📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Nastala sezóna grilování a vaření v přírodě!

6. června 2024Rady a tipyHana SedlákováDoba čtení 5 minut

Blíží se léto a s ním i to, co už jsme dlouho toužebně očekávali: sezóna kempování a grilování! Ať už se chystáte na trek, stanování u vody, nebo si chcete místo obligátních špekáčků ugrilovat na roštu nad ohněm něco luxusního, s naším vybavením zvládnete cokoli. Od rychlého kafe na skalní vyhlídce či v dešti pod přístřeškem až po michelinské menu před stanem. Stačí si přibalit ten správný vařič nebo gril a dostatek fantazie. 

Můžete spoléhat na své mistrovské dovednosti při vaření v přírodě - vařit se dá i na rozpáleném kameni, v popelu, termálním prameni či vykopané jámě. My se ale dnes zaměříme na pořádné outdoorové vybavení a porovnáme si různé typy vařičů, se kterými je vaření v přírodě hračka.

vařič keith a kartuše

Plynové vařiče jsou lehké, skladné a univerzální.

Inspiraci na outdoorové chuťovky najdete zde:

Teď ještě zbývá vybrat to správné vybavení. Co vám může doporučit Rigad?

Než se pustíte do vybírání

Stejně jako pokaždé, když vybíráme outdoorové vybavení, i dnes přijde hned ze začátku na přetřes několik základních otázek, které vám pomohou se v široké nabídce lépe zorientovat:

Kam se chystáte?

V Evropě nebo vyspělých či turisticky navštěvovaných zemích si vystačíte s plynovým vařičem, sehnat plynovou kartuši v obchodě by neměl být problém, často navíc narazíte na nevypotřebované kartuše v kempech nebo na horských chatách. V odlehlejších oblastech se naopak vyplatí vsadit na benzín, který seženete mnohem snadněji a téměř všude.

V jakých podmínkách budete vařit?

V létě podmínky tolik řešit nemusíte. Je to ideální období k otestování čehokoli. Pokud ale hledáte univerzální vařič, který s sebou budete moct vzít i v zimě do sněhu, potom doporučujeme dát přednost benzínovému. Plynová kartuše totiž při nízkých teplotách ztrácí tlak a musí se proto držet v teple.

Pokud vám ale teploty pod bodem mrazu nehrozí, je plynový vařič skvělý na cestování, kempování, jednodenní akce i thru-hiking. Stačí přibalit vhodnou kartuši a nějakou lehkou a kompaktní sadů nádobí.

Dřívkový vařič si zase vezmete tam, kde je volný prostor a dostatek dřeva. Na vysokohorskou turistiku nebo na horskou chatu si vyberete jinačí možnost

Při kempování u ohniště nebo třeba rybaření se zase bez vařiče hravě obejdete a pro změnu můžete využít různé kotlíky na zavěšení, ohnivzdorné nádoby, které postavíte přímo do rozžhaveného popela (nezapomeňte na kvalitní rukavice), nebo sáhnout po roštu, na který si vyskládáte dobroty přímo nad plameny. Je to perfektní situace pro grilování. Velmi atraktivní jsou také malé zavírací rošty, které se nasazují na klacík a můžete si do nich „zaklapnout“ třeba čerstvě ulovenou rybu, steak nebo sýr v alobalu.

keith a vařič

Volba vařiče se odvíjí také od toho, do jakých zemí a jakých podmínek se chystáte.

Vařiče: spolehlivé a rychlé

1. Plynové vařiče

Plynové vařiče jsou lehké, skladné a univerzální. Manipulace je snadná i pro začátečníky. Princip spočívá v tom, že k hořáku připojíte plynovou kartuši, otočíte kohoutkem a zapálíte. Sofistikovanější modely mají integrovanou jiskru, která funguje na spínač. 

U plynových vařičů rozlišujeme několik základních typů:

 • S kartuší: klasický typ plynového vařiče, kdy s sebou nesete malý a skladný hořák a lehké nádobí. K hořáku si pak jednoduše doplníte a přišroubujete plynovou kartuši.
 • Varný systém: kompaktní systém, který tvoří kartuše, vařič a nádoba. Představuje maximálně efektivní řešení s nízkou spotřebou plynu. Je vhodný především na rychlý ohřev vody a zalití kávy nebo dehydrovaného jídla, uvařit se v něm ale dá také. Je vhodný i na vícedenní treky, cestování na lehko nebo vysokohorskou turistiku. Klasickým zástupcem je oblíbený Jetboil.
 • S volně stojící kartuší: varianta, při které plynová kartuše není přišroubovaná přímo k vařiči, ale je připojená na hadičce a stojí samostatně. Výhodou tohoto systému je vyšší stabilita, je také vhodnější do zimních podmínek, kdy samostatně stojící kartuši snáze udržíte v teple. Když plyn dochází, můžete kartuši obrátit vzhůru nohama a „vydolovat“ z ní poslední zbytky.
jetboil detail ovládání

Ovládání plynových vařičů je velmi jednoduché a poradí si s ním i začátečník.

Výhody:

 • Nízká hmotnost.
 • Jednoduchá manipulace.
 • Nižší pořizovací cena u základních typů (ve srovnání s benzínovým vařičem).
 • Plynulá regulace plamene.

Nevýhody: 

 • Ne všude seženete plynovou kartuši a z bezpečnostních důvodů ji nesmíte převážet v letadle.
 • Při nákupu stále nových kartuší se provoz prodraží.

2. Benzínové vařiče

Výhoda benzínového vařiče je, že „spolyká všechno, co hoří a teče“, tedy benzín technický i načerpaný na benzínové pumpě, kerosin či naftu. Palivo do tohoto vařiče tedy seženete mnohem snáz, a to i v odlehlejších oblastech, kde byste plynovou kartuši hledali marně. Na trhu seženete i několik „obojživelníků“, kteří spalují benzín i plyn.

Benzínový vařič je celkově stabilnější a spolehlivější, a hlavně nikdy nezamrzne. Do vysokých hor nebo zimních podmínek je to ta nejlepší volba. Jeho použití vyžaduje trochu cviku, obvykle ho před použitím musíte „nastartovat“ např. pomocí tlakové pumpičky. 

Kritickým místem benzínového vařiče je tryska. Obvykle máte k dispozici několik různých velikostí a je důležité vybrat vždy tu se správným označením (např. K – kerosin, IG – technický nebo bezolovnatý benzín). Různá paliva mívají různou kvalitu a při jejich spalování se mohou trysky zanášet. Některé pokročilé modely mají samočistící mechanizmus, který oceníte zejména v zemích, kde seženete jen nekvalitní palivo plné nečistot.

Výhody:

 • Palivo seženete téměř kdekoli, máte více možností.
 • Levný provoz a snadné doplňování paliva.
 • Vhodný do mrazu a náročných podmínek.

Nevýhody:

 • Je těžší a objemnější.
 • Náročnější obsluha a údržba.
 • Zanášení trysek.
 • Chybí plynulá regulace plamenu.
 • Vyšší pořizovací cena.
Doporučené produkty

3. Dřívkové vařiče

Dřívkové vařiče mnozí považují za zbytečnost – mohou si přece rovnou rozdělat oheň. To ale není tak úplně pravda. Zatímco na slušný oheň si nejdříve musíte připravit ohniště, naštípat dříví, nachystat troud apod., dřívkáč si rozložíte kdekoli a můžete ho krmit větvičkami, které okolo sebe posbíráte. Je to vlastně takové rychlé instantní ohniště. Má zkrátka svoje kouzlo. Pohled do ohně má navíc velký psychologický efekt, zvlášť když jste hladoví a prokřehlí a venku je sychravo.

Dalším častým argumentem bývá, že s sebou přece „nikdo nebude tahat kamna“. Ani to však není pravda, většina moderních dřívkáčů má velmi lehké a kompaktní balení, snadno se skládají a rozkládají.

Při vaření navíc pomáhá komínový efekt, i když výkon sám o sobě je poměrně nízký. Vaření na dřívkáči tedy není tak rychlé a efektivní jako na plynovém nebo benzínovém vařiči, uvařit se na něm nicméně dá a pokud si správně vyberete lokaci (zkrátka tam, kde je dost dřeva a nevadí kouř), paliva kolem sebe máte dostatek.

dřívkový vařič

Dřívkový vařič je v podstatě takové malé přenosné ohniště.

Výhody:

 • Nemusíte s sebou nosit palivo.
 • Využijete i v zimě (pokud najdete suché dřevo).
 • Pohled do ohně uklidňuje, navíc nemusíte chystat ohniště.

Nevýhody:

 • Kouří a vytváří popel, nedá se použít v interiéru.
 • Chybí regulace plamene (plamen lze mírně regulovat jen intenzitou přikládání dřívek).
 • Demaskující efekt ohně.
 • Nižší výkon než plynový nebo benzínový vařič.
 • Musíte si vybrat lokaci, kde je dostatek dřeva.
 • Potřebujete s sebou mít nějaký podpalovač.

4. Lihové vařiče

Další alternativou jsou vařiče na pevný či tekutý líh. Výhodou lihových vařičů je nízká cena, jednoduché použití a často také jejich kapesní provedení. Vaří tiše a nevytváří toxické zplodiny. Když trochu pohledáte na internetu, najdete dostatek návodů, jak si lihový vařič vyrobit doma nebo v nouzových podmínkách, třeba ze staré plechovky.

Tyto vařiče nejsou příliš vhodné na klasické outdoorové vaření, většinou vystačí jen na ohřev vody. Vaření na lihovém vařiči navíc déle trvá.

Výhody:

 • Dají se použít i v interiéru.
 • Nekouří, nevznikají toxické zplodiny.
 • Snadná manipulace.

Nevýhody:

 • Nízký výkon.
 • Při nižších teplotách výkon dále klesá.
 • Špatně skladovaný líh se vypařuje.

Kouzlete na grilu!

Grilování vyžaduje o něco větší přípravu, výsledky ale mohou být famózní. Pokud máte dostatek času a prostor pro to, abyste si rozdělali kvalitní oheň, můžete pustit uzdu své fantazie a vytvářet dobroty v nekonečném množství variant. Není nad čerstvé domácí jídlo!

outdoorový rošt na gril

Rošt na gril jednoduše rozložíte nad ohněm. Zbytek už je čistě na vás.

Vaření v přírodě totiž není jen nezbytný krok k tomu, abychom sami sebe udrželi v chodu. Může to být zábava i společenská událost s přáteli nebo náhodnými kolemjdoucími. A vůbec se nemusí omezovat na opékání buřtů na klacíku nebo zalití čínské polévky horkou vodou. 

Spektrum outdoorových grilů je široké a sahá od jednoduchých rozkládacích roštů, které postavíte nad oheň, až po sofistikované přenosné grily na dřevěné uhlí. Nechte se inspirovat.

Naše tipy

1. Cestovní FireGrill GrandPa´s Light My Fire®

Tento gril vám v batohu zabere minimum místa, dokáže však udělat maximum radosti. Neobsahuje držák, což ale není žádná nevýhoda, snadno ho totiž nahradíte jakoukoli tenkou větví nebo klacíkem, jakých je v přírodě dostatek. Díky absenci držáku je taky velice skladný. Do roštu pak umístíte jakoukoli dobrotu podle vaší fantazie – ať už je to šťavnatý kus masa, klobáska, větší kusy zeleniny nebo třeba úlovek z divoké řeky. Opékání na ohni tak získává zcela nový rozměr.

2. Přenosný skládací gril ESBIT® BBQ300S na dřevěné uhlí

Chcete s zažít plnohodnotné barbecue i na cestách s rodinou a přáteli? Nic není nemožné. Tento gril je lehký, skladný a přenosný, vždy připravený k rychlému použití.

Gril i rošt jsou vyrobeny z kvalitní nerezové oceli. Rošt můžete umístit do 3 různých úrovní: nejnižší pro grilování na prudkém ohni, střední pro pomalejší opékání a nejvyšší pro prohřívání. Součástí je praktický obal na dřevěné uhlí.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny