📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak vybrat místo na přespání v přírodě?

6. září 2023Rady a tipyRadek MládekDoba čtení 3 minuty

Povodně, silný vítr, padající kamení či nezvaní návštěvníci? Řadu z nás dokáže příroda stále nemile potrápit. Přitom stačí dodržovat pár pravidel, které vám zajistí ničím nerušenou noc v přírodě. Pojďte se společně s námi podívat na praktické rady, které vám ušetří starosti.

Nocování, nebo táboření?

Ještě, než se pustíme do samotného hledání místa, je důležité si uvědomit, jak bude přespávání v přírodě vypadat. Chystáte se na jednorázové přespání, nebo se plánujete zdržet déle a pořádně se na místě zabydlet?

Nocování

Při nocování (bivakování) si můžete ustlat téměř kdekoliv. Důležité je především to, abyste po sobě při odchodu nezanechali žádné stopy. Ve spacáku, hamace či malém stanu tak můžete v rámci turistických tras přespat i v chráněných oblastech či rezervacích. Vyjímkou jsou národní parky. Velký pozor si dejte i na rozdělávání ohně, ten by vám mohl ve volné přírodě pořádně zavařit.

stan, člověk, západ slunce

Po nocování v přírodě by po vás neměly zůstat žádné stopy.

Táboření

Tábořením se myslí vícedenní pobyt na místě, kde si založíte ohniště, vykopete latrínu či rozložíte větší stan. Je to zkrátka takové místo, které si co nejvíce zpříjemníte a uzpůsobíte vašim potřebám. Takové kempování je možné jen na k tomu určených místech. Navíc se téměř neobejdete bez souhlasu majitele pozemku. Za zvážení stojí i tzv. nouzová nocoviště, která můžete bezplatně využít a vyhnout se tak případným nepříjemnostem.

Teď, když jsme si vysvětlili rozdíl mezi nocováním a tábořením, se můžeme konečně pustit do hledání ideálního místa na přespání.

Vyplatí se využít moderní technologie?

Na internetu dnes naleznete řadu aplikací či stránek, které vám s výběrem místa ochotně poradí. Velmi užitečná je například stránka bivakuj.cz, kde kromě osvědčených míst najdete i další rady a tipy. 

Moderní technologie, konkrétně interaktivní mapy, vám mohou při výběru místa také napovědět. Na mapě hned přehledně vidíte, zda kolem vašeho potencionálního nocoviště/tábořiště protéká řeka nebo zda v okolí nejsou nějaké nepříjemné nástrahy, o kterých by bylo dobré vědět dopředu.

Podle čeho vybírat?

Vybrat správné místo může být v přírodě tak trochu oříšek. Je ale důležité, abyste si dali na výběru opravdu záležet, jinak se může příjemný pobyt poměrně rychle změnit ve zlý sen. 

1. Chce to čas…

Na výběr místa si vyhraďte dostatečné množství času. Není nic horšího, než když s sebou narychlo plácnete na nějakou mýtinu a až po setmění zjistíte, že se vás do zad tlačí ostré hrany kamenů nebo se začínáte postupně propadat do měkkého podloží.

2. Bezpečnost především

Projděte si okolí potencionálního místa na spaní a pečlivě zkontrolujte, že se v blízkém okolí nenachází žádné propasti, otevřené studny či další nebezpečí. Riskantní je samozřejmě i spaní pod skalními převisy, kde hrozí utržení větších kamenů či sesuvy půdy. 

stany, jezero

V okolí řek a potoků zvažte, zda nehrozí jejich rozvodnění a jaký by na vás mělo vliv.

Myslete také na to, že v případě bouřky není bezpečné spát pod vysokými opuštěnými stromy. Vyhněte se také hřebenům hor a vyvýšeninám, ze kterých nemůžete v případě ohrožení rychle odejít.

Velký pozor je potřeba dávat i na otevřená pole či houštiny, kde nejste na první pohled dobře vidět. Hlavně v období sklizně je přespávání na poli zbytečným hazardem.

3. Předvídejte

Při kempování či bivakování se více než kdy jindy vyplatí předvídat další vývoj situace. Víte, že má podle předpovědi hustě pršet? Pak je důležité se vyhnout řekám a potokům. Krajina v blízkosti koryta sice může vypadat romanticky a lákavě, v případě rozvodnění vám ale hrozí velké nebezpečí. V nejlepším případě tak z takového místa odejdete promáčení a mrzutí. Ze stejného důvodu je lepší vyhnout se údolím a hledat plácek o několik metrů výš.

4. Vyhněte se kůrovci

Kůrovec je bohužel v českých lesích opět na vzestupu a napadá čím dál rozsáhlejší oblasti. Napadené stromy jsou po něm křehké a snadno se lámou i při slabém větru. Pokud tedy vstoupíte do oblasti, ve které jsou stromy na první pohled sušší, je lepší se po vhodném místě poohlédnout někde jinde.

5. Nezvaní návštěvníci

Pro případ nezvaných návštěvníků doporučujeme vybírat odlehlé místo, které je co nejdál od měst či vesnic. Snížíte tak riziko, že vás při přespávání navštíví nějaký vtipálek nebo zlodějíček.

Vyhněte se také krmelcům a krmelištím, poblíž kterých by vás mohla navštívit divoká prasata a další hladová zvěř. Nepříjemné je i spaní blízko mravenišť. Mravencům totiž nic neunikne a můžete si být jistí, že si k vám přijdou pro půlnoční svačinku.

6. Mějte plán B

Vždy se hodí mít pro jistotu připravené ještě jiné místo v okolí, kam se můžete v případě potíží přesunout. V přírodě totiž řadu věcí zkrátka neovlivníte. Možná jste si vybrali místo, kde se v noci schází zvěř nebo jste si pohodlně ustlali na vosím hnízdě. To se bohužel stává a hledání nového místa v noci vás může pořádně potrápit.

stan, skály, západ slunce

Vždy mějte připravený plán B.

A jak by takové místo mělo ideálně vypadat?

Už jsme si řekli o tom, na co vše si dát při výběru místa pozor. V přírodě se bohužel ne vždy setkáte s pláckem, který bude naprosto perfektně splňovat všechny vaše požadavky. Můžete to ale aspoň zkusit

V ideálním případě tedy hledáte místo:

  • Kde budete mít dostatek zdrojů (vody, dřeva).
  • Které bude alespoň několik metrů nad úrovní vodní hladiny či údolí.
  • Bez příkrého svahu s co nejrovnějším povrchem.
  • Které není zcela otevřené - je ohraničené skalami, stromy.
  • Na kterém vám nehrozí bezprostřední nebezpečí.

Výběr místa vám sice může dát zabrat, přespání v přírodě podle nás ale za menší námahu rozhodně stojí. Pro řadu dobrodruhů neexistuje nic lepšího, než noční obloha plná hvězd a krásná krajina, která vás vtáhne do úplně jiného světa.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny