📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Velký průvodce výběrem houpacích sítí

13. května 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 6 minutPřečteno: 2324x

Na světě patrně není věci, která by překonala houpací sítě a hamaky co do pohodlí a všeobecné survivalové praktičnosti. Dá se v nich pohodlně strávit noc a stejně tak ochotně poslouží v případě ohrožení života jako nouzová síť na ryby či pro přenos většího objemu dřeva či hub. Využití hamaky je zkrátka jen na naší fantazii (a konkrétních potřebách).

Vyspat se pohodlně a odpočinout si ve dvou lidech na jedné hamace sice po troše tréninku (a s nejširším extra vyztuženým modelem) jde, ale rozhodně nesázejte na to, že se vám to bez tréninku povede v přírodě hned napoprvé.

Doporučené produkty

  Standardně dnes ovšem hamaka a houpací síť slouží k relaxu – většina z nás ji má asi pověšenou přes sezónu někde na chatě nebo zahradě. Houpací sítě se poslední dobu staly velmi populárními s ohledem na to, jak narostl i počet lidí cestujících po celou dobu dovolené jen s batohem na zádech. A co se týče pohodlí pro spaní, na hamaku má jen máloco – nemusíte se bát žádných po zemi lezoucích potvor a pokud ji vybavíte ještě moskytiérou, jen máloco vám zajistí komfortnější letní noc. A výborná je i do mokrého prostředí, kdy ještě nestihla uschnout zem: proč zbytečně věci sušit, když můžete spát metr nad zemí, že ano?  

Co u houpací sítě znamenají ta čísla?

Jedním z nejdůležitějších čísel u hamaky je její délka krát šířka (obvykle cca okolo 1,5-1,7 metru šířky a 2,5 až 3 m délky pro průměrnou osobu – pokud jí nejste, tak přidejte na patřičném rozměru). Čím větší totiž bude, tím větší prostor pro své hýbání a roztahování v ní i vy budete mít. Houpací síť by se dozajista a klidně mohla zdát nezkoušenému uživateli jako příliš těsná a omezující, což je do jisté míry pravda – pokud jste zvyklí ležet a usínat na posteli na břiše, tak se opravdu v hamace (bez tréninku) moc nevyspíte…

Zavěšená hamaka s výhledem na jezero

Houpací sítě se dnes dělají jak ve variantě látkové, tak i s běžnými velkými nylonovými oky ve stylu sítě na ryby. Zvolte si samozřejmě takový model, jaký vám bude příjemnější – v modelu látkovém není zezadu takové větrní a člověku je více teplo, což může být ale za chladného rána jasné plus + dá se vybrat z mnoha barevných variant + leckomu se zdá příjemnější na delší ležení, na druhou stranu ale, na látkové hamace je vidět kdejaká skvrna po dešti a je těžší...

Jak se hamaka upevňuje?

Ty nejobyčejnější houpací sítě vystavené někde v obchodním domě se prodávají prostě s dvojitým kusem lanka na každé straně a je na uživateli, aby si houpací síť připevnil, kam jen chce. Dají se ovšem sehnat i kousky s karabinami, či lze vlastní karabiny používat a pak je celá jejich následná instalace a de-instalace záležitostí pár minut.

U syntetických lanek (Paracord, ...) všeho typu si dejte pozor na to, abyste se příliš v noci neprověsili a nebyli některou tělesnou částí na zemi (v první řadě zadek), jelikož by vás okamžitě vzbudila ledová rosa.

Jakou má hamaka nosnost?

V závislosti na svém materiálu, velikosti a dalších faktorech vám standardní houpací síť poskytne asi tak 70-250 kg nosnost. Pokud je to pro vás skutečně klíčový faktor, nezapomeňte do ní připočíst i váhu nejtěžší osoby či skupiny osob, jenž v ní bude sedět (když se budete kupříkladu houpat s dcerkou, musíte raději sáhnout i po patřičně vyztuženějším kousku).

A pozor na jeden důležitý detail při výběru hamaky. Jde o to, že se u houpacích sítí udává tzv. statická hmotnost. Tzn. váha, při které na dané věci sedíte, nikoliv se houpáte – jinými slovy, když se v hamace budete houpat a nedejbože ve více lidech, snížíte jí tím radikálně životnost a jednoho dne skončíte na zemi.

Jak se rozhodnout u váhy hamaky?

Tato věc nesmírně záleží na tom, zda je to pro vás klíčový faktor za oné konstelace, když máte v plánu trávit většinu dovolené někde na cestách a v houpací síti hodláte pravidelně spát. Ultralight verze je jistě řešení, ovšem raději se v ní zkuste nejprve vyspat doma na zahradě/chatě, nežli vyrazíte někam do Argentiny…

Pokud je vám váha veskrze fuk, jelikož ji kupujete někam na chatu, pak pořád platí zákony fyziky – čím více materiálu někde je, tím (obecně!) méně často dojde k protržení nebo jiné nehodě...

Hamaka sloužící také jako pohodlné lehátko ve stínu

Pokud si hodláte o dovolené konečně něco přečíst, raději se před tím nezapomeňte pořádně namazat co nejvyšším faktorem a přemístěte se někam do stínu, jelikož některé hamaky jsou natolik pohodlné, že usnout v nich na slunci je jen otázka času...

Z jakých materiálů se dnes hamaky dělají?

Standardně dnes narazíte na nylon, ovšem výjimečně je k vidění i nějaká domácí síť z bavlny. Ty jsou těžší, nežli hamaka obyčejná a pakliže zmoknou, proti ní i pomaleji schnou.

Jak má hamaka vyřešené odvětrávání při horku?

Asi tím nejdůležitějším použitím houpací sítě je její využití jako letní (dobře provzdušněné) postele venku spolu s moskytiérou. V tomto případě se nemusíte bát, protože být zavěšený ve vzduchu (a to na obrovských nylonových okách) je co do teploty mnohem příjemnější spaní, nežli i ten nejlépe provzdušněný letní spacák a stan.

Jestliže je naopak zima a větrno + deštivo, tak se zespodu dá pověsit nějaká deka/celta, ovšem pozor na to, abyste to udělali zvenčí! Když ji totiž položíte jen tak na houpací síť a budete tak spát, stlačíte jí a zbytečně tím snížíte její výsledný efekt.

Hamaka uprostřed lesa u útulné chaloupky

Domácí a zahradní houpací sítě bývají velmi často vyztužené kusem dřeva, což jim dodává na pohodlnosti, nicméně velmi radikálně to navyšuje i jejich váhu a objem natolik, že je bude nosit na spaní jen skutečný zarytý principalista a hamakový gurmán, jenž se zařekl, že běžné spaní na zemi již nikdy více!

Pár tipů na závěr

Pamatujte, že i když má být třeba právě podle předpovědi skutečně dokonalé počasí, aspoň jednu malou celtu nad sebe si rozhodně vezměte. V přírodě se dějí na dovolených všelijaké věci (v první řadě jistě jde o rychlé letní bouřky), přece jen, nějaká dlouhodobá předpověď nemusí být 100% správná...

Prodává se dnes i model s přímo integrovanou moskytiérou, což je jistě praktické, jelikož se stejně obě používají obvykle najednou. Naopak univerzální celoroční spací pytel s malou moskytiérou pro hlavu je dost na nic – pokud je takové horko, že nemůžete být ve spacáku, pak ji stejně nevyužijete a pakliže je naopak zase taková zima, že potřebujete těžký spacák, pak zase není třeba moskytiéra, jelikož se hmyz nedostaví.

Nikdy nepoužívejte svůj teplý spacák z umělých vláken jako podložku namísto karimatky do houpací sítě – zbytečně jej selháváte a snižujete mu tak životnost, což je v době lehoučkých alumatek a karimatek vysloveně zbytečné.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá