejlepší treky po severských zemích

Dánsko, Finsko, Norsko, Island či Švédsko. Tyto země mají turistům rozhodně co nabídnout a ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z nich, rozhodně nebudete litovat. My jsme si pro vás připravili malou ochutnávku v podobě treků zahrnujících Kungsleden, St. Olav’s way a Laugavegur trek.

Kungsleden (Švédsko)

420 km, 21 dní

Jedna z nejkrásnějších dálkových tras v celém Švédsku. Začíná za polárním kruhem ve vesnici Abisko u jezera Torneträsk a končí v lokalitě Hemavan. Můžete se těšit na krásnou a nedotčenou krajinu Laponska, nekonečnou tundru, krajinu posetou vrcholky hor, se spoustou říček, jezer a mokřadů a možná potkáte i volně žijící soby. 

Protože ne každý si může dovolit 3 týdny volna, je možné si Kungsleden rozdělit na 3 samostatné etapy. Spát budete ve stanu (stanování je povoleno po celé délce trasy s výjimkou Národního parku Abisko), na některých úsecích je k dispozici síť horských chat. Na některých z nich se můžete v omezené míře i dozásobit, počítejte ale s vysokými cenami. 

Připravte se také na to, že po cestě budete muset překonat několik jezer, což znamená zaplatit si převoz motorovým člunem, pokud nechcete veslovat několik kilometrů vlastními silami. Kromě toho půjdete dlouhé úseky bez mobilního signálu (na chatách bývá k dispozici satelitní telefon pro případ nouze). Na tomto treku si zkrátka užijete svobodu a budete při tom odkázáni sami na sebe.

Z hlediska teplot a stability počasí je nejlepší vyrazit v létě, jak už to ale na severu bývá, budou vás všude doprovázet mračna komárů. Na jaře a na podzim se krvežíznivého hmyzu obávat nemusíte, na trase budete téměř sami a vychutnáte si skutečně neopakovatelné scenérie. Dobře se ale připravte na výkyvy počasí, rozvodněné řeky a teploty, které mohou padat i pod bod mrazu. S pořádným zimním vybavením se dá Kungsleden absolvovat i v zimě na lyžích, tady už ale opravdu nesmíte podcenit přípravu. 

Laponsko podzim

Podzim v Laponsku má svoje kouzlo. Dobře se ale připravte na výkyvy počasí.

St. Olavsleden (Norsko, Švédsko)

580 km, 30 dní

Tento švédsko-norský trek kopíruje únikovou stezku, po které v zimě mezi lety 1028-1029 n. l. kráčel svatý Olaf, vikinský král, který ve Skandinávii rozšířil křesťanství. Není to ale obyčejný trek. Ve skutečnosti se jedná o nejsevernější pouť na světě, propojuje pobřeží Baltského moře a Atlantiku a končí u impozantní katedrály Nidaros v Trondheimu.

Na stezce St. Olavsleden, která začíná ve švédském Selångeru a protáhne vás málo objevenou krajinou vnitrozemí, potkáte minimum turistů. Prochází malebnými městečky, kde je možné sehnat ubytování pod střechou a doplnit si zásoby jídla. Když vyrazíte mimo letní sezónu, počítejte s tím, že i v květnu nebo září může napadnout sníh.

Olavsleden je ale jen jedna ze sedmi poutních tras St. Olav Ways, které tvoří síť stezek směřujících ke katedrále v Trondheimu. Pokud máte méně času a místo vnitrozemí vás lákají spíš fjordy, hory a prudká stoupání, dejte si trasu Valldalsleden (Valldal - Lesja - Dovrefjell), která je dlouhá 150 km a projdete ji za 7 až 8 dní. Tato trasa díky různorodému terénu patří mezi fyzicky náročnější a počítejte také se slabým mobilním pokrytím. I tady jsou ale možnosti ubytovat se pod střechou. Komu by to nestačilo, může se v Dovrefjell napojit na trasu Gudbrandsdalsleden, která pokračuje až do Trondheimu.

Trondheim

Stezky St Olav Ways (Olavsleden je jedna z nich) se setkávají v norském Trondheimu.

Laugavegur trek (Island)

55 km, 2-4 dny

Laugavegur trek začíná v oblasti Landmannalaugar a končí v oblasti Thorsmork. Jedná se o jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších stezek, které na Islandu najdete. Na cestě vás čeká mimořádný zážitek při překonávání Duhových hor, které si díky jejich specifickému vzhledu podmanily velkou řadu turistů. 

V případě, že byste chtěli v překrásné islandské krajině strávit další dva dny, pak doporučujeme výlet prodloužit o dvoudenní Fimmvorduhals trek, který vás zavede až k vodopádu Skógafoss. Po cestě samozřejmě naleznete možnosti ubytování pod střechou, které je lepší si rezervovat dopředu. Můžete ale využít i kempy, ty jsou po celé trase taktéž dostupné.

Island hory

I když jsou fotky Duhových hor na Islandu skoro notoricky známé, neomrzí se.

Kam na trek ve střední Evropě?

Dáte přednost treku na Tatranskou magistrálu v zemi našich sousedů? Pouti Tour de Mont Blanc napříč Francií, Itálií a Švýcarskem? A nebo raději zvolíte výstup na Triglav?

Tatranská magistrála (Slovensko)

52 km, 2-3 dny

Vysoké Tatry nabízí pohodlnou vyhlídkovou trasu tzv. Tatranskou magistrálu, která osloví především milovníky méně časově náročných treků. Putování začíná v Podbanském, ze kterého se po příjemných kamenných chodnících dostanete až k Lomnickému štítu (2 634 m n. m.) a Bílému plesu. Pokud se vám na Tatranské magistrále zalíbí, je možné si pobyt prodloužit a vydat se přes Kopské sedlo až do Tatranské Javoriny.

Z důvodu menšího množství turistů doporučujeme trasu absolvovat na podzim, nejlépe v září. Nezapomeňte se pořádně připravit na počasí, které bývá v Tatrách často proměnlivé. Pořádná výbava a kvalitní oblečení jsou jedním z kritérií, že si z vás místní, jak už to ostatně u Čechů bývá zvykem, nebudou dělat legraci.

podzim, hory, Tatry

Nejde sice o náročný dálkový trek v pravém slova smyslu, přesto ale podzimní Tatry nepodceňujte.

Tour du Mont Blanc (Švýcarsko, Itálie, Francie)

150 km, 7-10 dní

Trek skrze Švýcarsko, Itálii a Franciipod vrchol Mont Blanc (4 809 m n. m.) je jedním z nejoblíbenějších v Evropě. Jedná se o jedinečný okruh kolem ledovcových masivů, který můžete jít po nebo proti směru hodinových ručiček. Na výběr je také z lehčí a těžší varianty. Na cestě budete procházet přes majestátní horská sedla, vydáte se po hřebenech, úbočích, podél nezkrotných říček a navštívíte i historickými horské vesničky. 

V případě, že byste se chtěli vydat i na lanovkový výlet po úbočí Mont Blancu z Courmayeuru do Chamonix a vidět kolosální ledovec Mer de Glace (Ledové moře), přidejte do časového plánu ještě jeden den navíc. Po trase se nachází chaty, kempy a bivaky, takže se nemusíte bát, že nebudete mít kde přenocovat.

Trek kolem Triglavu (Slovinsko)

25-35 km, 2-3 dny

Výchozí bod cesty se nachází u překrásného ledovcového Bohinjského jezera, které vás okouzlí nádhernými zákoutími po kdysi přítomném ledovci. Na treku narazíte na další řadu zajímavých míst, kde je příroda téměř nedotknutá přítomností člověka. Budete procházet kolem malebných jezer, uvidíte bílé vrcholky majestátního Triglavu (2 864 m n. m.) a také prožijete několik nocí v příjemných horských chatách či na vyhrazených nocovištích. Mimo to se nemusíte obávat o dostatek jídla, na cestě je několik horských chat, kde si můžete zakoupit teplý oběd nebo večeři.

Na výběr je opět z několika různých tras. Na vrchol Triglavu se můžete dostat jak ferratou, tak i méně náročnou cestou okolo Domu Planika. Celkově máte při treku v oblasti Triglavu poměrně volné ruce při výběru trasy, chaty jsou od sebe vzdálené v poměrně krátkém rozestupu cca 2 hodiny, takže v případě nouze máte bezpečný úkryt blízko. 

jezero Bohinj

Trek kolem Triglavu začíná u nádherného Bohinjského jezera.

A kam vyrazit na jihu?

Naše putování zakončíme představením 3 nejnavštěvovanějších tras v místech, která se nacházejí v jižnějších částech Evropy. Jedná se Korsiku, Řecko a Santiago de Compostela.

Korsika: GR20 (Francie)

200 km , 14 dní

Korsické Alpy jsou mezi vysokohorskými turisty oblíbené především pro jejich divokost a opuštěnost. Na cestách nenarazíte na velké množství turistů, díky čemuž si bude moci trek pořádně vychutnat. Korsická trasa tzv. hřebenovka GR20 vás provede nádhernými zátokami, písčitými plážemi, hustými lesy i průzračnými jezery. V případě, že byste si chtěli trasu zkrátit, je možné jít pouze první polovinu a zkrátit si tak výlet na pouhý týden.

Za návštěvu pak stojí také rozsáhlé kaňony de la Vacca a de la Purcaraccia, které připomínají majestátní kaňony z amerických westernů. Hřebenovka GR20 se proslavila jako jeden z nejnáročnějších treků v Evropě. Doporučujeme proto nepodcenit přípravu a připravit se jak na horší dostupnost potravin, tak i na riziko hustého sněžení a nízkých teplot.

Hory Korsika

Hřebenovka GR20 vám odhalí divokou tvář Korsiky.

The Corfu Trail (Řecko)

220 km, 9-10 dní

Řecko je destinací, do které by se většina lidí pravděpodobně vydala kvůli krásným plážím a opalování se u moře. Málokdo ale ví o tom, že na ostrově Korfu je i oficiální dálková stezka. Na cestě se můžete těšit na malebné řecké vesničky, olivové háje, rozsáhlé pláže, vrcholky hor i písečné duny. A co takhle spojit turistiku s příjemným rozvalením se u moře po náročném dni? To je pak teprve paráda.

Na cestě vás nečeká nedostatek vody, potravin ani velmi nízké teploty. Největším nepřítelem na ostrově Korfu budou pravděpodobně nenechaví komáři. Z toho důvodu je lepší na trek vyrazit na podzim, i přesto ale nezapomeňte na výpravu přibalit výkonný repelent, protože dotěrnému hmyzu se nemusíte vyhnout ani při nižších teplotách.

Santiago de Compostela (Španělsko)

780 km, 4-5 týdnů

Náš výčet oblíbených treků by samozřejmě nebyl kompletní bez legendární poutě do Santiaga de Compostela, kterou mnozí označují jako zážitek na celý život. Hlavní trasa se nazývá Camino Francés, je dlouhá 780 kilometrů a její zdolání vám zabere 4 až 5 týdnů. Pokud ale nemáte tolik času, můžete se vydat na zkrácené trasy, které se pohybují kolem 100 kilometrů a které bez problémů ujdete za jeden týden.

Pouť do Santiaga de Compostela je poměrně nenáročná a to jak z hlediska cest, kterými budete procházet, tak i z hlediska ubytování. Místní se za dlouhé roky velmi dobře přizpůsobili potřebám poutníků, a tak podél hlavních tras narazíte na řadu ubytoven a hotelů, kde se za poplatek můžete i osprchovat nebo si dopřát vydatnou snídani.

Mějte ale na paměti, že na cestě pravděpodobně nikdy nebudete úplně sami, z toho důvodu se vyplatí podniknout trek spíše na jaře či na podzim, kdy se alespoň vyhnete těm největším davům.

Štítky Podzim

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny