📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Nové technologie Clawgear

6. dubna 2023AktualityPavel KreuzigerDoba čtení 10 minut

Rakouský Clawgear je výrobcem nekompromisního taktického oblečení a vybavení, které si od něj rádi kupují nejen civilisté, ale odebírají ho také různé ozbrojené složky po celém světě pro své příslušníky. Jednotlivé prvky výbavy přitom disponují mnohými technologiemi, z nichž některé pocházejí právě z dílny Clawgearu. Podívejme se na tyto technologie podrobně.

DARKSTONE

První z technologií značky Clawgear, které si představíme, je DARKSTONE, povrchová úprava látky s vysokou odolností vůči oděru, jehož přítomnost na daném produktu můžete zjistit díky symbolu DARKSTONE. Povrchová úprava DARKSTONE má minimální vliv na funkčnost látky, ale současně zvyšuje její odolnost vůči oděru až třicetkrát (přirozeně v závislosti na konkrétní látce).

Technologie DARKSTONE je testována dle standardu DIN EN530 a současně je vyráběna v souladu s evropskou normou REACH. Vzhledem k tomu, že se jedná o úplnou novinku, není zatím úplně jasné, na jakých typech oblečení nebo vybavení je (nebo bude) tato povrchová úprava implementována.

Na druhou stranu víme, že technologií DARKSTONE – která je mimochodem k dispozici ve dvou variantách, a to Sunburst a Ypsilon – jsou již nyní vybaveny některé nejprodávanější taktické oděvy Clawgear, a to například bojové kalhoty Operator ATS, bojová a polní košile Raider ATS a stejnojmenné bojové kalhoty.

Technologie darkstone sunburst

Zdroj fotografie: Facebook Clawgear

Technologie Darkstone ypsilon

Zdroj fotografie: Facebook Clawgear

Near Infrared Reflectance (NIR)

V tomto případě se nejedná o úplně novou technologii, ale musí tu být zmíněna, protože patří k nejdůležitějším taktickým funkcím oblečení a výbavy Clawgear. U produktů Clawgear s logem NIR bylo testy ověřeno plnění vojenských standardů pro odraz infračerveného světla.

V noci a při zhoršených světelných podmínkách všeobecně mohou být frekvenční vlny v okolí infračerveného světla zachyceny spektrálními zařízeními, respektive noktovizory, a tím může být prozrazena vaše přítomnost třeba při důležité utajované misi. Aby se tak nedělo, používají vybrané produkty Clawgear úpravu tkaniny, která infračervené světlo odráží. Díky tomu bude mít protivník vybavený systémy nočního vidění zhoršenou pozici.

Near Infrared Reflectance, respektive Near Infrared Suppression (potlačení frekvencí v infračerveném spektru) je technologie, která je používaná u většiny oblečení a vybavení značky Clawgear pro vojenské účely – snad jen kromě spodních vrstev, jako jsou funkční trika a prádlo. Pokryty jsou tak kompletně řady Strata, LRICC, Extrem, Operator ATS či Raider ATS.

Pokročilé textilní technologie

Další z použitých technologií už má slovo „pokročilé“ přímo v názvu. Konkrétně se jedná o ATS neboli Advanced Textile Solution. ATS je odlehčená látka vyrobená z nejnovějšího, a tedy i nejpokročilejšího nylonového vlákna Cordura, T420HT, které se vyznačuje vysokou houževnatostí. ATS tkaniny mají takřka dokonalé vlastnosti – vykazují nadprůměrnou sílu, nižší navazování vlhkosti, rychlejší schnutí, vyšší prodyšnost a (jak už bylo řečeno) extrémně nízkou hmotnost.

Technologie Darkstone

Zdroj fotografie: Facebook Clawgear

Přítomnost technologie ATS u produktů Clawgear poznáte zpravidla podle toho, že tyto produkty oplývají zkratkou ATS už ve svém názvu. Jedná se tak převážně o řadu Operator ATS a Raider ATS.

Multifunkční textilie RAPTOR

Patentovanou technologií značky Clawgear je i RAPTOR, která opět souvisí se zpracováním a úpravou textilií. Jenže v tomto případě se nejedná o jeden druh látky, ale o soubor funkčních tkanin, které jsou v oblečení a další výbavě implementovány za účelem větruodolnosti, voděodolnosti a současně prodyšnosti. Konkrétní skladba laminátů v rámci řešení RAPTOR závisí na požadavcích konkrétních zákazníků.

Technologie Raptor společnosti Clawgear

Zdroj fotografie: Facebook Clawgear

K dispozici jsou tak specificky lamináty založené na dvoukomponentních ePTFE, polyesterových a polyuretanových membránách. Technologii RAPTOR naleznete například u některých produktů (taktických sad kalhot a bund) sérií Strata či Extrem.

Odolnost vůči plamenům

Ikonku AGNI nesou ty z produktů značky Clawgear, které jsou testovány na odolnost vůči plamenům. Tyto produkty jsou vyráběny z materiálů, jež zpomalují hoření. Tyto materiály jsou testovány dle standardu EN ISO15025, což v překladu znamená, že na materiálu nezůstanou žádné roztavené úlomky ani žhnoucí plochy. Materiály s označením AGNI se dále vyznačují skvělou barevnou stálostí a vysokou propustností vzduchu. S materiály AGNI se setkáte například u bojové košile Operator ATS.

Technologie Agni flame retardant

Zdroj fotografie: Facebook Clawgear

Licenčně používané technologie

Pro úplnost ještě zmiňme technologie, které Clawgear u svých produktů využívá licenčně a nejsou tedy omezeny jen na tuto značku. Jedná se například o systémy suchých zipů Velcro, maskáčový vzor Multicam, izolaci Climashield nebo kvalitní japonské zipy YKK, a to i ve voděodolné variantě Aquaguard.

Některé produkty mají i trvalou povrchovou ochranu vůči vodě (DWR; Durable Water Repellent), jiné jsou zase celé nebo částečně vyrobené z merino vlny, což je asi jediný materiál, který vás zahřeje, i když je vlhký – a navíc je přírodní. Pro výrobky, které obsahují merino vlnu, získává Clawgear tento materiál výhradně od dodavatelů splňujících tzv. Responsible Wool Standard (RWS). U takových dodavatelů je jistota, že se u nich chovaná zvířata netrápí a že podporují zodpovědné využívání půdy.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny