📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Survivalová sada pro osoby bez finančních prostředků a absolutní minimalisty

28. srpna 2017Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 8 minutPřečteno: 2116x

I když se moderní „preppeři“ obvykle rádi (kapánek neskromně) ohánějí tím, že mají vybavení skutečně na všechno, je tu přece jen jedna survivalová oblast, o které neradi mluví, ba jímá je z ní hrůza – totiž kdyby byli přinuceni odejít od svých zásob (třeba po nočním útoku ohněm založeném zloději zásob) a improvizovat z věcí v přírodě. Rázem by byli absolutně bez ničeho, takže by na tom byli stejně, jako ten nejposlednější minimalista / „bug-out-ista“ jen s batohem na zádech. Člověk toho totiž (jak známo), na zádech neunese až takové kvantum (pro netrénovaného je již 15-20 kg po celodenním nošení ažaž) a pokud ano, tak jen ve špičkové kondici a s pravidelným tréninkem (vojáci).

Co se týče vaší unikátní sady na přežití, tak je lépe v ní mít méně věcí pro komfort a pro přežití, jak více a pak ji pravidelně nenosit (Pozor! Ne ve vašem běžném batohu, o ten totiž můžete snadno přijít i se sadou na přežití! ). To ji raději hned přeorganizujte, vylučte z ní věci, jenž ku přežití spíše nepotřebujete, zmenšete ji, ale stále ji noste u sebe!

„Chtít nosit nějaké věci“ a „muset nosit nějak věci“, to je filozofie a rozdíl, na který brzy (a po střetu s drsnou realitou) narazí podobné typy osob (tj. všichni „hromadiči“ zásob a vybavení) velice záhy a začnou proto přemýšlet, jak svou survivalovou sadu dále minimalizovat? Ať je tedy váš survivalový minimalismus daný vaší finanční situací (nic proti, je to nakonec jen další forma přežití – ekonomická…) či myslíte rádi úplně na všechno anebo chcete zkusit něco nového, ve všech těchto případech vám minimalistická survivalová základní sada poslouží velmi dobře.

Doporučené produkty

Minimalistická survivalová sada má i další zásadní výhody – může být dokonce i tak malá, že ji můžete nosit doslova kdekoliv, včetně staré ledvinky na opasku a co je nejlepší – ani o ní nebudete vědět!

Samozřejmě platí i to, že čím menší je vaše survivalová sada, tím vyšší musí být vaše znalosti (jak vyrobit provázek z kopřivy, kde sehnat vitamín C v zimě, rozdělávání / udržování / přenášení ohně, jak správně vytvrdit dřevo v ohni, aby bylo maximálně tvrdé (neplést s prostým opálením), jaké rostliny a houby ve vaší oblasti jsou jedlé, ...).

Tak či onak, dá se určitě též konstatovat i to, že i survivalistický minimalista řeší stejné typy problémů jako maximalista (nakonec, je to pořád člověk...): vše se pořád točí okolo základních věcí jako jsou oheň, voda, jídlo, přístřeší, bezpečí, navigace a důležité potřebné nástroje, …

Jelikož žádné dvě lidské bytosti nežijí ve stejném čase ani místě se zcela dokonale a na 100 % stejnou survivalovou potřebou, nebojte se ani vy nahradit něco z našich základních survivalových tipů a vybavení (a tedy konkrétně pro vás cosi méně užitečného) za věc s větší použitelností – třeba za dalekohled nebo záložní boty, suché šaty, …

Jaké věci by ve vaší minimalistické survivalové sadě rozhodně neměly chybět?

 • Malý nůž / Multitool – je vcelku jedno, jakému z nich dáte ve finále přednost, ale aspoň jeden nástroj s nožem by neměl chybě zcela na 100 % nikdy a nikde. Váš ideální nástroj by sice měl být co nejmenší, ale na druhou stranu měl by se vám i dobře držet, jelikož s ním budete často pracovat a není žádoucí se jím někde mimo civilizaci v prvních deseti minutách zranit...
 • Paracord – Paracord má i jen jako „nouzová“ vázací potřeba nespočet výhod (lehké, levné, úžasně silné v tahu – cca 250 kg u nejznámější verze, odolné proti vodě na rozdíl od přírodních materiálů, roztřepené konce je možné „zapéct“ na ohni, ...), ale také pár nevýhod, jichž je nutné si být vědomý (nepříliš vytrvalý v otěru a poměrně snadno se na větvi prodře, protahuje se v zatížení – je nutno ho zkracovat, ...). A nesmíme zapomenout ani na to, že pravý Paracord je tvořen sadou vláken, jenž se dají použít klidně i každé sólo podle potřeb a fantazie – na rybaření, pasti (ne snad, že by to bylo legální nyní!), pro upevnění nože do většího kusu dřeva omotáním, … Jednou z velkých výhod Paracordu je i to, že si jej můžete vytvarovat do jakéhokoliv kusu výbavy, jaký vám připadá užitečný a jaký asi budete mít právě u sebe (vodítko na psa, pletený opasek z Paracordu, pouzdro na svítilnu / pistoli, …).
 • Malá LED svítilna – výhody kvalitních LED svítilen musí být jasné každému, protože umělé světlo bezpochyby sami doma (anebo v práci) prakticky neustále využíváme. Co se týče survivalu, tak se omezte jen na modely s AA / AAA články, ty totiž proti bateriím knoflíkovým řádově déle vydrží a za další, mají je i v tom nejméně známém místě na světě téměř v každém obchodě.
 • Vybavení pro zažehnutí ohně – zde je volba poměrně široká, ovšem minimalisté by se měli omezit jen na to nejdůležitější: dva zapalovače (je tu ale jistě solidní šance, že nepřežijí dlouholeté skladování a tím méně v horku…) + sirky (extra dlouhý či větrem „nesfouknutelný“ typ je lepší logicky) zakápnuté voskem a omotané březovou kůrou / papírem. Kdo s ním má zkušenosti a nebojí se na něj vsadit život, jistě může sáhnout i po křesadle.
 • Kompas / Buzola – i když je kompas brán jako tradiční vybavení cestovatelů, přece jen dnes doporučujeme spíše buzolu, protože nabízí další užitečné a praktické věci navíc (tedy samozřejmě vedle své evidentní funkce spočívající v nalezení a udržení směru): provázek, pravítko + mapové měřítko a lupu (občas i malé zrcátko).

Při návrhu právě té své survivalové sady obvykle není problém vybrat si, jaké předměty by se vám mohly hodit, jako spíše nakonec ve finále vyházet ty, jenž se vám dost možná a nejspíše hodit nebudou. Proto pozor, abyste nepřešli ze stavu „přežívání v přírodě“ na stav „kempování s veškerým luxusem“. A u filozofie minimalistického survivalu to platí dvojnásob – každou věc je nutné zde skutečně extrémně důkladně zvážit a uvědomit si, jestli je pro vaše přežití opravdu nezbytná nebo jestli ji není možné nahradit z přírodních zdrojů...

 • Jídlo – i když většina lidí dá asi přednost z chuťových důvodů všelijakým konzervám, instantním nudlím, čokoládám, müsli tyčinkám a podobným věcem, opravdu vynikající volbou je spíše sušené maso a tuk ve všech formách (rybí, rostlinný, ...). Tuk má totiž skoro 900 kalorií na 100 g. Cukry a proteiny mají tak 400-500 +/- kalorií. Alkoholu kapku též asi neuškodí, ale omezte se na něj jen jako na nástroj pro dezinfekci poranění a vody (není samozřejmě náhoda, že veškeré dezinfekce obsahují právě alkohol).
 • Čajové svíčky – dají se použít k improvizovanému vaření čajů a všech instantních věcí (trvá to sice cca 10-20x tak dlouho, ale jde to), posvítíte si jimi v noci, přeneste s jejich pomocí oheň z první civilizace, na jakou narazíte tam, kam potřebujete, poslouží ke snazšímu založení ohně (suché třísky v dešti se špatně shání), vydávají 30-50 W tepla, … Tak či onak počítejte s tím, že jedna běžná vám bude společnicí maximálně po 3-4 hodinky.
 • Malé zrcátko – slouží k signalizaci, vytahování třísek z oka a nezbytné je i tehdy, když se chcete ujistit, že nikde po těle nemáte žádné cizopasníky (pijavce, klíšťata, …) a obecně poslouží i pro jakékoliv nahlédnutí „přes plot“.
 • Voda – to nejdůležitější a první, co vám začne chybět je právě voda. Mít proto tablety na její improvizované čištění je taktéž velmi vhodné a kdo nemá hluboko do kapsy, jistě neuškodí, ani malé mobilní filtry na vodu + nádoba na její převaření + vaření obecně (aspoň 400-500 ml a nikoliv hliníková!).

Jelikož nežijeme na Aljašce ani v Africe, samozřejmě jsou u nás v platnosti jiné zásady (a vybavení!) pro přežití, nežli někde jinde ve světě, roste u nás jiný typ rostlin a žije živočichů atd. Mít potřebné vybavení pro určité místo je ale stejně jen absolutní začátek – také se s ním totiž musíte naučit žít, musíte si je otestovat v praxi + případně modifikovat něco, co se neosvědčilo, popřípadě přidat to, co chybí (obsah lékárničky, přidat záložní nůž, ...). A co je nejdůležitější – musíte perfektně znát své prostředí a jeho zdroje!

 • Sebeobrana – ať již míříte do džungle lesní či panelákové, mít v záloze něco na sebeobranu je zcela nezbytné! Když nosíte malou sekerku u pasu na dřevo + pepřový sprej na dálku, je to určitě dobrá volba. Stejně tak ale cokoliv jiného, s čím umíte nejlépe zacházet (nunchaku, taktické pero, nůž, teleskopický obušek, tonfa, ...). Zdaleka tou nejlepší volbou je samozřejmě kombinace obrany na blízko a na dálku.
 • Miniaturní sada první pomoci – nemusí být velká, ale to nedůležitější by v ní jistě být mělo (náplasti, čištění ran, obvazy, šátek, alkohol, prášky na bolest zad, průjem, proti kinetóze, nebo čím trpíte, ...).
 • Pár velkých plastových pytlů – i když máte k dispozici jen mokré listí, nevadí, protože je stačí oba naplnit, umístit podél těla a rázem spíte pohodlněji, jak na té nejdražší matraci… Ráno vysypete, složíte pytle a je to, jdete o dům dál… Dá se z nich pochopitelně vyrobit i improvizovaný spacák a polštář.
 • Pončo – za oné konstelace, že se vám zdají běžné celty příliš těžké, velké a drahé, je perfektní volbou zrovna pončo. To se dá totiž použít jednak na ochranu proti dešti a když přijde na věc, není problém z něj zbudovat i nějaké to malé (ale zato nepromokavé) přístřeší jen za pomoci Paracordu a stromů okolo, přitom je jeho váha proti celtě znatelně nižší (i rozměry upřímně – cca 1,4 m x 2 m).
Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny