📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Vybíráme spacák pro zimu 2022/2023

18. listopadu 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 6 minutPřečteno: 121x

Co si představíme pod pojmem zimní spacák? Jde především o ten druh spacáku, který je speciálně konstruovaný na zimní období. To znamená, že výrobce počítal s tím, že v zimním spacáku bude uživatel spát, když rtuť teploměru ukazuje záporné hodnoty. A podle toho přizpůsobil konstrukci spacáku. Je potřeba zmínit, že běžný uživatel si naprosto bez problému vystačí s třísezónním spacákem, tedy na jaro, léto, podzim.

Proto si dobře rozmyslete, jestli zimní spacák využijete, když vám vystačí klasický sezónní spací pytel.

Charakteristika zimního spacáku

Zimní spacák je nejdražší a také největší spací pytel. Jeho pořízení je spíše podmíněnou nějakou horskou expedicí, skialpinismem, případně horském outdooru. Jak již bylo zmíněno, ostatní uživatelé si vystačí s třísezónním spacákem, kdy uživateli stačí, pokud se lépe obleče, případně si do spacáku umístí speciální vložku.

Výbava na zimní kempování ve sněhu

Spacáky nehřejí

Hned na začátku musíme vyvrátit zažitý mýtus. Spacáky nehřejí, ale izolují. Záleží tedy, v čem bude uživatel ve spacáku spát. Lepšího teplotního komfortu lze dosáhnout například tím, když si uděláte několik dřepů těsně předtím, než do spacího pytle vlezete. Zlepší se vám termogeneze a spacák si lépe zevnitř vyhřejete. Mezi další finty se řadí například vložení lahve s horkou vodou do nohou spacáku. Opět vám bude příjemné teplo.

Nicméně s dobrým spacákem a správným vrstvením oblečení, příjemné teploty dosáhnete i bez výše jmenovaných vychytávek.

Doporučené produkty

Odpovězte si na základní otázky

Pokud si chcete pořídit zimní spacák, tak se zastavte a zodpovězte si základní otázky, které vás nasměrují, případně vám koupi, jakožto zbytečnou, rozmluví.

 • Pro koho spacák kupuji
 • Do jakých podmínek ho budu potřebovat
 • Jak často ho budu používat
 • Co od spacáku čekám
 • Kolik do něj chci investovat

Pokud máte rozmyšleno, můžeme směle pokračovat dál.

Materiál spacáku

Syntetika nebo peří? To je vůbec nejčastější otázka. A není na to jednoduchá odpověď, protože ani v jednom případě neuděláte chybu.

Podívejme se na základní výhody a nevýhody.

Výhody peří:

 • nejlepší izolant
 • nejlepší poměr výhřevnosti
 • skvěle skladný

Nedostatky:

 • když navlhne, ztrácí izolační vlastnosti
 • vysoká cena

Výhody syntetiky:

 • nižší pořizovací cena
 • odolá vlhkosti
 • izoluje i když je mokrá

Nevýhody syntetiky:

 • hůř se skladuje
 • je méně efektivní v izolaci

Je tedy jasné, že peří hraje prim, ale jen v tom případě, pokud nám nezvlhne. Jestliže počítáme, že riziko navlhnutí při našich zimních výletech skutečně existuje, pak je skutečně lepší jít do syntetiky.

Konstrukce

Tady je to jednoduché. S největší pravděpodobností se setkáte s mumií a jen velmi zřídka s klasickou dekou. Zde skutečně platí, že proti osobnímu gustu nemůže být větších námitek.

Mumiový spacák na zimu

Teplotní koeficienty

Teplotní koeficienty nám uvádí norma EN 13537. Z této normy se dozvíme, jak se budeme cítit uvnitř spacáku. Na normu se nelze spolehnout. Údaje jsou pouze orientační, ale při koupi spacáku nám mohou napovědět, jak kvalitní spací pytel kupujeme.

Definice normy vysvětluje několik pojmů:

max: to je nejvyšší teplota, při níž se uživatel tohoto spacího pytle ještě nepotí a ani nepociťuje horko

komfortní: to je pro změnu nejnižší teplota, při níž majitel spacího pytle ležící v uvolněné poloze (tedy jakoby na zádech), ještě nepociťuje chlad

limitní / mezní: to je nejnižší teplota, za níž uživatel spacího pytle ležící v mírně ohnuté poloze (tzn. na boku se skrčenými koleny), ještě nepociťuje chlad

extrémní: jde o nejnižší teplotu, při níž uživatel spacího pytle ještě není v jakémkoliv nebezpečí ohrožení svého zdraví hypotermií (podchlazením)

Klasická nebo prodloužená verze?

Tady je odpověď trochu složitější. Pokud máte vyšší postavu, například nad 180 cm, pak se vám může stát, že klasický spacák vám nebude stačit. Budete si muset zvolit prodlouženou verzi spacího pytle. Proto při výběru dbejte na údaj, pro jak velkou postavu je konkrétní spací pytel určený.

Povrchové materiály

Povrchový materiál spacáku? Určitě musí být odolný a vydržet mechanické poškození. Především na oděr může být spacák choulostivý. Nejčastěji se můžeme setkat s nylonem, polyesterem, který může být v kombinaci s Paratex® Steelplate, Paratex Micro a jiné materiály.

Další parametry

Mezi další parametry řadíme například zipy, na které si při koupi dávejte velký pozor. Zipy musí jít naprosto bezchybně a nesmí se zadrhávat o další látku. Můžete se setkat s vnitřními kapsami, kam si uložíte vše potřebné, včetně svítilny.

Příjemné je i zjištění, že spacák má zapínání kolem hlavy, což nám pomáhá udržovat teplotní komfort.

Koupě zimního spacáku není složitá matematika. Nejprve si odpovězte na základní otázky, které vás budou navádět dál. Hlídejte si především normy teplot a pokud máte možnost, tak si spacák vyzkoušejte. V opačném případě vám pomohou parametry výrobku a samozřejmostí jsou i uživatelské recenze.

Doporučené produkty
Štítky Zima

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny