📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Proč jsou malé zavírací nože tak oblíbeny na nošení?

24. května 2019Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 4 minutyPřečteno: 127x

Malý kapesní zavírací nůž je pro většinu z nás věc, kterou nosíme ve svých kapsách každodenně a prakticky všude. Jsou to dokonalé malé spolehlivé nástroje užitečné pro neuvěřitelný objem úkolů a činností a dokazují svým precizním řezáním, že větší není vždy lepší.

Malý zavírací kapesní nůž True Utility SkeletonKnife

 Moderní doba nám přinesla nespočet strojově zpracovaných, ale o to dostupnějších nožů z moderních ocelí stále promyšlenějších parametrů. Je to pořád slušná volba tehdy, když si nechcete huntovat svůj VIP nůž, ke kterému máte vztah.

Asi i vy nosíte právě ten svůj malý kapesní zavírací nůž, protože je malý, nepřekáží při nošení a vy jej prostě zbožňujete! A je to rozhodně vynikající volba: malé zavírací nože se totiž snadno vejdou do kapes i na klip, přičemž stále odvedou svoji práci, když nastane nutnost.

Takže nyní záludná otázka a (i neméně záludná) odpověď: jaký je ten nejlepší malý kapesní zavírací nůž? Přece ten, co nosíte a vyhovuje právě vám!

Ale buďme chvíli vážní – zde jsou některé další myšlenky na adresu tohoto nanejvýše praktického nástroje. Takže podívejme se, na co jsou šikovné a hodící se právě v oblasti survivalu?

Všichni se asi budou dost lišit v názoru na to, co je to „malý zavírací nůž“, protože těch je na trhu skutečně mnoho a některé jsou opravdu muší váhy.

Máme na mysli nože, jenž jsou sice malé, ale stále dost velké na to, aby odvedly svoji práci: tak 2,8-3,8“. I na západ jsou v této velikosti nejoblíbenější věci mezi 3,25“ a 3,75“, nicméně mnoho pěkných nožů je i pod 3“.

A proč jsou tyto délky tak populární dnes? Jelikož se paradoxně nevyrábějí v některých zemích přes 4“, ačkoliv si vedle v kuchyňských potřebách můžete vzít i 12“.

K čemu se vám bude hodit malý zavírací kapesní nůž?

Asi ta nejčastější věc, ke které ho využívá neustále i autor článku je otevírání zásilek všech forem. Nůž je ale i přesto nástroj velmi univerzální. A co že zvládne vše klidně?

 • Odříznutí plastového vršku na některých lahvích.
 • Otevírání zásilek nejen poštovních.
 • Rozřezání pytlíku s krmením.
 • Při rybaření se s ním dá odříznout vlasec.
 • Při kempování se s ním dá uříznout provázek anebo Paracord anebo něco podobného.
 • Rozdělávání ohně.
 • Separace žvýkačky od společenské boty.
 • Při jídle k řezání, krájení i otevírání plastových obalů.
 • K vytvoření třísky i jejímu vytažení špičkou.
 • Lze odstranit / upravit kousky tkáně přečnívající a obtěžující na prstech + nehty nouzově i.
 • Nůž je vše, co vám stačí ke stavbě přístřeší.
 • + nespočet dalších věcí

Jaké typy ostří jsou na malých zavíracích kapesních nožích?

Jsou zde v kostce řečeno, tři typy: běžné rovné, zoubkované / pilovité / zubaté, kombinované.

Autor opět preferuje ostří tradiční, i tak ale vlastní samozřejmě více typů. Některé jsou zubaté v míře delší, jiné zase menší.

Jestliže pro vaše primární úkoly nepotřebujete pilovitý pohyb, tak vám bude patrně stačit normální ostří také.

Je ale faktem, že bez pilky (i malé v délce 4-5 zoubků) poblíž rukojeti nože se člověk připravuje o možnost napilovat si dřevo na troud, což je věc, jenž vám jednou opravdu může zachránit život u mokrého dřeva.

Na co vše hledět u vašeho malého zavíracího kapesního nože?

Stejně jako vše, i toto je dosti věcí názoru. Je zde ale mnoho detailů a možností, jenž je potřeba zvážit a uvědomit si. Některé jsou klíčové, jiné zase méně. Důležitost ale i zde dost asi bude variovat dle názoru.

 1. Tvar a typ ostří – tři možnosti, viz výše: normální, pilové, kombinované.
 2. Ergonomická rukojeť – dobrá zpráva je, že i ty nejmenší nože mívají obvykle stále dost velké rukojeti na to, abyste s ním mohli pracovat a bezpečně operovat. Každý má ale ruku jinou a unikátní.
 3. Délka ostří – toto bude záviset na vašich nárocích a co již pro vás bude přes pohodlnou hranici na straně jedné anebo málo bezpečné na té druhé.
 4. Celková velikost zavíracího kapesního nože – jak velký je? A jak je velký tehdy, když se ostří zavře?
 5. Klip – jeho umístění a orientace také dost hraje roli. Někdo ho prostě neřeší a má nůž v kapse na volno.
 6. Tvar ostří – dnes se dá narazit též na mnoho typů, Tanto, jednostranně broušené dýky, …
 7. Výrobce nože – je dnes na trhu opravdu mnoho výrobců nožů, mezi ty nejznámější ale asi patří: CRKT, Gerber, Buck, SOG, Spyderco, Kershaw, … 

naše nabídka malých zavíracích nožů

Čtenáře dále zajímá