📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

CZ 75 „Řád Bílého lva“ je nádherná, ručně rytá limitka

5. prosince 2022AktualityPavel KreuzigerDoba čtení 6 minut

Nejvyšší státní vyznamenání, „Řád Bílého lva“, právě slaví sto let. Při této příležitosti vzniká v České zbrojovce stejnojmenná limitovaná edice zbraně CZ 75, která drží ještě jedno zajímavé prvenství.

CZ 75 „Řád Bílého lva“ je totiž vůbec první střelnou zbraní na světě, která je ověřena blockchainem. Díky tomu může být vždy ověřeno vlastnictví každého kousku. Jedná se o digitální doklad o vlastnictví, který vznikl ve spolupráci se společností BrokerTrust a její platformou Web3-as-a-Service.

Limitovaná edice zbraně od České Zbrojovky

Sto let Řádu bílého lva je významná událost

Řád Bílého lva je vyznamenání, které je prezidentem České republiky udělováno za mimořádné služby republice, významné zásluhy za obranu a bezpečnost státu a za šíření dobrého jména země v zahraničí. Vyznamenání je prezidentem propůjčováno nejen občanům ČR, ale také cizincům, a navazuje na československý Řád Bílého lva, udělovaný již od roku 1922.

Sté výročí Řádu Bílého lva se rozhodla oslavit Kancelář prezidenta republiky, která si u České zbrojovky, dceřiné společnosti Colt CZ Group, objednala limitovanou edici stovky ručně rytých pistolí CZ 75. Důvěru získala Česká zbrojovka i díky tomu, že je dlouholetým hrdým partnerem Armády ČR.

Dražba přes NFT

A právě každá z této stovky pistolí bude jednotlivě ověřována přes výše zmíněnou blockchainovou platformu. Jan Drahota, prezident a předseda představenstva Colt CZ Group, v této souvislosti řekl: „Jsme hrdí na to, že jsme s touto technologií přišli jako vůbec první z největších výrobců střelných zbraní na světě. Nezaměnitelný token NFT přinese našim zákazníkům digitální doklad o vlastnictví a s ním související garanci autenticity těchto jedinečných sběratelských kusů, čímž se ještě zvýší jejich hodnota.“

Jednotlivé pistole si zájemci budou moci vydražit v rámci aukce NFT (nezaměnitelných tokenů). Vítězové následně hned nedostanou samotnou pistoli, ale digitální certifikát, který je bude opravňovat k pozdějšímu oficiálnímu převzetí pistole.

Pistole CZ 75 „Řád bílého lva“ budou držitelům tohoto digitálního certifikátu předávány v průběhu roku 2023, neboť v současnosti ještě stále probíhá jejich ruční výroba. Jelikož jsou tyto zbraně vyráběny v limitované edici, může si každý zájemce zajistit lepší místo v pořadníku na zbraň s konkrétním sériovým číslem. Máte-li zájem o účast v aukci NFT, jež proběhne v následujících týdnech, můžete se registrovat na těchto stránkách, kde vám budou postupně předány další informace.

Část peněz půjde na dobročinné účely

Část výnosů z NFT aukce a aukčních příhozů věnuje společnost Colt CZ Group na podporu ukrajinské armády přes sbírkový účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR. První pistole limitované edice s pořadovým číslem 1/100 bude dražena v rámci speciální aukce na on-line portálu Artslimit Galerie Kodl, na němž se už v roce 2019 dražila limitovaná edice zbraně CZ 75 Republika. Výtěžek této aukce šel na dobročinné účely.

Aktuální aukce se bude konat ve dvou týdnech mezi 5. a 18. prosincem a její výtěžek poputuje Nadačnímu fondu prezidenta republiky Ing. Miloše Zemana, jenž podporuje činnost nestátních zařízení, které poskytují přechodnou rodinnou péči pro děti jako alternativu ústavní výchovy. Vydraženou pistoli CZ 75 Řád Bílého lva bude jejímu novému majiteli osobně předávat prezident Miloš Zeman v rámci zvláštní ceremonie na Pražském hradě.

Noví majitelé získají umělecké dílo

Oproti standardní verzi CZ 75 je verze Řád bílého lva bohatě zdobena českými národními symboly, konkrétně lipovými listy a dvouocasým lvem. Mnohé detaily pistole jsou pozlaceny – jedná se jmenovitě o ovládací prvky, vytahovač, šrouby rukojeti a dno zásobníku. Do pravé strany rámu zbraně je vložený štít s korunovaným dvouocasým lvem z malého státního znaku ČR, jenž je vyroben ze 14karátového zlata.

Stejně jako samotná pistole je velmi precizně zpracováno i pouzdro, ve kterým bude novým majitelům předávána. Kazeta je vyrobena ze tří druhů dřeva. Prim zde stejně jako u střenek pistole hraje javor, luxusní boky jsou pak vyvedeny z kořene břízy, víko je ořechové. Kazeta je vykládaná červeným mikroplyšem v odstínu blízkém hvězdě Řádu bílého lva.

Víko je s kazetou spojené dvěma stuhami, jež jsou vyvedené v barvách trikolory. Ve víku je paspartovaný originální certifikát Kanceláře prezidenta republiky, který je podepsaný prezidentem Milošem Zemanem s datem 28. října 2022. Zvenku je pak víko zdobeno reliéfem Řádu Bílého lva.

Řád Bílého lva dostávají výjimečné osobnosti

Řád Bílého lva je všeobecně považován za jednu z nejkrásnějších medailí na světě. Jedná se o pětibokou hvězdu z červeného smaltu, jejíž strany spojují listy lípy. Ve středu hvězdy se nachází dvouocasý lev se zlatou korunou a zlatou zbrojí. K nositelům Řádu Bílého lva řadíme například Václava Havla, Sira Nicholase Wintona, Nikolu Teslu nebo Jana Antonína Baťu.

Pistole České zbrojovky a Colt s ručním rytím bývají považovány za skvělé investiční i sběratelské artikly. Zmíněná aukce zbraně CZ 75 Republika, která proběhla v roce 2019 v Galerii Kodl, vynesla 650 tisíc korun na charitativní účely. Pořizovací cena pistole přitom činila 200 tisíc korun. V září 2022 pak v Galerii Goltzova proběhla dražba stejného modelu, jež vynesla už 980 tisíc korun. Při dražbě další limitované edice – CZ 75 Tobruk – v březnu letošního roku se vybralo 5 milionů korun na pomoc Ukrajině. Slavnostní večer tehdy pořádal časopis Forbes a iniciativa Svoboda pro Ukrajinu.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny