📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak vybrat multitool

5. června 2023Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 9 minutPřečteno: 1510x

Různých typů multitoolů neboli multifunkčního nářadí je na trhu taková spousta, že je těžké se v tomto segmentu vyznat a vybrat kousek, který by odpovídal právě vašim potřebám a způsobu využití. Marketingově sice lze s každým z nich opravit cokoliv a kdekoliv. Ale jak si povíme dále, existují zde výrazné rozdíly, které výběr toho správného multitoolu poněkud komplikují.

Multifunkční nářadí rozlišíme od jiných typů nástrojů do dílny i do terénu tak nějak podvědomě už na první pohled. Lze s ním šroubovat, řezat, stříhat, utahovat… u toho řezání ovšem pozor. Málokterý multitool plnohodnotně nahradí outdoorový nůž, takže řezací funkce u multifunkčního nástroje můžeme brát spíše jako doplňkové.

Leatherman Supertool

Vyberte si multitool, který bude maximálně odpovídat vašim potřebám. Leatherman Super Tool obsahuje kromě klasických nástrojů i několik vychytávek pro střelce.

V naší nabídce najdete nejen multifunkční kleště, ale i tzv. single-multifunkční nářadí, což je štíhlý plátek kovu, jehož jednotlivé funkce se nacházejí kolem dokola po obvodu. Takový typ multitoolů si můžete jednoduše pověsit třeba na opasek, je lehký, skladný… ale není tak úplně univerzální, jak bychom od multifunkčního nářadí očekávali. Každopádně, pokud potřebujete specificky zaměřený soubor funkcí, můžete sáhnout i tímto směrem.

Doporučené produkty

Podle jakých faktorů je tedy vhodné multifunkční nářadí vybírat?

1. Způsob nošení multifunkčního nářadí

Prvním faktorem, který rozhodne o tom, jaký konkrétní multitool si pořídíte, je způsob jeho nošení. A ačkoliv se zdá, že nejlogičtějším řešením je koupit si multitool s co možná nejvíce funkcemi, tato teorie v praxi trochu kulhá kvůli tomu, že čím víc funkcí, tím (většinou) i vyšší hmotnost a větší rozměry. Což vám při bushcraftových aktivitách v plné polní pravděpodobně příliš vadit nebude, ale s malým batůžkem či ledvinkou na půldenním výšlapu by takový multitool působil přece jenom jako pěst na oko.

A kde všude tedy multifunkční nářadí můžete nosit?

Na klíčence. Multifunkční nástroje na klíčenku jsou velice skladné, na druhou stranu je třeba si uvědomit, kam všude své klíče (ne)nosíte. Čím drobnější řešení, tím méně je všestranné. Tedy samozřejmě, pokud bychom našli výrobce, který by kompaktnímu provedení neobětoval funkčnost, rádi jeho produkty začneme nabízet – klidně i na titulní stránce. Drobné multifunkční nástroje na klíče využijete třeba ve městě, kde si dovedeme představit způsoby využití, jako jsou drobné opravy a údržbu auta, kola, batohu nebo třeba brýlí.

V kapse. Další kategorií je kapesní multifunkční nářadí, které je možné brát jako slušný kompromis mezi velikostí a funkčností. Takový multitool může být stále poměrně kompaktní, zároveň by se měl vyznačovat o něco vyšší užitností a univerzálností.

Kapesní multifunkční nářadí vložíte nejen do kapsy, ale také do kufru na nářadí, třeba v autě. Díky tomu budete moci provádět více či méně náročnou údržbu i na cestách. Například výměna alternátoru zní sice složitě, ale u starých dobrých aut, u kterých kvůli tomu není třeba přeprogramovávat řídicí jednotku, ji s jedním kapesním multitoolem a videem na internetu zvládnete zpravidla i sami – a ušetříte klidně i desítky tisíc za opravu a odtah. Takové multitooly ovšem samozřejmě nabízejí i spoustu možností využití v bushcraftových a survivalových aktivitách.

Na opasku. Multifunkční nářadí na opasek je velikostně největší, ale jestliže máte právě (ideálně na taktickém) opasku dostatek prostoru, potom můžete využít luxusu těch největších nástrojů, které se na trhu nacházejí a ještě zůstávají přenosné. Takový typ nářadí už není přenosný v kapse kvůli své velikosti. Je velice pravděpodobné, že by vám takový nástroj už bránil v pohybu. Prostor okolo opasku je ovšem pravda většinou flexibilnější než většina kapes.

2. Vaše konkrétní potřeby

Tohoto bodu jsme se už trochu dotkli výše. Před výběrem toho správného multifunkčního nástroje si uvědomte své konkrétní potřeby. Ať už cestou potřebujete opravit kolo nebo brýle, měli byste vědět, co všechno na jejich rozebrání a opětovné složení budete potřebovat. Aby vám něco nechybělo přímo v terénu.

Možná už jste ke konkrétní věci nějaký multitool dostali přímo od výrobce. Ale ať už se jedná o kolo, brýle nebo třeba střelnou zbraň, bude záběr tohoto produktu čistě minimalistický – ostatně proč by výrobce dané věci chtěl, abyste si s jeho nástrojem kompletně opravili cokoliv jiného?

Multitool Leatherman Wave

Při výběru multitoolu se držte kvalitních a prověřených značek. Leatherman Wave patří k nejprodávanějším multitoolům značky Leatherman v nabídce Rigadu.

Proto je vhodné před výběrem konkrétního multitoolu položit na stůl všechny „jednoúčelové“ multitooly, které už doma máte, a univerzálnější řešení s nimi srovnat. To proto, abyste měli co možná nejméně funkcí zdvojených. Pokud si s sebou na cestu vezmete více než jeden multitool, tahali byste v takovém případě až zbytečně moc zátěže navíc.

Jedním z hlavních zaměření našeho webu je přežití v přírodě. A tomu by měly nabízené multitooly odpovídat. Pro tyto účely je vhodný např. otvírák na lahve či konzervy nebo co možná největší pilka.

3. Multifunkční versus klasické nástroje

Při přemýšlení nad tím, co pro budete svoje plány a záměry opravdu potřebovat, bude třeba vyřešit i jedno dilema. A sice, zda vám stejně dobře jako jednotlivá funkce na všestranném multitoolu nebude sloužit samostatný nástroj, který už v dílně či v garáži máte.

Například šroubováky jsou v rámci multitoolů často určeny spíše jen pro méně časté a méně náročné operace. U klasického šroubováku máte vzhledem k jeho větší velikosti k dispozici i větší páku, takže vás při častějším a intenzivnějším šroubování nebudou tolik bolet ruce.

Kpz

Malý multitool je i součástí “kápézetky” Adventure Survival Tin, kterou v Rigadu nabízíme.

Multifunkční nářadí se každopádně hodí vždy, když úplně netušíte, co vlastně na svých cestách v přírodě budete potřebovat. Bude skvělou součástí, respektive doplňkem krabičky poslední záchrany (KPZ) a svoje využití najde i v kombinaci s jednostranněji zaměřeným outdoorovým nožem.

Multitooly jsou vhodné např. pro případy:

  • oprav vybavení,
  • výměny baterií v nějakém elektronickém zařízení,
  • základní opravy a šití stanů, batohů, oblečení a podobně.

A když bude součástí multitoolu ještě nějaký základní řezný nástroj jakožto doplněk k noži, určitě to nebude od věci.

4. Na multitoolu raději nešetřete

Ve chvíli, kdy vybíráte multitool, byste sice měli zohlednit i jeho cenu, na druhou stranu by cena neměla být tím nejdůležitějším rozhodovacím faktorem. Proto i tyto nástroje kupujte výhradně od ověřených značek. Neznačkové nářadí odněkud ze stánku může být sice lehké a skladné, ale taky bohužel často na jedno či dvě použití. A co by mělo být nejdůležitějším faktorem při výběru něčeho, co by vám v terénu mohlo zachránit situaci a potenciálně i život? Ano správně, spolehlivost.

Čím levnější nástroj, tím méně u něj čekejte „skutečně funkčních“ funkcí. A pokud bude cenovka u zvoleného nářadí v přepočtu na počet udávaných funkcí podezřele nízká, máte téměř garantováno, že vám minimálně některé funkce přestanou dříve nebo později sloužit. A tím pádem s sebou opět ponesete prvky navíc, které jen zbytečně přidávají na hmotnosti a rozměrech.

Některé multitooly – a to i ty levnější – navíc bývají vybaveny integrovanou svítilnou. Jenže ani ta zpravidla nebývá valné kvality a navíc ve chvíli, kdy nástroj budete skutečně potřebovat, těžko si jím současně budete i svítit.

5. Nůž raději zvlášť

A nakonec bychom se ještě rádi zmínili ještě o noži. Ano, s multitoolem si sice chleba zpravidla namažete i ukrojíte, na druhou stranu většina ostří u multitoolů běžně nebývá přizpůsobena častému řezání větví a výrobě improvizovaných přístřešků. Proto multitool vždy berte spíše jako doplněk kvalitního nože. Ostří u multitoolů z logiky věci musí zabírat co nejméně prostoru, a tak je většinou příliš tenké, ohýbá se, rychle se tupí a při pádu se může (jednodušeji než v případě klasického ostří nože) zlomit.

Nůž Willumsen

Multitool je vhodné používat v kombinaci s kvalitním nožem. Nůž Willumsen Copenhagen má nejen atraktivní design, ale i skvělou funkčnost.

Jednou z nejdůležitějších vlastností outdoorových nožů je také ergonomie rukojeti. Pokud budete multifunkční nářadí při řezání držet „za kleště“ a nikoliv za ergonomickou rukojeť, bude vaše práce mnohem náročnější.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny