📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Historie taktických opasků

28. září 2023Zábava, volné chvílePavel KreuzigerDoba čtení 2 minuty

Vojenské a taktické opasky jsou v dnešní době stejně důležité jako v minulosti. Ze starých maleb a romantických filmů ze středověku si možná vybavíte pásky, které svazovaly kroužkové brnění. Dnešní taktické opasky jsou sice mnohem sofistikovanější a je možné je kombinovat s různými doplňky a taktickým vybavením, ale jejich účel zůstává stejný – pomoci svému nositeli přežít náročné situace.

První rytíři a ti další

Ve středověku používali vojáci a rytíři zmíněné pásky na kroužkovém brnění. Účelem těchto pásků bylo nejen „držet brnění na uzdě“ (bylo přece jen docela těžké), ale také přenášet důležité vybavení. Kromě sady pro přežití v tlumoku (dovedeme si představit, že v něm bylo i jídlo a pití) zde měl nositel zavěšený také nůž a samozřejmě i meč.

Chladné zbraně postupně doplnily (a někdy i nahradily) zbraně střelné. Taktický opasek měl výhodu v tom, že kromě samotné zbraně (pistole) pojal také příslušné střelivo. Součástí opasku byl přirozeně dále onen tlumok, ve kterém si voják přenášel proviant.

středověk, brnění, taktický opasek. Zdroj: pexels

Už ve středověku sloužil opasek ke stejnému účelu jako dnes - k nošení důležitého taktického vybavení (a nejspíš i proviantu).

Aktualizace ve dvacátém století

Ve 20. století vývoj taktických opasků urychlily dvě světové války. Taktické příslušenství uniformy začalo kromě samotného opasku zahrnovat také ramenní popruhy a různá přidružená pouzdra, sumky a kapsy. Velká část těchto doplňků měla přesně definovaný účel.

Navzdory modernizaci a několik staletí trvajícímu vývoji zůstává podstata taktického – či chcete-li bojového – opasku stále stejná. Většina vojáků (nebo třeba policistů) ho může vnímat jako první „instanci“, na kterou se obrátí v nouzových situacích. Na opasku stále nosí krátkou střelnou zbraň s příslušnými náboji, ať už skrytě, nebo otevřeně, podle situace. Ze zbraní je součástí výbavy také pouzdro s nožem, který se hodí nejen při sebeobraně. Heslo „každý muž má u sebe nůž“ zní sice možná poněkud kýčovitě až vyčpěle, ale pořád je aktuální.

Dále tu máme sadu pro přežití, v níž se nachází především potřeby pro rozdělání ohně či nouzová světla pro signalizaci, ale také lékárnička neboli IFAK. Uspořádání taktického opasku a věcí okolo je dnes přizpůsobeno konkrétnímu uživateli – třeba podle toho, jestli je tento uživatel pravák, nebo levák.

taktický opasek, pouzdro na zásobník

Taktický opasek si dnes každý může uspořádat dle svých vlastních potřeb.

Univerzální systém ALICE

Kapitolou samou o sobě je v segmentu taktických opasků systém ALICE neboli All-Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment (univerzální lehké individuální vybavení pro přenášení). Tento modulární nosný systém si můžete přizpůsobit konkrétnímu využití a na danou misi tak nosit jen přesně to, co potřebujete – a nic navíc.

Základem systému je opasek (model LC-1 nebo LC-2), který je zkombinovaný s nosnými popruhy. Jednotlivé prvky výbavy (ať už se jedná o polní láhev, „buttpack“ nebo sumky na příslušenství ke zbraním) se k opasku a nosným popruhům připínají pomocí ALICE klipů s posuvným mechanismem.

Tento systém vznikl jako standard americké armády v roce 1973. Nahradil dosavadní systémy individuální přepravy vybavení jako M-1956 Individual Load-Carrying Equipment (ILCE) a M-1967 Modernized Load-Carrying Equipment (MLCE). Dodnes se používá také „konkurenční“ britský systém PLCE, ale ten je oproti systému ALICE dražší, a navíc v našich podmínkách téměř není k sehnání.

Další evoluce

Moderní bojové opasky mohou být dále kombinovány s nosnými popruhy, ale občas se kombinují také s taktickými vestami či modulárními nosiči plátů. Díky těm může být opasek pro vojáky a policisty odlehčený, respektive používaný pro specializované přenášení výbavy.

Stále se ale používá osvědčená sestava, která byla vyvinuta už kdysi dávno a v podstatě se jen obměňuje design. Tato sestava staví na taktickém opasku (někdy s bezpečnostní přezkou Kobra), který doplňuje sada pro přežití, krátká zbraň se sumkou na kompatibilní náboje, IFAK či lékárnička a pouzdro s nožem. Vypadá to, že na této sestavě alespoň v dohledné době nebude potřeba nic měnit.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny