📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

CityZen - český startup nabízí kvalitní trička

31. ledna 2024AktualityPavel KreuzigerDoba čtení 3 minuty

Než se rozjel inovativní český startup CityZen s udržitelným oblečením pro každodenní nošení, museli 3 kamarádi z Chrudimi ujít dlouhou cestu. Dnes nabízí především kvalitní a zároveň elegantní oblečení. Především trička, která jsou prodyšná, maskují pot a redukují zápach. Do jejich nabídky patří také firemní trička s vlastním potiskem či výšivkou. Oblečení značky CityZen nyní míří i do nabídky Rigadu!

Dlouhá cesta k CityZen

Příběh společnosti CityZen se začal oficiálně psát v září 2018. Myšlenka na firmu s kvalitním a udržitelným oblečením ovšem Renému Němečkovi, jednomu ze zakladatelů, klíčila v hlavě už celá dvě desetiletí. Postupem času si stanovil za cíl přinést na trh oblečení, které nebude spadat do kategorie fast fashion, tedy nechvalně proslulého trendu spotřební módy. Dále si přál, aby bylo také pohodlné, funkční a dobře vypadalo.

René Němeček, který má dnes v CityZen na starosti výrobu a inovace, vystudoval v polovině 90. let textilní fakultu. Už tenkrát přemýšlel o tom, jak vyrobit tričko, které by mohlo nabídnout vlastnosti, jaké běžná trička nemají. O svou myšlenku se však s kamarády Pavlem Hrstkou (nynější výkonný ředitel) a Martinem Burkoněm (nynější finanční ředitel) podělil až o více než 20 let později.

cityzen detail

Trička CityZen jsou prodyšná, dobře odvádí pot a rychle schnou. Tím ale jejich výhody teprve začínají.

První kroky startupu

Jak jsme již psali na začátku, CityZen jako startup vznikl v září roku 2018. První objednávka na e-shopu přišla přibližně o 3 měsíce později, ještě před Vánoci. Potom už to ale šlo ráz na ráz. V lednu 2019 se sortiment CityZen rozšířil o funkční polokošile, které působí elegantně a obstojí i jako prvek stylu smart casual. Díky jejich funkčnosti si je ale můžete bez obav obléknout i do terénu.

V květnu 2019 získal CityZen v soutěži T-Mobile Rozjezdy titul Startup roku. Díky tomu se společnosti otevřely široké možnosti marketingu a mohla se pustit do dalších projektů a vývoje. V létě 2019 se pak podařilo prakticky vyprodat sklady. Zakladatelé CityZen v tu chvíli dostali obavy, že naštvou zákazníky dlouhými čekacími dobami. Do října se však tok skladových zásob podařilo „vychytat“. Kromě toho se objednávky začaly balit do nových obalů z recyklovaného papíru, které byly stejně jako trička designově velmi vydařené.

Vývoj pokračuje

V listopadu 2019 se v sortimentu objevila dámská trička, a i díky nim byla první větší vánoční sezóna CityZen skutečně úspěšná. Na začátku roku 2020 uvedl výrobce svůj vlastní e-shop na Slovensku. Počátek pandemie přinesl nejen problémy, ale i příležitosti – výrobce přinesl na trh vlastní roušky s antibakteriální úpravou. K úspěchům roku 2020 se řadí ocenění publika v soutěži startupů Creative Business Cup nebo velký ohlas po reportáži v pořadu České televize Gejzír. Ale také stěhování do větších prostor nebo vznik německé mutace e-shopu na konci roku.

V roce 2021 si společnost CityZen nechala zaregistrovat dvě ochranné známky a rozšířila svůj sortiment o neviditelná trička pod košili, pánské boxerky, trička s dlouhým rukávem, košile, dětská trička, dámská trička s ¾ rukávem a Plus Size trička. Rozšířil se také výběr odstínů.

Spolu se sortimentem však postupně narůstal i počet zaměstnanců, kteří se nyní už počítají na desítky. I to svědčí o úspěchu konceptu, který oceňují městské i outdoorově zaměřené typy zákazníků. Oblečení CityZen totiž dokáže vyhovět oběma skupinám. Zakladatelé CityZen se o tom neustále přesvědčují nejen díky rostoucí oblíbenosti svých produktů, ale také dosahováním dílčích úspěchů v podobě různých ocenění (včetně vícenásobného ocenění ShopRoku na Heurece nebo ocenění Podnikatel roku pro výkonného ředitele Pavla Hrstku).

Pot na nich neuvidíte

O oblečení CityZen se dá s klidným svědomím prohlásit, že je funkční. Materiál je příjemně prodyšný, dobře odvádí vlhkost od těla a rychle schne. Trička tak pohodlně využijete při jakýchkoli intenzivnějších fyzických aktivitách včetně outdoorové túry nebo cvičení v posilovně. Stejně tak si je ale můžete vzít i do města, kde oceníte jejich povedený a nadčasový design. Mají ale i další důležité funkce, k nimž patří např. vysoká odolnost vůči špíně, antibakteriální vlastnosti, které zamezují vzniku zápachu, a především fakt, že na nich ani po dlouhém nošení neuvidíte stopy potu.

Všechny tyto vlastnosti má na svědomí unikátní technologie s názvem CityZen, kterou si stejnojmenná společnost chrání jako oko v hlavě. Technologie je unikátní nejen v lokálním, ale i v globálním měřítku. Zajímavostí je, že trička CityZen nemají žádnou membránu a jsou vyrobena z prémiové bavlny, která u konkurence nebývá úplně běžná. 

Lokální výroba od první nitky

Prémiová bavlna, ze které jsou všechna trička značky CityZen vyrobena, pochází z Řecka, Spojených států a Egypta. Před příjezdem do ČR není bavlna nijak upravovaná – jedná se o režnou bavlněnou přízi a první nitku tak CityZen vyrobí až na našem území. Režná pletenina, která zde vzniká, je následně obarvena tím nejšetrnějším způsobem, jaký je v dnešní době v rámci textilního průmyslu k dispozici.

Pro svá trička používá CityZen úplet Single Jersey, tedy česky zátažný jednolícní úplet, který je příjemný na omak i na nošení, a hlavně je vzdušný. Technologie barvení navíc spotřebuje mnohem méně vody, než je v tomto tržním segmentu běžné, takže šetrnost k přírodě a udržitelnost zde nejsou jen prázdnými marketingovými pojmy. Na jeden kilogram materiálu se při barvení běžně použije okolo 100 litrů vody, u CityZen se ovšem jedná jen o přibližně 20 až 40 litrů. Celý proces barvení je navíc oproti těm běžným zkrácený na třetinu.

Na každou fázi výroby navazuje kontrola kvality, kde se hodnotí různé faktory. U barvení je to např. stálobarevnost při praní nebo při pocení. Materiál schválený pro další fáze výroby musí splňovat ekologické textilní normy Oeko-Tex Standard 100.

Tričko CityZen detail

Veškerá výroba oblečení CityZen probíhá v Česku a na Slovensku.

Profesionální stříhání i šití

Poslední fází výroby triček CityZen je stříhání a šití. A zatímco stříhání obstarají CNC cuttery obsluhované profesionály, samotné šití triček už je ruční práce šikovných a zkušených švadlen. Bez nich by kvalitní trička CityZen zkrátka nevznikla. A úplně nakonec přichází na řadu finální fáze kontroly kvality. Kromě České republiky se trička CityZen šijí také na Slovensku, ale nikde jinde.

Trička s mnoha výhodami

Pár výhod triček značky CityZen jsme už zmínili výše, tak si je shrňme v bodech a přidejme další:

  • při intenzivní fyzické aktivitě ani ve velkém horku nejsou na tričku viditelné stopy potu,
  • díky speciální úpravě CityZen trička odolávají špíně,
  • rychleschnoucí úprava CityZen zabraňuje množení bakterií i zápachu,
  • CityZen vždy používá tu nejlepší bavlnu dostupnou na trhu,
  • trička jsou příjemná na dotek,
  • dobře sají pot,
  • rychle schnou,
  • jsou vyráběná v České republice a na Slovensku,
  • jsou 100% recyklovatelná a využívají udržitelné výrobní postupy.

Design na míru

Kromě triček a polokošil v nabídce dokáže společnost CityZen připravit i nabídku na míru, tedy s vlastním potiskem nebo výšivkou. Kvalitní potisk, který CityZen používá, vydrží skutečně dlouho. Výšivky vypadají elegantně zejména na polokošilích, naopak potisk se hodí především na trička CityZen. Nabídky na míru řeší obchodní oddělení firmy CityZen s každým zákazníkem individuálně.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny