📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Vybíráme zimní bundu! Jak jít najisto?

25. listopadu 2023Rady a tipyHana SedlákováDoba čtení 5 minut

Výběr zimní bundy nemusí být noční můra. S námi tímto zdlouhavým procesem projdete bez ztráty nervů. Jakým funkčním parametrům je dobré při výběru věnovat pozornost a jak bundu pořádně vyzkoušet tak, aby vás v „ostrém provozu“ už nic nepřekvapilo? To vše a navrch pár aktuálních novinek vám představíme v našem článku!

Je možné, že některým při slovech „nákup zimní bundy“ naskočí husí kůže a vybaví si neblahé vzpomínky z dětství. Třeba jak se nekonečně dlouho potíte v těsné kabince přetopeného obchodu a maminka vám nosí jeden příšerný kousek za druhým. Nebo na tržnici vybíráte bundu podle toho, zda má oba rukávy stejně dlouhé a není nikde propálená od cigarety. Anebo vám babička věnovala model, který nejenže pamatoval doby císaře pána, ale hlavně se pod něj musely vejít tři svetry, abyste neumrzli… 

Tak ne, tentokrát už na to půjdeme jinak. Ujasníme si základní parametry, které je dobré při výběru zohlednit, jaké vlastnosti a funkční prvky od zimní bundy očekávat, zkrátka jak proces výběru zefektivnit tak, aby šance, že sáhnete vedle, byla naprosto minimální. 

Skupina lidí na horách v zimním oblečení

Zimní bundu vybírejte také podle plánovaných aktivit. Chystáte se do města, na střelnici, nebo na sportovní a outdoorové aktivity?

K jakým aktivitám budete bundu využívat?

Bunda pro každodenní nošení do města, do práce nebo na procházky se psem bude splňovat jiná kritéria než specializovaná outdoorová bunda. Už jsme si řekli, jaké parametry by měly mít kvalitní zimní bundy společné. V čem se od sebe vzájemně liší?

Bunda pro každodenní nošení

Nebo také městská bunda či bunda na volnočasové aktivity. Tyto bundy bývají univerzální, většinou mají elegantní a čistý design a prostorné kapsy, u kterých výrobci počítají s tím, že v nich budete nosit každodenní drobnosti a občas si v nich i zahřejete ruce. Hlavní důraz je kladen na komfort a hodí se na nenáročné aktivity. Nejsou naopak určené do extrémních podmínek ani na náročné fyzické aktivity, při kterých se budete hodně potit a potřebovat maximální volnost pohybu.

Zimní outdoorová bunda

Spektrum zimních outdoorových bund je téměř stejně široké, jako je spektrum outdoorových aktivit. Proto také mají různé bundy různé vlastnosti a parametry. Také je dobré si předem ujasnit, jestli bude pro vás vhodnější jedna silná a pořádně zateplená bunda, nebo více tenčích vrstev, které můžete volně kombinovat podle aktuálních podmínek – např. péřovku jako další zateplovací vrstvu a lehkou bundu s membránou (např. softshell nebo Gore-Tex).

Potom tady máme bundy speciálně určené na konkrétní sport. Kupříkladu lyžařská bunda musí dobře izolovat, být mechanicky odolná a ideálně mít kapuci kompatibilní s helmou, sněhový pás a kapsičky na brýle a skipas. Bunda na snowboard bude mít oproti té lyžařské volnější a delší střih a umožňovat větší rozsah pohybu, jinak budou jejich parametry podobné. Pokud dáváte před sjezdem přednost freeridu, kde budete častěji padat nebo jezdit zaboření v prašanu, přidejte vyšší vodní sloupec (nad 5 000 mm). Bunda na běžky a závodní skialp bude zase lehká, prodyšná a vybavená reflexními prvky. Speciální horolezecké bundy musí obstát v extrémně nízkých teplotách při zachování maximálního rozsahu pohybu.

A co by měla splňovat outdoorová bunda určená k turistice a delšímu pobytu venku? Především půjde o voděodolnost, větruvzdornost, prodyšnost a vhodně zvolené funkční prvky. O těchto parametrech si nyní řekneme více.

Základní technické parametry

Voděodolnost

Voděodolná bunda dokáže do určité míry odolávat dešti. Vodní sloupec je veličina, která udává v milimetrech, kolik vody dokáže daný materiál zadržet. Platí zde jednoduchá úměra – čím je číslo vyšší, tím více je materiál voděodolný. Jak se podle této hodnoty orientovat?

 • Do 2 000 mm: oblečení s hodnotami vodního sloupce menšími než 2 000 mm není voděodolné.
 • 5 000 mm: odolá slabému až středně silnému dešti. Toto oblečení je vhodné do města nebo na lehkou turistiku a do českých podmínek je většinou dostačující.
 • 10 000 mm: odolá silnému dešti, hodí se i na delší treky.
 • 20 000 mm: nepromokavé oblečení.
 • 30 000 mm a více: oblečení do extrémních podmínek.

Velký vliv na celkovou voděodolnost má zpracování švů, ty totiž patří mezi nejslabší články bundy. Proto by měly být podlepené nebo jinak technologicky ošetřené, aby nepropouštěly vodu. K dalším rizikovým oblastem patří místa, na která je vyvíjen tlak, např. pod ramenními popruhy při nošení těžkého batohu. S tím je potřeba počítat a raději zvolit vyšší vodní sloupec. Často se objevuje názor, že vysoké hodnoty vodního sloupce jdou na úkor prodyšnosti. U moderních materiálů už to však nemusí být pravda.

Doporučené produkty

Prodyšnost

Prodyšnost je hodnota, která udává, jak dobře oblečení „dýchá“, tedy jak dobře odvádí vlhkost od těla. Čím větší prodyšnost, tím lépe. Měří se dvěma způsoby:

 • Metoda MVTR: udává, kolik vody propustí jeden metr čtvereční tkaniny za 24 hodin. Toto číslo by mělo být co nejvyšší. Hodnoty pro běžné nošení se pohybují okolo 10 000 g/m2/24 h, pro sportovní bundy je to ještě více. Pokud se zrovna rádi nekoupete v potu, nechoďte pod číslo 4 000 g/m2/24 h.
 • Metoda RET: je přesnější a udává, jaký odpor látka klade při postupu vodní páry. Číslo RET by mělo být naopak co nejnižší, dobrou prodyšnost zajistí oblečení s hodnotami okolo 6 RET, zatímco látka s 20 RET už prodyšná není.

Větruodolnost

Silný vítr dokáže podstatně shodit pocitovou teplotu a v krajním případě i ovlivnit úspěch celé akce. Odolnost vůči větru může být zajištěna membránou nebo hustotou tkaní.

Zateplení

 • Peří: je lehčí, snadno sbalitelné a vyniká hřejivostí a izolačními vlastnostmi. Na zateplení je perfektní. Snadno ale nasává vlhkost, čímž ztrácí izolační vlastnosti (částečně tomu může zabránit impregance a voděodolný povrchový materiál), pomalu schne a je celkově náročnější na údržbu.
 • Syntetika: lépe zvládá vlhkost, je snadnější na údržbu a cenově dostupnější. Izolační schopnosti sice bývají o něco slabší než u peří, u moderních materiálů už jsou ale srovnatelné. Častým balením a stlačováním se izolace narušuje a postupně slábne.
Muž na běžkách v zimním oblečení

Správná zimní bunda vám musí zajistit tepelný komfort. To vyžaduje nejen dobrou izolaci, ale také prodyšnost a vhodně zvolené funkční prvky.

Funkční prvky

Praktické funkční prvky vhodně doplní vlastnosti bundy. Patří k nim například:

 • Kapuce: výhodou je tvarovaná kapuce, kterou je možné sbalit nebo odepnout a je kompatibilní s helmou.
 • Kapsy: vhodně rozmístěné venkovní a vnitřní kapsy jsou praktické. Velké množství kapes ale může zbytečně zvyšovat hmotnost bundy, špatné zpracování zase voděodolnost a větruvzdornost. Některé kapsy mohou při používání zůstat překryty dalším vybavením, např. bederním pásem batohu. Proto vždy zvažte, které kapsy skutečně využijete a které jsou naopak navíc.
 • Konstrukce. Dobře řešený střih vám zajistí pohodlí a volnost pohybu. Bunda by se neměla při předklonu nebo pohybech paží příliš vyhrnovat na zádech ani v oblasti rukávů. V tom vám pomůže prodloužený zádový díl, stahovatelný spodní lem bundy nebo manžety na rukávech.
 • Límec: vysoký límec ochrání váš krk. Samozřejmostí je ochrana brady, tzv. chin guard, díky kterému si neodřete bradu nebo neskřípnete váš pěstěný beard.
 • Větrací otvory: pomáhají zvýšit prodyšnost a najdete je zejména v podpaží.
 • Kvalitní zipy: jako všechny spoje (např. i švy) patří zipy mezi kritická místa, měly by proto být kvalitní, kryté légou, ideálně YKK, a nesmí se zasekávat. S oboustranným zipem docílíte lepšího odvětrání, ale zároveň se např. při střelbě snadněji dostanete k materiálu na opasku, který máte na kalhotách.

TIP: Podívejte se na naše video o výběru zimní bundy.

Pořádně si ji vyzkoušejte

Zimní bundu si samozřejmě můžete objednat přes eshop, ale mnohem lepší je se s ní nejprve poznat „naživo“. Jak ji důkladně vyzkoušet už v obchodě?

 • Musí vám padnout do oka. Bunda by se vám měla opravdu líbit, jinak vám v ní zkrátka nebude dobře a nejspíš ji nevynosíte.
 • Bundu si vždy vyzkoušejte se svetrem nebo mikinou, kterou pod ní budete skutečně nosit.
 • Když se budete rozhodovat mezi dvěma velikostmi, volte raději o trochu větší (zase ale nesmí být příliš velká) než o trochu menší.
 • Bundu zapněte a vyzkoušejte různé pohyby paží v plném rozsahu. Musí držet na svém místě, nesmí se nikde stahovat ani vyhrnovat.
 • Několikrát vyzkoušejte zipy, v žádném případě se nesmí zasekávat.

Naše tipy

1. Helikon-Tex Hoodie Wolfhound

Tato lehce zateplená bunda od společnosti Helikon-Tex je určená do teplot okolo bodu mrazu nebo těsně nad ním. Může sloužit jako hlavní bunda, nebo jako další vrstva pod jinou nepromokavou bundu. Od jiných bund v naší nabídce se odlišuje zajímavým maskovacím vzorem Desert Night Camo, který se používal během války v Zálivu jako obrana proti NVD sovětské výroby. Jinak je její design vcelku jednoduchý, čistý a nenápadný. Vyrábí se také v dámské verzi.

Tento lehký a skladný model je zateplený izolací Climashield Apex. Proti větru a lehkému dešti chrání membrána Windpack. Mezi další důležité prvky patří např. kvalitní dvoucestný zip YKK, větrání v podpaží a kapuce, která pohodlně obepíná obličej. Kapsy jsou celkem čtyři, z toho jedna vnitřní, jedna hrudní a dvě boční vyplněné příjemným microfleecem, v jedné z nich se nachází kompresní obal.

TIP: Podívejte se na naše video o bindě Helikon-Tex Hoodie Wolfhound.

2. Snugpak Insulated SJ12

Tahle bunda, která vám bude zabalená v kompresním obalu na první pohled připomínat spacák, vás podrží v těch největších mrazech. Její komfortní teplota je totiž -15 °C a minimální -20 °C. Vnější materiál Paratex Micro má ripstopovou povrchovou úpravu, která zajišťuje mechanickou odolnost i odolnost proti větru. Vnitřní vrstva Paratex Lite zase skvěle izoluje a odvádí vlhkost od těla. Patentovaná izolace Softie Premier byla původně vyvinuta pro spacáky a má vynikající tepelné vlastnosti, které neztrácí ani když navlhne.

Bunda je konstrukčně skvěle zvládnutá. Má prodloužený střih, který ale můžete „zkrátit“ tím, že si stáhnete a podkasáte spodní lem aniž byste ztratili přístup do bočních kapes. Kapuce je nastavitelná, srolovatelná a velice komfortní. Do detailů jsou propracované také rukávy, které mají uvnitř měkkou vsadku. Ta pohodlně obepne ruku a zároveň zabraňuje úniku tepla. Zateplené jsou rovněž dvě vnější boční kapsy, bunda má navíc jednu vnitřní horizontální kapsu. 

TIP: Naše video o bundě Snugpak Insulated SJ12 si prohlédněte zde. 

3. Pentagon Velocity Primaloft Ultra

Ani tento model s komfortní teplotou -15 °C a minimální -20 °C vás v tuhých mrazech nezklame. Přestože na první pohled působí díky silné vrstvě izolace trochu mohutně, má anatomické tvarování, je velmi pohodlná a zajistí vám volnost pohybu. Konstrukčně je velice dobře zpracovaná. Vodní sloupec dosahuje 5 000 mm, nepromokne tedy ani v dlouhotrvajícím středně silném dešti a zároveň si drží skvělou prodyšnost.

Základ vnější i vnitřní vrstvy tvoří nylon, zvenku je odolnější, opatřený ripstopovou úpravou a membránou Storm Tex, uvnitř je naopak jemnější. Výplň tvoří kvalitní PrimaLoft. V podpaží se nachází větrací otvory se síťkou uvnitř. Rukávy jsou zakončeny manžetami, na spodní části levého rukávu najdete malou kapsičku na zip s poutkem. V horních částech obou rukávů jsou umístěny kapsy s velcro panely a nepromokavými zipy. Velkoryse řešené boční kapsy vyplněné fleecem se uvnitř dělí na menší kapsičky. Fleecem je rovněž vyplněná nastavitelná kapuce s malým kšiltem, která je díky tomu extra pohodlná.

TIP: Video o bundě Pentagon Velocity PrimaLoft Ultra najdete tady.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny