📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Zajímavosti a fakta o dalekohledech s dálkoměrem

21. prosince 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 11 minutPřečteno: 1818x

Dalekohledy s dálkoměrem jsou velmi důležitou součástí všech vašich loveckých a sportovních aktivit. V kostce řečeno, dalekohledy s dálkoměrem jsou zařízení, co vám umožní vedle sledování i změřit vzdálenost (digitálně či s pomocí záměrných os) mezi vámi a nějakým tím předmětem. Na druhou stranu, dalekohledy jsou pro změnu přístroje, kterými si zase jakoby vizuálně přiblížíte předměty daleko od vás.

Detail dalekohledu

Dalekohledy s dálkoměrem se dnes dají využít k nejširšímu spektru zábavných činností. Když nepočítáme sledování divoké zvěře ve všech formách, jsou velmi vítaným společníkem i u prakticky každého sportu – opravdu nejvíce je ale oceníte asi právě u golfu a jiných sportů, kde je znalost vzdálenosti zcela nutná pro ideální hru.

Dálkoměr byl dříve samostatným kusem techniky (a používaným k přesnějšímu zamíření zbraní, ve stavebnictví, v geodézii, pro zaostřování při fotografování nebo podobné věci), poslední dobou se s nimi ale setkáváme ve zcela majoritním poměru i v běžných loveckých dalekohledech.

Dalekohledy s dálkoměrem jsou nesmírně užitečné. Jednak díky tomu, že jsou tak snadno použitelné. A za druhé, díky mnohým praktickým vlastnostem, jenž dostaly od svých výrobců do vínku. Velmi často se s ním dnes navíc setkáme i na střelnicích, kde jsou velmi pohodlným měřičem vzdálenosti (třeba pro střelce ze zbraní na černý prach je k nezaplacení, jelikož střelec hned ví, že má použít navážku pro 125 metrů, kupříkladu).

Jestliže popularita dalekohledů s dálkoměrem ještě kousek poroste, tak snad brzy zcela nahradí triedry tradiční – jejich obliba mezi běžnými lidmi totiž stále roste, ceny dalekohledů s dálkoměrem stále padají a jejich praktičnost je prostě nezpochybnitelná a neoddiskutovatelná.

Doporučené produkty

Na co si dát pozor při výběru dalekohledu s dálkoměrem?

Vybrat si ideální dalekohled s dálkoměrem není nic lehkého. Většinou budete mít k dispozici nějaký rozpočet a požadavky, takže základní omezení vám budou hned známa, ale jelikož jde o oblast, v níž člověk není vyslovený specialista, stále přetrvávají na straně daného nakupujícího mírné pochybnosti, zda dělá správný krok a jestli by nemohl volit jinak a lépe. Nemluvě o nepříjemném tušení, zda člověk zvážil všechna hlediska.

Existuje zde ovšem jednoduchý přehled základních bodů, na co je dobré, ba nutné, při nákupu dalekohledu s dálkoměrem pamatovat.

Dalekohled obrácený k nebi

Jedním z nejvíce znatelných a hned ‚pocítitelných‘ parametrů vašeho nového dalekohledu s dálkoměrem bude jeho příjemná (či možná dokonce až spíše nepříjemná) váha. Určitě si jej ale nekupujte zbytečně těžký, jelikož jinak jej budete nechávat doma stále častěji a nevyužijete pak cele jeho možností. Je ale faktem, že těžší věci jsou v ruce kapku stabilnější.

Jak poznám dalekohledy s dálkoměrem od běžných dalekohledů?

Co je to dalekohled s dálkoměrem již patrně tušíte, ale ať máme informace kompletní a na jednom místě: dalekohled s dálkoměrem je přístroj, co vám v kostce řečeno určí vzdálenost mezi vámi a předmětem. K tomu využívá odraženého laserového paprsku. Jednoznačný rozdíl mezi normálním dalekohledem a dalekohledem s dálkoměrem tedy spolehlivě poznáte již tehdy, kdy se s jeho pomocí na něco podíváte: standardní dalekohled vám jen věci přiblíží, ale dalekohled s dálkoměrem vám i zobrazí vzdálenost na displeji dálkoměru. Zpočátku si je z celkem pochopitelných důvodů oblíbila hlavně armáda, dnes se ale staly populární i mezi běžnými lovci, turisty a podobnými lidmi okolo outdooru.

Dalekohled s dálkoměrem funguje na principu odražení laserového paprsku. Díky změření času pak CPU hned ví, jak daleko je nějaká věc, jejíž vzdálenost vás aktuálně zajímá a poví vám to. Jak se ale dá od technologie a digitálních zařízení očekávat, tato technika také ušla velmi dlouhou cestu. Ve srovnání s modely posledními, starší nejsou zase až tak přesné a rozměrově drobné, potažmo lehké. Nemluvě o tom, že moderní zařízení také obvykle nabízí tuny dalších funkcí (kompas, …), díky kterým je měření s nimi řádově snazší.

Jaký si mám na dalekohled s dálkoměrem vyhradit rozpočet?

Asi ten nejdůležitější faktor vašeho omezení bude vámi určený rozpočet. Ten by měl být maximálně realistický z vaší strany, protože dalekohled s dálkoměrem není samozřejmě jediná věc, co do přírody potřebujete. Určitě není vhodné se na jediné podobné hračce zcela finančně zruinovat, když jsou tu i další tábornické nutnosti, ba dokonce možná i absolutní priority (dobrý batoh, slušný spacák, dostatečně teplé šaty odpovídající sezóně, …).

Když už jednou máte pro dalekohled s dálkoměrem rozpočet, je snadné odstranit modely příliš pod i příliš nad cenou.

Co si mám o dalekohledu s dálkoměrem uvědomit před jeho koupí?

Další velmi důležitá věc je uvědomit si, jaké na něj vlastně máte požadavky? Je jedno co říkají ostatní, bude to dalekohled s dálkoměrem určený právě vám, takže jedině vy si odpovíte na všechny podrobné detaily této koupě. Jisté funkci můžete dát prioritu před jinou (někdo chce třeba co nejlepší optický zoom / přiblížení, jiný zase vyžaduje, aby byl model co nejlépe maskován, no a třetí zase potřebuje určitou minimální vzdálenost měření). Ať již tedy je a bude při nákupu dalekohledu s dálkoměrem právě ta vaše priorita jakákoliv, dodržte ji a následujte ji.

Osvědčeným trikem je napsat si seznam věcí, co pokládáte za důležité (a kdo chce ještě další úroveň, může i v jakém pořadí). To vše bude ovlivňovat také místo, kde svůj dalekohled s dálkoměrem budete hlavně používat, obvyklý denní čas, váš komfort jeho použití, další případné speciální nároky (kompas se hodí vždy), …

Některé z dalekohledů s dálkoměrem dnes mimochodem nabízejí i magnetický kompas.

Když zvládnete toto a ujasníte si i rozpočet, zjistíte, že váš nákup dalekohledu s dálkoměrem není vůbec tak strašidelná záležitost, jak se vám možná zprvu zdálo.

Jaké zvolit u dalekohledu s dálkoměrem přiblížení a objektiv?

Asi jste již viděli dalekohledy s dálkoměrem označované za pomoci dvou čísel (jako třeba „7x20“ popřípadě „10x42“). A co že to vlastně znamená? První číslovka u daného objektivu specifikuje jeho maximální optické přiblížení a faktor druhý zase naznačuje, jak velký je objektiv v milimetrech (zrovna podle posledního příkladu výše to značí, že má daný dalekohled s dálkoměrem optiku, co zvládne až desetinásobné přiblížení a přitom má průměr objektivu 42 mm).

Výše ideálního optického zoomu / přiblížení je přímo závislá na činnostech, jako s nimi chcete převážně provádět. Tak třeba, když s ním chcete vyrazit na film nebo do divadla / na muzikál, pak je ideální přiblížení trojnásobné až pětinásobné. Pakliže míříte primárně pro změnu na stadiony, tak zde vám zase více než optimálně poslouží model se sedminásobným přiblížením. Kdo ale chce se svým dalekohledem s dálkoměrem vyrazit na lov, tak to bude chtít aspoň desetinásobné optické přiblížení.

Co největší přiblížení vždy a za každou cenu ale není řešení: jednak se vám s jeho růstem vždy zmenší i najednou viditelná oblast a vyšší zoomy chtějí i stativ, protože každý člověk je postižen tzv. klidovým třesem a vyšší zoomy jsou velmi nepokojným zážitkem. Nemluvě o té drobnosti, že podobné hračky již bývají fyzicky velké a nepohodlné při dlouhodobém držení.

Mezi modely na trhu dalekohledů s dálkoměrem existují takové, jenž mají i přiblížení variabilní. To znamená, že si je můžete sami změnit podle aktuálních nároků a konkrétních potřeb situace (kdoví, kam vás posadí na koncertě, že ano). Co se tedy týče pro změnu dalekohledů s dálkoměrem se zoomem / optickým přiblížením, tak ty poznáte stejně snadno: mají označení v duchu 7-15x40. Tím se vám jeho výrobce snaží naznačit, že daný model má objektiv o rozměrech právě 40 mm a zvládne sedminásobné až patnáctinásobné přiblížení. To se většinou provádí otáčením objektivu, popřípadě otočného knoflíku typicky umístěného uprostřed dalekohledu s dálkoměrem. To sice na jednu stranu úžasně rozšíří vaše potenciální sledovací možnosti, ale zase to trochu (nejvíce to je obvykle patrné v extrémech objektivu) snižuje kvalitu obrazu.

Muž s dalekohledem v horách

Jsou některé věci které si u vámi vybíraného zbrusu nového dalekohledu s dálkoměrem prostě neověříte a nic s tím neuděláte: tak třeba když jej kupujete v parném létě, jen těžko zjistíte, jak se mu v zimě budou mlžit čočky po přechodu z tepla hospůdky na cestu. Nebo jak dobře / mizerně se drží zrovna ve vašich rukou.

Co bych měl u dalekohledu s dálkoměrem vědět o sklech optiky / hranolech skla?

I když se vám to tak ani nebude zdát, právě kvalita skel / hranolů uvnitř vašeho dalekohledu s dálkoměrem je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu. Použít skla nejlevnější / neznačková totiž může mít u vašeho dalekohledu s dálkoměrem negativní dozvuky. Určitě také sáhněte po takových sklech, jenž neohýbají a tím pádem ani nezkreslují obraz, jinak nebude moc kvalitní. Na co zde tedy můžete narazit?

  • AS (asférické čočky) – běžné objektivy u dalekohledů s dálkoměrem se dělají ze sférických čoček. Když zde paprsky světla prochází středem a okrajem čočky, nejsou často zaostřeny dobře do jednoho bodu. Právě asférické čočky korigují sférický astigmatismus, distorzi na okrajích a optimalizují i světelný tok.
  • SD (super low displersion – sklo s malým rozptylem světla) – naznačuje, že se u těchto dalekohledů s dálkoměrem používají u jejich optiky skla s malým rozptylem světla. Když totiž výrobce k vašemu dalekohledu s dálkoměrem přidá i SD sklo, tak tím minimalizuje vliv zdánlivého sekundárního spektra, jenž vzniká díky chromatické aberaci.
  • HLD (high refraction, low dispersion – speciální čočka sloužící pro potlačení chromatické aberace) – skla, co mají nižší disperzi a vyšší index lomu. Potlačují proto proti běžným čočkám laterální (tj. postranní) chromatickou aberaci (nezřídka k vidění zejména u širokoúhlých objekivů).

Samozřejmě můžete u svých dalekohledů s dálkoměrem narazit i na četné technologie jiné, které se liší podle výrobce. Ať se už ale jmenují právě u toho vašeho dalekohledu s dálkoměrem jakkoliv, vždy je důvod jejich nasazení stejný -  v rámci zajištění normálního / lepšího obrazu i v extrémech.

Také platí, že čím více technologií a dalších krycích povrchů na optice zde je, tím lépe pro kvalitu obrazu. Čočky by zkrátka měly být nějak kryté v rámci redukce odlesků, které jinak mohou narušovat vaši vizi. Podobné ochranné povrchy na čočkách navíc zvyšují kvalitu barev, odolnost na oděrky a vlhkost a podporují optimální průchod světla celou sestavou. I když to jistě vypadá zajímavě mít na čočce modrou barvu, v první řadě je to u dalekohledů s dálkoměrem hlavně o tom, aby zde byl kvalitní obraz.

Je u dalekohledů s dálkoměrem rozdíl mezi viditelným úhlem a polem?

Co se týče pojmů „viditelný úhel“ a „viditelné pole“ dalekohledu s dálkoměrem, tak to jsou významově zcela stejné pojmy. Znamenají prostě totéž – totiž to, kolik toho u vašeho dalekohledu s dálkoměrem vidíte najednou skrz. Občas v této souvislosti narazíte u některých výrobců dalekohledů s dálkoměry i na zkratku „AAOV“ (Apparent angle of view – tj. zdánlivý viditelný úhel).

Dalekohled položený na stole

Stejně jako u jiných modelů dalekohledů, i u dalekohledů s dálkoměrem narazíte na stejný fenomén – nikomu z vaší výpravy se dalekohled nebude chtít nosit, jen vám a přesto, že jste si jej nesli, jste pak dost často ten poslední, kdo se k němu dostane. To se dá samozřejmě snadno vyřešit pořízením pár dalších kusů běžných dalekohledů (včetně těch lehkých pro děti) a vy se pak konečně můžete věnovat měření vzdálenosti u svého dalekohledu s dálkoměrem.

Měl bych u dalekohledu s dálkoměrem zohlednit i minimální a maximální  vzdálenosti ostření?

Určitě, ale tuto věc neuvádí u svých dalekohledů s dálkoměrem každý výrobce. Celková idea pořízení dalekohledu s dálkoměrem je hlavně o tom, abyste mohli prohlížet věci, co jsou pro vaše oči daleko a měřit, jak daleko jsou. Je tedy vhodné mít maximální rozpětí pro vás vhodné. Čím dále a blíže budete moci váš dalekohled s dálkoměrem zaostřit, tím lépe pro vaše sledování. Pakliže třeba jen sledujete ptáky, potřebujete zase jen perfektní blízké ostření, daleké nepotřebujete. Minimální vzdálenost pro zaostření u vašeho dalekohledu s dálkoměrem tedy musí být menší, nežli vzdálenost mezi vámi a předmětem (jinak sem nezaostříte). A u maximální to platí přesně naopak.

Je u dalekohledů s dálkoměrem důležitý design a zpracování?

Celkové provedení a zpracování vašeho nového dalekohledu s dálkoměrem je samozřejmě velmi důležité. Měl by být kompaktní, lehký (čím lehčí totiž něco je, tím častěji si to i s sebou i vezmete) a snadno se obsluhovat. Ale to vše by nemělo být na úkor jeho funkcí.

Chce to zkrátka najít rozumnou zlatou střední cestu mezi cenou, kvalitními optickými prvky, dostupnými technologiemi, zpracováním a vahou. Také u příslušných modelů pamatujte na to, že některé kousky dalekohledů s dálkoměrem jsou k ničemu bez stativu.

Jak funguje záměrná osa na dalekohledech se záměrnými osami?

Nejlevnější variantou dalekohledu s dálkoměrem jsou dalekohledy jen se záměrnými osami. Ty představuje stupnice o předem určené délce se znázorněnými dílci. Tato stupnice může být buď pohyblivá, nebo statická. Pokud je statická, budete potřebovat dvě stupnice pro osu X a osu Y. Mnohem lepší variantu ale představuje pohyblivá stupnice, kterou můžete otáčet kolem své osy.

S trochou teorie a praxe dokážete pak určit vzdálenost předmětů jak vzhledem k vám, tak i mezi sebou, což je často velká výhoda. Přesnost takové osy se udává na 30 centimetrů na 10 metrů (tedy cca 3 %). Taková chyba je obvykle přijatelná (nakonec, ani magnetické kompasy nejsou 100% shodné se zeměpisnými póly).

Doporučené produkty
Štítky Dalekohledy

Čtenáře dále zajímá