📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Co nás čeká v průběhu další solární super-bouře? Oheň!

27. června 2018Zábava, volné chvíleHájek PetrDoba čtení 9 minutPřečteno: 2258x

I když se o této věci mezi lidmi nepraktikujícími „prepperství“, survival, bushcraft a podobné věci moc neví, je to jen otázka času, nežli zde bude další Sluneční bouře, která bude silná stejně (ba i více), jako byla známá sluneční super-bouře v roce 1859 pojmenovaná vědci „Carringtonská událost“.

Solární bouře ve vesmíru

 Super-gigantická solární bouře / EMP výbuch sice bude úžasná podívaná co do efektu, ale neztrácejte čas jejím focením. Pokud to bude EMP z jaderné bomby, vyrazte rychle domů a poté na své bug-out místo, pakliže je to očekávaná Solární bouře, je na ní dobré aspoň to, že má člověk čas se s rozvahou připravit – tedy pochopitelně, když máte s čím…

Ve Vesmíru je vše jen otázka času a že ho má Vesmír na rozdávání: je jedno, zda se bavíme o nárazech asteroidů, meteoritů, komet, výbuchu supernovy či černé díry poblíž – tyto věci jsou zde na denním pořádku a jedno, zda o nich víme nebo ne, jednou k nim dojde i u nás. Je to něco jako „syndrom absolutního jaderného vyhlazení“, se kterým žijeme již desítky a desítky let, a tak nějak jsme si na tuto hrozbu zvykli, občas si dáme civilní cvičení a neřešíme to – člověk by se totiž z toho musel dříve či později zbláznit. I když se zavrtáte to toho nejhlubšího VIP ochranného krytu / tunelu na Zemi (pro ty největší multimiliardáře), stejně je vám to k ničemu, když se na vás Vesmír rozhodne poslat meteor (a ani nemusí být moc velký), popřípadě zjistíte že zeleň i zvířata vzal čert a vás čeká jen dožití bez budoucnosti v radioaktivní pouštní pustině.

Co nás čeká po masivní Sluneční erupci?

Jedna z hrozeb, která je ale od nás jen pár milionů kilometrů a která je pro nás standardně dárcem života tu ale je vždy a musíme ji respektovat, protože je (jako všechny věci vesmírného původu),občas dosti náladová. Slunce je sice dárcem života, ale určitě ho ani dnes nepodceňte (dlouhodobé vystavení jeho paprskům chce ochranné brýle, …), pořád totiž umí být Slunce i solidní zabiják (zajistí vám do hodiny úpal, a do pár dnů odvodnění + dehydrataci + smrt, …).

A máme to vše bohužel i opravdu garantováno (nakonec, k menším solárním bouřím dochází dnes a denně), že se jednoho dne Slunce opravdu rozhodne vyslat směrem k nám další mimořádnou mamutí solární bouři – obří Sluneční erupci. Připomínáme, že Sluneční erupce je velmi silný výbuch odehrávající se ve Sluneční atmosféře, jenž po srovnání s atomovými bombami dosahují energií i 1 miliarda megatun TNT a sviští si to k nám rychlostí i přes 1 milion kilometrů v hodině (+/- 0,1 % rychlosti světla, takže aspoň díkybohu zde není za 8 minut jako světlo ze Slunce). Sluneční erupce jsou známy tím, že ruší veškeré věci elektrického typu: to jsou takové ty šumy a kazy v rádiích a když jsou dost silné tak zasáhnou i běžné věci na Zemi: počítače, mobily, veškerou elektrickou infrastrukturu, noktovizory, baterie v autě, …

Slepice v kurníku snáší vejce

 Mít doma / na chatě nějaký ten zdroj záložních tuků / cukrů / bílkovin se hodí vždy a všude a nemusí jít jen o konec světa – bohatě totiž stačí, aby se nějaké zdánlivě obyčejné jídlo (třeba vejce) zdražilo na absurdní částky a rázem je z něj pochoutka jen pro pár VIP lidí.

Jak moc Sluneční erupce případně ovlivní náš život?

Nechceme vám kazit radost, ale je na čase abychom si nalili čistého vína – celá tato gigantická Sluneční erupce vytvoří neméně gigantický mrak nabitých elektromagnetických částic, jenž vyrazí směrem k Zemi a mohou zde zničit cokoliv elektrického a magnetického. A jak myslíte, že jsou uloženy data o vašich důchodech a účtech v bankách? Prakticky vždy magneticky a i kdyby to náhodou nějaké optické CD přežilo, tak stejně bude k ničemu ve světě, kde opravdu nic elektrického nefunguje: elektrárny, mobily, notebooky, PC, topení elektrická i plynová, odpadní i vodní čerpadla, veškeré bankomaty, elektrické vedení, samozřejmě také jaderné elektrárny bez kontroly mohou „vyvařit“ chladící vodu a explodovat, ledničky, …

Shrnuto a podtrženo, dostatečně velká Solární bouře jedno provždy ukončí náš lehký život, jaký jsme doposud žili. Bude konec sezení před TV a sledování hloupých show. To vše samozřejmě a v první řadě nepřežijí ani lidé, co jsou na technice zcela závislí – na umělých ledvinách, dýchacích přístrojích apod. 

Pohled shora na moderní město pod elektřinou

 V moderních městech nebude fungovat prakticky nic. To nejlepší, co pro sebe proto můžete udělat, je z této betonové pasti zmizet a nečekat, protože ‚Armáda a vláda s tím přece musí něco dělat?!‘, to se jim rozhodně nepovede, když jim nebude fungovat ani baterka, natož auto.

V čem bude solární bouře pro lidi nejhorší?

V tom, že nás připraví o naši krev moderní civilizace – elektřinu! Otázka potom samozřejmě je, na jak dlouho nás Solární bouře připraví o výdobytky civilizace asi tak? Řekněme to takto – nebude to nic rychlého stejně jako u vás možná elektřina chvíli někde na chatě (nebo i doma) jen pár hodin, den či maximálně nějaký ten týden. Může to ale také trvat měsíce, roky, anebo se lidská civilizace nevzpamatuje již nikdy.

Lidé se u Solárních bouří ptají, proč to trvá tak dlouho? Většina z lidí si totiž absolutně neuvědomuje, že spravovat moderní elektrickou infrastrukturu vyžaduje jinou fungující elektrickou infrastrukturu, jinými slovy: spravovat elektrické věci je náročné i tehdy, když má člověk elektřinu, náhradní díly a fungující civilizaci, natož bez toho všeho! Kde seženete náhradní díly, když je veškeré vedení a elektřina spálené? A myšlenka další – spravování elektřiny jen proto, abyste zjistili, že stejně nic nefunguje (DVD, kávovary, mixéry, …) je k ničemu, úplně jedno a zbytečné mrhání zdroji, nemluvě o tom, že budete mít jiné starosti (většina lidí u nás  má jídlo jen na pár dní a vodu jen z kohoutku!).

Kolik lidí může umřít při další super-solární mega-bouři?

Je jasné, že miliony, ba miliardy lidí by to nezvládly. Nejen kvůli tomu, že jsou na elektřině životně závislí. Bude to spíše o tom, že nebude dostatek zdrojů (voda, jídlo, …), tepla (jakékoliv teplo chce i čerpadla), hygieny (začnou se šířit nemoci z volných skládek, …) atd. atd., zkrátka prakticky veškeré věci, jenž dnes bereme jako normál, budou pryč. A to bez jakéhokoliv otužování nebo testovací doby – vteřina a rázem jsme ve středověku všichni…

Potenciál devastace obří Solární bouře se proto určitě nedá podcenit. A stejně jako ona fungují i moderní zbraně na bázi EMP – také zničí v určitém okruhu jakoukoliv elektronickou infrastrukturu (s postupně klesající účinností, jako u epicentra atomové bomby). To ale není ten nejhorší faktor, který nás čeká, protože ke slovu přichází i náš starý známý - oheň. Ne nadarmo se o něm říká, že je to dobrý sluha, ale špatný pán.

Solární panely na louce

 Jedna z věcí, jenž větší solární bouře a EMP útoky zaručeně nepřežije, budou i veškeré solární panely, baterie a farmy. Ani větrné a vodní elektrárny ovšem nebudou za vodou – cokoliv co vede proud tehdy zkrátka přestane fungovat, popřípadě bude nějak poškozeno.

Co se opravdu dělo v roce 1859 při Carringtonské události?

Když nahlédneme do historických análů Carringtonské události, tak odhalíme, že je tomu přesně 159 let, co k tomu došlo. Zdá se to dlouho, ale zase tak moc to není – uvažte, že parní stroj již tehdy lidé znali přes sto let! A že již deset let tehdy používali revolvery. Nakonec, i dnes je řada věcí stejná jako tehdy, když je člověk poprvé vymyslel a udělal – třeba vrtání se v zemi na zahradě s rýčem, používání kosy, koní, … 

Položme si ovšem nyní již konečně onu klíčovou otázku: Jak tehdy asi člověk vnímal  Carringtonskou událost? Neviditelná magnetická koule okolo naší planety začala oscilovat a chvět se. Lidé dole to určitě necítili přímo, ale viděli to. Obloha se projasnila kvůli zábleskům zelené, oranžové i červené tak, jak si skrze ni nabité částice postupně propracovávaly cestu. (Dnes tomu mimochodem říkáme geomagnetická bouře.)

Ale nechme promluvit účastníky, co to viděli a zažili: „Rychle se pohybující pole vyvolalo enormní elektrické napětí, jenž projelo telegrafní sítí (jediná elektřina, co tehdy byla v praktickém nasazení) a okamžitě znemožnilo komunikaci. Telegrafní systémy v Evropě  a Severní Americe byly mimo a objevily se zprávy o elektrických šocích (byla to vážná forma – tj. smrtelné nebo působící těžký šok) a ohních, jimiž vzplanuly dráty. Telegrafní linka z Pittsburghu v USA navíc hlásila, že proud v telegrafech byl natolik silný, že málem roztavil platinové kontakty a z obvodů praskal oheň. Některé ze stanic, jenž používaly telegrafní papíry pro zaznamenávání zpráv hlásily dokonce i to, že papír se jakoby samovolně vzňal.“ Faktem ovšem zůstává i informace, že vedení tehdy způsobilo několik lesních požárů, jak se vzňaly dráty na řadě kontinentů. Dokážete si něco podobného představit v dnešním hledisku a měřítku?

Zdá se to strašné, ale popravdě řečeno, nebylo! Nezapomeňte, že to nebyla ještě civilizace která se tak spoléhá na elektřinu, jako je ta naše. Moderní elektronická čidla by v podobné situaci opět byla dost na nic – k čemu je detektor kouře / ohně, co nemá funkční akumulátor ani senzor, nemluvě o tom, že pumpy na vodu hasičů jsou elektrické též, stejně jako auto-baterie vevnitř? Zkrátka, cokoliv sloužící jako vodič je pro Solární bouří dokonalý cíl. Jistě není třeba zdůrazňovat ani to, že i třeba váš nový elektrický generátor je v této situaci dost na nic – nemluvě o tom, že je slyšet na kilometry v dokonale tichém světě.

Jak následky solárních bouří zredukovat?

Zní to poněkud depresivně, že? Ale není důvod propadat přespříliš beznaději – nakonec vy od teď ji patříte k informované menšině, která s tím může něco dělat. Vědci se shodují že podobně velké události se opakují co 100-150 let, je tedy nabíledni, že jsme již trochu přesčas. A to není moc uklidňující.

Nabízí se taktéž idea vyrobit si Faradayovu klec co nejhlouběji pod zemí a do té vložit elektrické věci, o které byste skutečně neradi přišli (dvoucestné vysílačky a hodinky namátkou). Pamatujte ale, že GPS budou usmažené taktéž.

To nejlepší, co můžete udělat, je mít v záloze plán pro běžné survivalové situace: vybavení pro základní přežití v lese, oblečení odpovídající letní i zimní sezóně, … 

Kdo to chce vzít opravdu vážně, tak je zcela nezpochybnitelným faktem, že na čím méně elektrických věcech budete závislí, tím více šancí na přežití máte.

Co se týče vašeho dlouhodobého plánu s jídlem, tak rozdělte mezi vaše členy rodiny minimálně tyto tři typy knih: atlas hub ve vašem okolí (celoroční zdroj bílkovin), atlas jedlých rostlin ve vašem okolí (řada rostlin má více živin jak maso) a atlas léčivek (připomínáme, že lékárna nefunguje, takže vám nikdo nic neprodá).

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny