📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Po jaké obuvi sáhnout, když vyrážím na treking?

21. srpna 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 11 minutPřečteno: 4551x

Vybrat si pro své nohy obuv na treking, to není nikterak jednoduchý proces. Vaše vysněné boty budou muset uspokojit v první řadě vaše nároky na to, kdy a kam jezdíte / chodíte. Ještě před tím ale, nežli v nich vyrazíte na dovolenou, musíte si být jistí, že vám v první řadě dokonale sednou právě na vaše nohy.

Fotka ideálních bot do hor

Stejně jako u jiných částí vašeho outdoorového / survivalového / bushcraftového vybavení: ani u obuvi na treking se nevyplácí uspěchat výběr. A vlastní pěkné sednutí boty na vaši nohu, to je jen jedna stránka věcí. Musí vám daný model také totiž sedět cenou, váhou, vodoodpudivostí / vodonepropustností, barvou, materiálem, údržbou, …

Na jaké věci se musíte při výběru obuvi na treking soustředit?

Celkem jde o tři věci:

 • Musí ideálně vyhovovat její základní typ – existuje dnes totiž na trhu nepřeberný objem všelijakých typů a podtypů (od ultralehkých bot na tratě až po nejtěžší boty na hory).
 • Je potřeba vyznat se v profilu boty a jejích jednotlivých komponentách – co nejlepší pochopení, co se děje v botě a jak je konstruována (podrážka, výstelka, …) vám pak pomůže lépe upřesnit ideál.
 • Je nutné, aby vaše boty na treking perfektně seděly – nikdo nemá rád boty, které mu nesedí, jelikož pak má na cestě problémy (příliš rychle rozedřená kůže, puchýře, …).

Jaké jsou dnes na trhu typy obuvi na treking

Celkem jsou v nabídce prodejců obuvi na treking přibližně tyto základní produktové třídy:

 • Obuv na treking typu sandály – asi ta nejlehčí a nejvzdušnější volba, ale mají i četné nevýhody (zdaleka nejčastěji se do nich něco dostane – písek, větvičky, … a může vás s nimi na nohou i něco vážně zranit – trn, bodlák, trčící hřebík, ...). Vezměte si je ale jen tehdy když očekáváte velmi lehký terén s asfaltem, popřípadě jen skutečně špičkové cesty příjemného turistického rázu. Kožené věci se do přírody hodí samozřejmě také, ale připomínáme, že se proti jiným plastovým typům podrážek, špiček a pásků snáze poškrábou a je to na nich i více vidět.
 • Obuv na treking sportovní – jsou lehké a skvělé na krátké výlety v řádu hodin až (maximálně jednoho dne). Mají je v oblibě ale hlavně běžci a lidé cestující zásadně s minimální váhou, u níž počítají každý gram. Jejich cílem je zkrátka hlavně osoba, co převážně v přírodě běhá anebo chce jít maximálně nalehko. Dá se v nich ovšem vyrazit už nejen výhradně po zpevněných cestách (jako u turistických sandálů), ale nemusíte se obávat ani nějaké té cesty nezpevněné a kamenné. I moderní obuv na treking sportovního typu často mívá všelijaké technologie pro lepší odpružení podrážky při běhu, péřový krok apod.
 • Obuv na treking nízká až střední – sice je již svojí podrážkou často určena i do toho nejhoršího terénu, ale absence jejich kotníkového zpevnění je stále předurčuje jen do míst, kde to nebude hlavní problém (žádné hluboké bahno, chůze skrze potoky, …). Tento typ se lehce nazouvá, snadněji schnou a nejsou tak těžké proti pohorkám. Boty na treking nízké až střední ale v praxi poměrně snadno stále uvíznou v bahně (co často ani není vidět) a je proto leckde vhodnější nasadit něco lepšího – totiž boty / obuv ideálně o třídu vyšší, tedy tzv „pohorky“.
 • Obuv na treking kotníková / vysoká/ pohorky – jsou postaveny tak, aby vaše nohy díky jejich perfektní podpoře v nich zvládly i velmi těžké batohy nošené po mnoho dní. Jsou nejtěžší, nejhůře se do nich dostává, ale za to se vám odmění maximálně stabilním kotníkem i na těch nejhorších trasách. Když máte na nohou pohorky, absolutně již totiž pak nemusíte řešit, kudy jdete. Pohorky ale také občas bývají přímo od výrobce zpracovány speciálním stylem jako verze trekingová, pevná (fixace kotníku je lepší, takže ideál do horšího terénu) anebo na lezení hor (naopak se s nimi na cesty nevydávejte, protože na to jsou zbytečně tvrdé). Často mívají i některé z těchto bot, i podporu pro horolezecké mačky.
Pohled na úchvatné zasněžené hory

I když se dají některé části cest zvládnout i v běžných teniskách, chodit v nich stále po horách se určitě nedoporučuje. Naopak, jsou to nicméně skvělé záložní boty k vaší primární pořádné obuvi na treking pro případ nutnosti jejich náhlého sušení apod. Tenisky se sice také rychle promočí třeba v rose, ale jsou z látky, takže také se i pak relativně rychle usuší na ohni.

Z jakých materiálů se dnes obuv na treking vyrábí?

Je jich skutečně mnoho, ale jsou tu jisté nejoblíbenější věci, které jasně trhu i dnes dominují:

I. Kůže

Věci kožené nabízí excelentní odolnost na otěr a jakékoliv abrazivní činnosti. A navíc, jsou výborné do vody (výhradně mastné ovšem, jinak ztvrdnou, což se musí po čase obnovovat, stejně jako u jiných vašich kožených věcí). Kůže se sice používá převážně na boty typu pohorky, ale určitě to neznamená, že by se neobjevovala sem-tam i jinde. Kůže též drží tvar a dá se časem velmi nepatrně protáhnout. S kůží na botách se zkrátka nemusíte bát ani těch nejdelších výletů. I kůže má ale své nevýhody: je těžká, méně prodyšná jako nylon a do třetice všeho zlého, vyžaduje spoustu času na „první roztáhnutí“. Nedejbože abyste v nich vyrazili přímo na dlouhý výlet a hned napoprvé! Kůže se dnes navíc i lakuje („lakovaná kůže“), jelikož kůže běžná je málo odolná na všelijaké chemikálie. Kůže existuje na dnešním trhu bot v následujících variantách:

 • Nubuk – stručně řečeno je to na líci broušená kůže.
 • Semiš / Velur – naopak jde o kůži broušenou na rubové straně. V oblibě je proto, jelikož je odolnější, jako typu Nubuk.
 • Spodková kůže – je dost citlivá na povrchy a vlhko, takže se s ní dnes na trhu nejspíše setkáte jen a výhradně u společenské obuvi.
 • Povrstvená kůže – s tou se setkáte i u sportovní obuvi. A „Povrstvená kůže“ se jí samozřejmě neříká jen tak nadarmo, lícová vrstva je u ní totiž (v rámci co nejdelší životnosti a celkové menší údržby daného produktu) ošetřena nějakým krycím materiálem jako je třeba vrstvička polyuretanu.
Stoupání turistů na vrcholku hor

Když už ne vysloveně špičkové, pak aspoň velmi slušné boty na treking, nemusí stát mnoho. Stačí projít nabídku všech firem v branži na trhu a zcela jistě narazíte na něco zajímavého, co by vám skvělým a přitom i praktickým stylem rozšířilo zálesáckou výbavu (a to nejen výhradně) na dovolené.

II. Další materiály

I když vám někteří lidé budou tvrdit, že kupovat jiné boty jako ty z přírodní kůže, je ztráta času, protože je to nejkvalitnější materiál, faktem je, že sice nemají v zásadě nepravdu, ale nabídka na trhu bot je dnes natolik široká, že se skutečně nemusíte řídit podobnými předsudky, ale zvolit si takový materiál, jaký pokládáte za ideální vy. Na co se tedy ještě u obuvi na treking dá narazit?

 • Textilní materiály – ty mohou být netkané i tkané povahy a obvykle jsou pro nejlehčí letní obuv, jelikož v zimě jsou zcela nepraktické. Dá se ovšem narazit i na tzv. „streč“ ten zase staví na textilu, je k nošení nesmírně pohodlný a přesto je odolný a trvanlivý, samozřejmě také prodyšný. A ani jeho údržba vám pak neudělá vrásky.
 • Syntetické materiály – ty jsou dnes velkým fenoménem a jsou jich kvanta typů. Vyznat se v nich proto není nic lehkého. Jde o všelijaké umělé pryže, PVC, PU, plasty, koženky, poromery, … I když svým vzhledem dané materiály leckdy připomínají kůže, nemohou se s nimi ani zdaleka měřit (myšleno co do jejich kladných vlastností, tj. na poli přizpůsobivosti, absorpce, prodyšnosti, … tu kůže dnes prostě stále vedou). Je vhodné je ale kombinovat i s jinými prodyšnými věcmi a podšívkami. Kde ale mají syntetické materiály jednoznačně navrch, tak u své široké barevnosti a prakticky neomezené tvarovatelnosti. Nemluvě o tom drobném faktu, že se dají často poměrně snadno na ohni improvizovaně opravit / zatavit jakékoliv malé dírky a otvory (stejně to mimochodem funguje i u Paracordu, u nějž potřebujete zatavit konce, aby se nepáraly).
 • Pryže – obvykle je najdete na ochranné pracovní obuvi. Chovají se pak dosti podobně jako další plastové materiály.
 • Poromery – jsou nesmírně jednoduché na údržbu, jelikož jde o syntetické usně, co se snaží napodobit vzhled těch přírodních.
 • Vodě-odolné membrány – tím jednoznačně nejznámějším zástupcem je GORE-TEX®. A i tento se chová u bot stejně jako u šatů: boty jsou díky tomu zároveň pro vodu z jedné strany prodyšné a ze druhé naopak nepropustné. Proto není náhoda, že se vyskytuje hlavně u obuvi sportovní a turistické.
 • Všelijaké kombinované materiály – jsou populární hlavně u mladých, jimž nabízí nespočetné kombinace.

Z jakých materiálů jsou u obuvi na treking podešve?

Jelikož se obvykle člověk v obuvi na treking pohybuje ve skutečně extrémních přírodních podmínkách, je nutné tomu věnovat důkladnou pozornost. Nezapomeňte, že je to právě podešev vaší boty, co bude nejdéle v kontaktu se zemí!

Podešev samozřejmě musí být primárně dostatečně masivní, aby ochránila nohu před okolím (nejen ostré kamení, ale také horko, chlad, sníh, …), její maximální masivnost je proto velmi, velmi žádoucí. Jaké máme tedy u obuvi na treking dnes na trhu podešve?

 • Syntetické – jsou dnes poměrně časté, jelikož jsou obvykle pro výrobce nejlevnější. K jejich jednoznačným kladům patří snadná udržitelnost a pružnost, mají ale i své stinné stránky: ve skutečně velmi obtížném terénu má tendence klouzat. A je jen středně odolná na opotřebení.
 • Pryžové – jde o zdaleka nejlehčí formu, takže perfektní na nejteplejší letní dny (znáte ji možná třeba jako materiál „Styropor“). Poměrně snadno se také udržuje a vhodná je absolutně do každého počasí.
 • Usňové – i když se s nimi setkáte u obuvi běžně používané ve společnosti (boty pro manažery a do tanečních), jsou samozřejmě použitelné i na hory. Ale jejich negativní stránky dozajista leckoho od nákupu spolehlivě odradí a zůstane raději u osvědčené „syntetiky“: když ji totiž dlouhodobě vystavíte slunečnímu záření, tak tmavne a za další, když se denně a často nosí, tak to neustojí a musí se opravovat (je poměrně schopná a použitelná až tehdy, když se na nášlapné části zkombinuje s nějakou tou pryží).
 Obuv vhodná do daného prostředí

Dostat z vašich bot při cestě někam co nejvíce a znát jejich (i vaše) hranice, to vyžaduje skvělou znalost a aplikaci všech jejích funkcí, speciálních technologií, parametrů, předností i negativ. Věnujte jim proto dopředu nějaký ten čas, ať právě ty svoje znáte jako příslovečné „svoje boty“.

Ovlivňuje styl výroby obuvi na treking údržbu a funkci?

Bohužel ano. A to opravdu maximálním stylem:

 • Obuv lepená – asi nejčastější dnes varianta na trhu, v jejímž rámci jsou jednotlivé části boty na treking slepeny. Dost často je ale tato kvalita přilepení značně snížena v případě, že se bota promáčí anebo propotí. Dané přilepení se ovšem dá také ukopnout o tvrdou překážku a rázem bota vyžaduje opět lepení.
 • Obuv flexiblová – její vodonepropustnost je trochu horší, jelikož je tu vršek boty přišit ke spodku. Takže je nutné ji používat výhradně v suchém terénu, jinak hrozí vnitřní potopa. Bota má ale i své výhody: lehkost, pohodlí, prošívaný okraj a zvýšená ohebnost (chybí zde totiž napínací stélka a šije se přímo) jsou ty hlavní.
 • Obuv s přímo utvářeným spodkem – používá se dnes hlavně u obuvi sportovní a pro volný čas. Svršek obuvi je ke spodku obuvi přichycen odléváním, vstřikováním nebo lisováním. Její kvalita (tj. spodek obuvi + spoj) je pak určena výhradně použitým materiálem.
 • Obuv rámová – co se týče spojení spodku a svršku, tak to je zde realizováno nepřímo a to přišitím k obšívacímu rámu, což je relativně velmi pevné spojení.

Jak zajistit, aby vám obuv na treking maximálně sedla?

Co se týče „padnutí“ obuvi na treking na vaši nohu, tak ta by měla všude sedět pěkně těsně, nikde ovšem netlačit a nabízet přitom zároveň i dostatek prostoru pro zahýbání vašimi prsty u nohou. Jakými se tudíž řídit zásadami pro maximálně perfektní sednutí obuvi na treking na vaši bohu?

 • Znejte svoji velikost – s tím dnes obvykle není problém u žádné věkové skupiny.
 • Zkoušejte si boty na konci dne – když tak totiž neučiníte, tak se vystavujete riziku, že z důvodu lidské biologie lidská noha přes den trochu oteče (a u dlouhých extrémních procházek tomu nebude jinak) a proto večer bude největší, takže dojde k tomu, že si kvůli tomu brzy ráno pořídíte menší číslo.
 • Oblečte si ponožky, jaké chcete nosit i na akci – zkoušet si boty na treking bez ponožek stejně nejde, navíc, je to důležité i z toho důvodu, že ani po horách samozřejmě nikdo neběhá jen tak naboso.
 • Zůstaňte v botách chvíli – jen zjistit, zda vás bota tlačí nebo netlačí, to je málo. Také se v nich musíte trochu projít. A zkuste i schody směrem nahoru a dolů.
 • Když nakupujete online, zvolte stejného výrobce jak minule – jestliže vám už nějaká bota seděla, je dobré si uvědomit, že drtivá většina výrobců obuvi používá stále ten sám velikostní formát a styl i u jiných podobných bot od této značky, takže je tu solidní šance, že vám budou ze všech značek sedět opět nejlépe.
 • I to, jak své boty na treking zavážete, ovlivní, jak vám sednou – když máte pocit, že vám nějaké boty na treking nesedí, zkuste změnit styl uzlu / tkaničky.
 • Vždy své boty „roztáhněte“ před velkou akcí – je jedno, zda v nich budete jen tak chodit na procházky nebo po domě, pointa je, nikdy, ale opravdu nikdy v nich nevyrazte přímo na výlet.
Doporučené produkty
Štítky ObuvTreking

Čtenáře dále zajímá