📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Karimatka, quilt, underquilt? Jak se v tom vyznat?

21. října 2023Rady a tipyTibor HrušeckýDoba čtení 5 minut

Podzimní táboření si žádá dobrý tepelný komfort při spaní. Karimatky už tak nějak notoricky známe všichni. Používáte ale správný typ? Jak jste na tom s quilty a underquilty? A co třeba takový kokon? V tomto článku si všechny tyto pojmy ujasníme. Shrneme si základní parametry těchto produktů včetně jejich výhod a nevýhod, ale také si řekneme, jak je vhodně kombinovat.

Karimatky jsou klasika

Dobrá karimatka patří k těm nejzákladnějším prvkům outdoorového vybavení. Aby taky ne, má totiž zcela zásadní vliv na spánkový komfort. Přesto, že je dnes k dostání hned několik základních typů a na trhu se pravidelně objevují nové a lepší inovace, materiály a konstrukční řešení, dodnes si spousta lidí pod pojmem “karimatka” představí klasickou rolovací “pěnovku”.

Taková pěnová karimatka bývala stočená do objemného válce a uchycená někde na batohu. Od země příliš neizolovala, mnoho komfortu taky neposkytovala, a navíc se ráda trhala. Doba však naštěstí pokročila a i dnešní pěnové karimatky jsou úplně o něčem jiném.

V hlavní roli izolace

Hlavním úkolem karimatky je její schopnost tepelně izolovat od podkladu. Z tohoto důvodu se karimatky vyrábějí z materiálů, které mají dobré tepelně-izolační vlastnosti, nebo jsou konstrukčně řešené tak, aby požadované úrovně izolace dosáhly (například nafukovací karimatky). Zároveň by měla být lehká, kompaktní a jednoduše sbalitelná.

Samozřejmě, různé materiály a konstrukční provedení mívají různou životnost, a to v závislosti na mechanické odolnosti, celkovém zpracování, a v neposlední řadě způsobu jejich použití.

Důležitým faktorem pro správný výběr karimatky je její tepelný odpor (neboli tepelně-izolační vlastnosti), který je udáván hodnotou R. Orientačně platí, že čím vyšší hodnota R, tím vyšší je tepelná izolace - tedy schopnost odolávat chladu.

karimatka

Výhodou nafukovacích karimatek je jejich nízká hmotnost, dobrá sbalitelnost a tepelná izolace.

Základní typy karimatek

Na trhu se běžně setkáte se 3 typy karimatek. Tyto 3 kategorie pak ještě můžete dále dělit podle délky, šířky, tloušťky, způsobu použití (například karimatka do hamaky) a samozřejmě dle výše zmíněné hodnoty R.

 • Pěnové karimatky jsou prakticky základním typem karimatek, ale i zde se nabídka posunula od klasických hladkých karimatek na karimatky profilované, které díky vzduchovým mezerám zvyšují tepelně-izolační vlastnosti. Mohou být také složeny z několika různých materiálů zvyšujících jak tepelný, tak uživatelský komfort (hustší/tužší pěna jako styčná plocha s terénem a měkčí svrchní část). Obecně lze však říci, že taková karimatka, ať už vyrobená z jednoho materiálu, nebo “sandwichová” z několika vrstev, nijak zvlášť netlumí nerovnosti, a tak dříve či později ucítíte nějaký ten kamínek, klacík či kořen, kterého jste si při výběru místa pro nocleh nevšimli.
 • Nafukovací karimatky jsou stále vyhledávanějším zbožím, a to mimo jiné z důvodů jejich skladnosti, kdy karimatku po jejím vyfouknutí zabalíte do velmi kompaktního obalu. Dávno se tedy nejedná o jakési neskladné nafukovací “postele”. Velkou roli hraje také uživatelský komfort a tepelná izolace - ta bývá v mnoha případech vyšší, než je tomu u pěnových karimatek. Někdy však mohou mít oproti pěnovým karimatkám vyšší hmotnost. U nafukovacích karimatek je velmi důležité správně zvolit materiály, a to proto, že jsou náchylnější k mechanickému poškození (prodření, propíchnutí apod). U levnějších modelů se taktéž můžete setkat s náročnějším nafukováním.
 • Samonafukovací karimatky mají obecně podobné parametry jako nafukovací karimatky, jen s tím rozdílem, že po otevření ventilu se “nafouknou” samy. Uvozovky používám proto, že jsem doposud nenarazil na technologii, která by dokázala sama nafouknout karimatku do potřebné tuhosti, a tak jsem si stejně musel dopomoci vlastními silami (plícemi). Nevýhodou samonafukovacích karimatek je jejich hmotnost, která bývá vyšší než u nafukovacích karimatek. A pokud se chystáte na nějaký delší trek a počítáte každý gram, nebude asi tato skupina karimatek určená pro vás.
hamaka, karimatka

Karimatku v kombinaci s hamakou můžete použít nejen jako spodní vrstvu pod tělo, ale i na sezení jako ochranný podklad při vlhkém podloží.

Co si ujasnit při výběru

Pro správný výběr karimatky je tedy třeba si zodpovědět základní otázky:

 • V jakém období budu karimatku využívat? Pro letní měsíce bude bohatě stačit karimatka s nízkým tepelným odporem. Běžně vám pro toto období bude stačit hodnota R = 2 a nižší. Při používání od jara do podzimu vybírejte karimatky s odporem od 2 do 4. A pokud spíte venku i v zimě, na sněhu nebo hodláte cestovat za polární kruh, pak samozřejmě hledejte hodnoty 5 a více.
 • Do stanu, pod širák nebo do hamaky? Kromě karimatky do hamaky není mezi stanem a spaním “na volno” až takový rozdíl (myšleno vzhledem ke karimatce). Ve stanu je ale nižší pravděpodobnost poškození karimatky díky stanové podlážce. U širáku už je vhodnější volit styčné materiály na základě mechanické odolnosti. Do hamaky zase budete hledat karimatku k tomu určenou, jelikož běžná karimatka použitá v hamace na svém místě příliš dobře nedrží (obzvlášť pokud se ve spánku vrtíte jako já).
 • Jak často? Pokud jedete pod stan jednou do roka v létě, nic nebrání tomu si pořídit nějakou profilovanou pěnovou karimatku v nižší cenové kategorii. Jestliže však chodíte na vícedenní treky (a to celoročně), pak se zřejmě budete dívat na nafukovací odolné karimatky s vysokou hodnotou R. Zde je nutno podotknout, že si připlatíte, budou to ale dobře investované peníze.
 • Jaké rozměry? Tady je odpověď jednoduchá, karimatku volte podle délky vašeho spacáku (tedy ideálně vaše výška + 15 cm). Probudit se s hlavou nebo nohama mimo karimatku (obzvlášť při vysoké vlhkosti) prostě nechcete.

Obecné výhody a nevýhody karimatek

Výhody:

 • nízká hmotnost,
 • skladnost (lepší u nafukovacích),
 • široká škála použití (stany, hamaky, nebo třeba spaní v autě),
 • široká nabídka na trhu,
 • v případě nafukovacích karimatek s vysokým tepelným odporem není problém jejich použití i v letních dnech (tedy jeden produkt na všechna roční období).

Nevýhody:

 • nižší mechanická odolnost,
 • musíte najít vhodné místo (svahy, nerovnosti apod jsou problém).

Fun fact: Párkrát jsem se setkal s otázkou, proč by vlastně kdokoli potřeboval karimatku, když má spacák, jestli nestačí obyčejná celta. No, vše hlavně záleží na odolnosti každého jedince a jeho termoregulačních schopnostech. Nicméně, spacák je funkční jen tehdy, když nedochází ke kompresi jeho izolační vrstvy. Ve chvíli, kdy ležíte, je izolační vrstva spacáku pod vámi stlačená prakticky na nulu, tudíž od země neizoluje. Právě proto se karimatka používá.

Doporučené produkty

Underquilt pro maximální komfort v hamace

Karimatka do hamaky je dobrá věc, je však potřeba vzít na vědomí jeden důležitý aspekt - je to stále jen vrstva pod vaším tělem (v některých případech i částečně zakrývá boky). Ve chvíli, kdy například fouká studený vítr z boku, izoluje karimatka méně než underquilt, a to vám může způsobit značný diskomfort. Při spaní v hamace je tedy vhodné se zamyslet, zda není právě underquilt lepším řešením.

Co je underquilt?

Underquilt (zkráceně UQ) je tedy určen pouze pro spaní v hamace. Jedná se vlastně o takový vnější obal na hamaku, který poskytuje uživateli plnou tepelnou izolaci po celé ploše hamaky (spodní i boční strany). Na trhu je na výběr mnoho variant z různých materiálů a s různými tepelně-izolačními vlastnostmi.

Co se týče výplně, ta se nijak zvlášť neliší od spacích pytlů, také jsou zde zastoupeny výplně syntetické i péřové. Je pak na každém uživateli, co je mu bližší. U péřových výplní, stejně jako u spacáků, je potřeba dát pozor na navlhnutí, v takovém případě totiž dlouho schne. Tímto neduhem syntetické výplně netrpí. Na druhou stranu, výhodou péřových UQ je jejich nižší hmotnost a menší rozměry ve sbaleném stavu. 

underquilt, hamaka

Underquilt je ideální volbou pro řešení tepelné izolace v hamace.

Co se týká ročních období, je to také stejné jako u spacáků. Na trhu je možné si vybrat od letních tenkých underquiltů až po pořádné zimní kousky. U UQ udává výrobce kromě hodnoty R také rozsah doporučených teplot pro jejich použití.

TIP: Některé UQ je možné používat jako provizorní deky, například když je teplo a bezvětří. V takových podmínkách si tedy nemusíte nosit spacák. Pozor však na prochladnutí zad v hamace, být izolován shora a nechat volná záda se nemusí vyplatit.

Hlavní nevýhodou použití UQ, stejně jako u karimatek do hamaky, je pak spánková poloha. Většina hamak na trhu je dnes již konstrukčně řešena tak, že neležíte tzv. “na banána”, ale diagonálně. Ve výsledku tedy ležíte v rovině bez typického prohnutí. S použitím UQ nebo karimatky se vám to zřejmě nepodaří.

Obecné výhody a nevýhody underquiltu

Výhody:

 • vysoká tepelná izolace,
 • ideální pro použití s hamakou,
 • v letních dnech lze použít místo spacáku jako deku,
 • s UQ do teplot pod bodem mrazu nebudete zřejmě potřebovat tak “výkonný” spacák (dle zkušeností stačí slabší spacák s komfortními teplotami o třídu níže, než je tomu v kombinaci s karimatkou).

Nevýhody:

 • nelze využít hamaku diagonálně,
 • zimní UQ v létě zřejmě nevyužijete, tedy v případě potřeby se nevyhnete koupi letní a zimní verze,
 • mnohem větší objem v zabaleném stavu (například oproti nafukovací karimatce).

Quilt - spacák, nebo deka?

Quilty jsou vlastně něco mezi spacákem a dekou, na trhu zatím nejsou tolik rozšířené a málokdo se s nimi setkal. Jedná se tedy o takový konstrukční kompromis a jeho ideální použití je v kombinaci s karimatkou, případně hamakou.

Hlavní prvky quiltu

Quilt nemá spodní vrstvu a kapuci, ale zůstává mu spodní kapsa pro nohy (cca do úrovně lýtek až kolen). Jak jsme si řekli výše, spodní komprese stěny spacáku neizoluje a tak si výrobci řekli, proč onu stěnu a kapuci prostě nevypustit, když nám stejně onu izolaci nahrazuje karimatka (hovoříme spíše o nafukovacích karimatkách) nebo underquilt, v chladnějším období s sebou navíc máte bundu s kapucí nebo čepici. 

Ačkoli je quilt takto konstrukčně upraven, stále je vybaven vnitřní kapsou či kapsami, jako je tomu u spacáků. Jejich systém “uchycení” se pak liší dle výrobce. Samostatné quilty (tedy bez přidaného uchycení k podkladové vrstvě), quilty s možností uchycení pod karimatkou pomocí elastických lan nebo quilty fixované pomocí speciálních úchytů, které se připínají na sváry karimatky.

Velkou výhodou quiltů je úspora hmotnosti a rozměrů v zabaleném stavu, takže takový bike-packing, vysokohorská turistika a podobná zaměření jsou aktivity jako stvořené pro quilt. 

hamaka, quilt

Quilt je v podstatě něco mezi spacákem a dekou. Má některé specifické konstrukční prvky, jako např. kapsa na nohy a vnitřní kapsy.

Obecné výhody a nevýhody quiltu

Výhody:

 • nižší váha jak u spacáků,
 • ideální volba na nízko-hmotnostní turistiku,
 • menší rozměry v zabaleném stavu než je tomu u spacáků,
 • vhodné pro 3-sezónní využití.

Nevýhody:

 • někomu nemusí vyhovovat absence spodní strany a kapuce,
 • svou konstrukcí méně vhodné na zimní období,
 • na trhu nejsou tak rozšířené jak jiná řešení.

Zvláštní kategorie produktů

Cocoon neboli kokon

Někteří z vás možná slyšeli nebo četli o takzvaném kokonu. Jedná se o unikátní produkt, který se používá jen ve spojení s hamakou a prakticky jej využijete v obdobích jaro/podzim/zima, kdy noční teploty klesají pod 10 stupňů.

Laicky řečeno se jedná o dlouhý “spacák na hamaku”, kdy se samotná hamaka provléká otvory na jeho koncích. Tím obaluje celou hamaku ze všech stran. Představte si underquilt, ale včetně izolace nad vámi. Horní strana kokonu je na zip a vy se tak můžete kompletně zapnout po celé délce nebo si jen nechat menší otvor v prostoru hlavy (kdyby snad někomu z vás nebylo příjemné se kompletně “zazipovat”).

hamaka, kokon

Karimatku, underquilt, quilt a kokon lze za určitých podmínek kombinovat.

Takové řešení je nadstandardní z hlediska tepelné izolace. Vlastně si vyhřejete celý vnitřní prostor a teplo vám skoro nikde neuniká, navíc jste ještě ve spacáku nebo quiltu. Nemusíte se bát, že byste si vnitřní prostor vydýchali, jelikož otvory na koncích jsou pro přívod čerstvého vzduchu dostatečné. Rozhodně se ale nebavíme o průvanu.

Z vlastní zkušenosti už v zimním období již s ničím jiným nechodím (teda pokud nejsem omezen tím, že nejsou nikde stromy). Při teplotách okolo 0 stupňů mi bohatě stačil spacák s komfortní teplotou 7 stupňů. V mrazech je už pak vhodnější vybavit se i zimním spacákem (i tak se ale může stát, že spacák máte jen do půl těla).

V letních měsících už však kokon nevyužijete. Jednak z důvodů, že většina hamak má již integrovanou moskytiéru přes kterou kokon nezapnete a druhak z důvodů, že byste se jednoduše upekli.

Jak tyto produkty kombinovat?

Karimatky v kombinaci:

 • se stanem, tarpem, celtou, hamakou (není to však ideální),
 • se spacákem i quiltem, nebo jen s dekou či dekovým spacákem.

Vlastně prakticky všude, kde karimatku využijete.

Underquilty v kombinaci:

 • pouze s hamakou,
 • se spacákem nebo quiltem (podle ročního období),
 • s dekovým spacákem,
 • v letních teplotách pak můžete používat pouze UQ bez přikrývky.

Quilty v kombinaci:

 • s karimatkou,
 • s hamakou,
 • a také s výše zmíněným kokonem.

Závěrem

Ať už hledáte karimatku, quilt, underquilt, nebo vaše očko zabrousilo i na samotný kokon, vždy je lepší si ještě pročíst uživatelské recenze. Úplně nejlepší ale je, si to vyzkoušet na vlastní kůži (zapůjčit může známý, nebo se domluvit s někým, kdo jeden z vámi vybraných produktů má). Pak už jen stačí vyrazit a testovat. Tak hodně štěstí s výběrem a přejeme spousty příjemného a ničím nerušeného spánku.

Štítky Podzim

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny