📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat ideální cestovní lékárničku?

2. října 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 11 minutPřečteno: 2107x

I když bychom patrně našli sem tam někoho, kdo by dal dohromady nějaké ty základní znalosti ohledně první pomoci (speciálně řidiči a majitelé zbrojních průkazů, kde je to součástí testů), s jakýmkoliv podobným (aktivně nošeným!) vybavením by to ale jistě bylo o poznání horší (když tedy nepočítáme lékárničku vynucovanou zákonem).

Kufříková lékárnička

Lékárnička první pomoci vybavená tím nejdůležitějším by neměla zcela rozhodně chybět v žádném turistickém zavazadle. Kdo jezdí zásadně sám, tak ať nezapomene přidat i zrcátko kvůli hledání klíšťat + obecně i pro veškeré zákroky v místech, kam si standardně nevidí.

Proč potřebuji u sebe nosit lékárničku?

Jelikož člověk v lese prakticky neustále (a o to více v rámci survivalu a improvizovaného táboření ) operuje s všelijakými řezacími a sekacími nástroji, na které leckdy není zvyklý, tak o všelijaká zranění zde pochopitelně není nouze. A jak je ošetřit? Jedině díky kvalitní lékárničce… Vždyť je to právě lékárnička, stejně jako trénink a patřičné znalosti, jak ji použít, které jsou jednou z nezbytných věcí ve výbavě každého turisty / survivalisty / preppera / vojáka / … Přesto na ní překvapivý objem lidí dnes zapomíná a pak se diví sám sobě, jak mohli takovou věc připustit – a ono stačí pochopitelně nesmírně málo: stačí s rodinou, co je u vás na prázdninách přeskakovat potok a rázem někdo šlápne na starou plechovku ve vodě – co teď? Většina lidí má velmi mlhavou představu byť i toho, co dělat s lékárničkou, takže proč zbytečně pokoušet osud a to právě u členů své rodiny? Tak či onak, nezapomeňte, že lékárnička je bez příslušných zdravotnických základních znalostí asi tak k ničemu, jako že z vás dělá pouhé prosté nošení pistole střelce. Zapomenout na lékárničku je (když už nic), ze strany survivalisty vysoké podcenění situace

Zdaleka nejčastěji se ke slovu dostane vaše lékárnička na drobné oděrky, puchýře z nových bot, vytáhnete díky tamponu v ní pilinu z oka, obecně však veškerá drobná řezná zranění a kousnutí hmyzem. Lékárnička je nutná hlavně z toho důvodu, že je nutné ošetřit zranění malá zranění ještě před tím, nežli se z nich stanou rány opravdu hodně velké / zanícené, jenž nechat bez pozornosti doktorů by byl evidentní risk. Mít prášky a věci typu živočišné uhlí na otravy jídlem a nejčastěji používané tablety proti bolesti, ty jsou samozřejmě také nesmírně užitečné.

Pokud jste se již jednou rozhodli k nákupu lékárničky (výborná volba mimochodem), máte v zásadě dvě možnosti: pořídit si model předem připravený, popřípadě si upravíte na míru svoji vlastní. Obě volby mají svoje přednosti a nevýhody, takže se rozhodněte podle faktorů klíčových právě pro vás: ceny, přítomnosti určitého typu vybavení, velikosti dané krabičky, jenž se vám maximálně vejde do batohu, …

Tak či onak, naučte se znát zcela dokonale její obsah a věci i pohmatu, kdybyste něco někde museli dělat právě jen po hmatu či ve tmě!

Klasická cestovní lékárnička

Jestliže lékárničku již sice máte, ale pamatuje několik desetiletí, rozhodně ji vyměňte za novou, což by mělo být pravidlem tím více, čím větší objem léků s propadlou platností v ní je. Vždyť byť i ta nejlevnější lékárnička stojí sotva totéž, co pár piv, takže žádný rozumný důvod, proč ji nevlastnit (a snižovat tak svoje šance mimo bezprostřední dosah doktorů), skutečně neexistuje!

Doporučené produkty

Co by mělo ovlivnit výběr předem připravené lékárničky?

  Stejně jako v případě autolékárniček, i v branži turistické / survivalové se většina lidí omezuje na lékárničky předem připravené odborníky. Tím jeden jednak ušetří za poštovné za jednotlivé součástky a je to naprosto skvělá volba i pro ty z nás, jenž nechtějí přehlédnout žádný důležitý nástroj (rozhodně chválíme váš odpovědný přístup). Samozřejmě vám nic nebrání nahradit věci, jenž neupotřebíte (dvakrát borová voda) za věci užitečnější (Kinedryl).
Při výběru a nákupu nové lékárničky na cesty zvažte proto následující  

 • Velikost skupinky – výrobci určitých sad lékárniček první pomoci většinou při její výrobě a navrhování uvažují, pro jakou velikost skupiny tato případně pohodlně poslouží. Vaše nároky zde ale jistě mohou být dost jiné, nežli u někoho jiného. Soupravy větší pak většinou nabízí totéž, jen ve vyšším objemu, co se týče základních věcí (náplasti, obvazy, …). Lékařské nástroje jako jsou lékařské teploměry, nůžtičky, lupa a pinzeta atd. atd. jsou, dá se říci, vždy a jen v počtu základním – jedinkrát.
 • Délka a doba trvání – absolutně totéž, jako u velikosti skupiny, obecně ale platí, že čím delší výlet a jeho doba trvání, tím lepší a větší lékárnička bude vhodná (počet dní bývá uveden i na sadě první pomoci).
 • Prováděné činnosti – váš nákup by měl reflektovat i to, jaký typ zranění zdaleka nejčastěji očekáváte (aktivní cyklisté, řezbářský tábor, orientační běhy, …). A rozhodně nic nepokazíte tím, když si pořídíte lékárničku v nepromokavé verzi (dá se případně dohnat i jen s nepromokavým pouzdrem). Když budete déle kempovat se stanem, tak to chce i patřičně větší lékárničku.
 • Celková vybavenost lékárničky – pořídit si jen lékárničku základní proto, jelikož sami zatím nemáte příslušné znalosti nemusí nutně znamenat, že je nemá další člen skupiny / rodiny. Je tedy určitě lepší mít lékárničku co nejuniverzálnější a nechat v ní i nástroje a věci, jenž (doufejme zatím) neovládáte (stačí třeba narazit na zdravotní sestru, co si na kole natáhla sval a rázem vás provede v případě svého zranění), popřípadě se chystáte je v nejbližší době ovládnout (nakonec základní příručku první pomoci najdete již v soupravě!).
 • Potenciální rizikovost výletu / akce – i když některé věci člověk bez jasnovideckých schopnosti ani při nejlepší vůli nemůže předvídat, jsou jisté meze, kterým se velmi přesně přiblížit může. A není to nijak složité: když je třeba před horolezci náročná trasa, je jasné, že souprava by asi neměla být zrovna ta nejmenší a naopak, když se budete opalovat před chatou, tak vám hrozí tak maximálně přemíra Sluníčka. Pokud to samozřejmě situace vyžaduje, přidejte či oddělejte z vaší soupravy první pomoci věci pro ni podstatné (sada na klíšťata, zrcátko na jejich hledání, …).
 • Speciální potřeby jednotlivých členů akce – pakliže jste „zdravotník“ výpravy a máte u sebe veškeré léky všech členů akce, tak bývá zcela zásadní a nutné si pravidelně ověřovat, že žádní účastníci akce skutečně nezapomněli na veškeré své prášky a injekce, jenž je dnes čekají („cukrovkáři“, doznívající alergie a chřipky, problémy se spaním, …). To vše pochopitelně navíc ke standardním zdravotnickým nárokům a potřebám běžných výletníků (potažmo méně běžných survivalistů...).
 • Zvažte různé sady pro různé typy akcí – obdobně, jako máte řadu bot pro různé venkovní teploty nebo velikosti batohů, stejně tak je vhodné mít několik základních typů lékárniček a ty střídat podle toho, jaká konkrétní potřeba a akce před vámi zrovna na dovolené (či z pracovních důvodů) vyvstane.

Pamatujte i na to, že obecně jsou lékárničky určeny k poskytnutí základní první pomoci, když před vámi vyvstane něco obtížného a nad vaše schopnosti, volejte hned 112 a postupujte dle rad lékařských specialistů a potřeb konkrétní situace.

Turistika se štěnětem na zádech

Využití vašich psích miláčků k nějaké té aktivní nosnosti na výletě či dovolené není špatný nápad, nakonec, jsou to právě oni, z nichž zdaleka nejčastěji vytahujete neustále desítky klíšťat… A také pozor na to, ať je zajištěna posléze případná sterilita oné lékárničky.

Jaké typy lékárniček znají zákony ČR?

A nakonec něco málo pro inspiraci pro ty z vás, jenž se rozhodli postavit si lékárničku vlastní (či velmi silně poupravit nějaký existující kus). V ČR je totiž povinná lékárnička pro motorová vozidla (vyhl. 341/2002 Sb.), co se týče lékárničky domácí, tak ta není nijak předepisována a vždy se upravuje podle potřeb rodiny a jejích členů. Každopádně minimálně by v ní mělo být

 • teploměr lékařský v pouzdře
 • pinzeta anatomická
 • gáza hydrofilní à 5 ks
 • Spofaplast 2,5 cm × 2 m
 • Spofaplast rychloobvaz 6 cm × 1 m
 • obinadlo hydrofilní sterilní 6 cm × 5 m
 • obinadlo škrtící pryžové 70 cm
 • obinadlo hydrofilní sterilní 10 cm × 5 m
 • vata obvazová skládaná 50 g
 • Acylpyrin 10 tbl.
 • Carbosorb tbl.
 • Septonex nebo peroxid vodíku 0,3%
 • Ophtal nebo borová voda

Pak tu máme tzv. střediskovou lékárničku (velmi vhodná pro delší pobyty více lidí v přírodě, takže všelijaké tábory, turistické a sportovní akce, zotavovací lázeňské pobyty někde v lesoparku, …), nuže, co by měla obsahovat ideálně ta?

Léky

 • Acylpyrin — Při podezření na infarkt rozkousat 1/2 tablety (není vhodné pro děti).
 • Ambrobene tablety — Při kašli – ředí hlen, usnadňuje odkašlávání – při léčbě kašle hodně pít. Dávkování: 3×1 tableta. (lze nahradit Mucosolvan, Bromhexin v tbl. či roztoku).
 • Calcium panthothenicum mast — Urychluje hojení – vhodné na odřeniny a rány, rozpraskané rty.
 • Fenistil gel — Na hmyzí bodnutí s otokem, svěděním, alergickou kopřivkou.
 • Gastrogel — Při překyselení žaludku a pálení žáhy. Při méně závažných obtížích jednorázově 1-2 tablety, lze opakovat až 6×denně. (lze nahradit Annacid, Rennie…).
 • Ibalgin tablety 600 mg — Na bolest hlavy, zubů, svalů, zad. Nepodávat při žaludečních obtížích, byť jen v anamnéze (použít Paralen). Dávkování: 1-2 tablety najednou, maximálně 4 tablety denně.
 • Ibalgin krém — Místní bolest při podvrtnutí, namožených svalech, zánětu šlach. Dávkování 3×denně. (Lze nahradit Veral, Voltaren, Dolgit, v krému či gelu).
 • Jodisol roztok — Dezinfekce, ke kloktání a výplachům podezřelých ran zředíme 1:20. Nepoužívat u osob alergických na jód – použít Septonex (Lze nahradit Betadine roztok – ředit 1:10).
 • Ophtalmoseptonex kapky — Při zánětu spojivek, podráždění oka světlem, větrem, cizím tělesem. Dávkování: 2 kapky do oka každé 2 hodiny. Nosit tmavé brýle.
 • Ophtalmoseptonex mast — Při nehojících se zánětech spojivek, na něž nezabere Ophtalmoseptonex kapky. Mast se jemně nanese do spojivkového vaku každé 3-4 hodiny. Nedotýkat se hrotem tubičky oka ani řas – riziko přenesení infekce na další osoby! Při léčbě nosit tmavé brýle.
 • Ophtal roztok — K výplachu oka, při poleptání, cizím tělesu v oku. Vždy použij nejprve proud čisté vody! Vaničku po použití opakovaně opláchnout vodou a pak dezinfekcí.
 • Panthenol gel — Na popáleniny od ohně či slunce I. stupně (zarudnutí, otok). Nastříkat a nechat působit. Opakovat několikrát denně.
 • Paralen — Proti horečce (nad 37,5), bolesti hlavy, zubů, zad. Dávkování 1-2 tablety najednou, max. 8 denně!
 • Ichtoxyl mast — Na hluboko zapíchnuté třísky, či hnisající rány. Usnadní vyhnisání, uvolnění cizího tělíska. Kontrolovat okolí rány a mízní uzliny, při šíření zánětu k lékaři!
 • Septonex sprej — Dezinfekce, lze použít pro alergiky na jód.
 • Septonex zásyp — Na opruzeniny, případně na zasypání zasychajících ran.
 • Zodac tablety — Při projevech alergie. Dávkování 1 tableta 1×denně. U alergika na hmyz při bodnutí ihned 2 tablety rozžvýkat a spolknout.(Lze nahradit: Flonidan, Zyrtec, Claritine, Fenistil…).
 • Živočišné uhlí — (Carbocit tablety) – Při průjmu a podezření na otravu 4 tablety 3×denně. Nepodávat jídlo, hodně tekutin.

Zdravotní materiál

 • rychloobvaz (náplast s polštářkem) 6×1 cm
 • gáza nesterilní na dezinfekci ran
 • sterilní gáza v malém balení
 • náplast bez polštářku – role 5 cm
 • nůžky
 • obinadlo pružné Idealtex – větší – 10 cm
 • obinadlo pružné Idealtex – menší – 8 cm
 • obvaz hotový č. 3
 • obvaz hotový č. 4
 • pinzeta anatomická
 • rouška pro dýchání z úst do úst
 • šátek trojcípý
 • škrtidlo (Pozor! Zaškrcení bývá bez negativních následků pro končetinu možné na minimálně dvě hodiny, ale i více.)
 • lékařský teploměr
 • rukavice nesterilní
 • resuscitační rouška — pro ochranu ošetřujícího při resuscitaci
 • zavírací špendlík
 • izotermická fólie — usnadní udržení tělesné teploty při nepohyblivosti nebo bezvědomí zraněného
 • návod k použití
 • propiska či tužka a papír
Lékárnička plná nezbytných náplastí a obvazů

Použijte určité zákroky a komponenty jen tehdy, když je to skutečně nezbytné a vhodné, zkrátka vyžaduje to situace. Stříhat dramaticky na cáry novou péřovou bundu kvůli pár oděrkám na ruce vám asi prestižní přízvisko „Nejefektivnější člen výpravy“ rozhodně nepřinese…!

Pohotovostní lékárnička

Pohotovostní lékárnička je vhodná na výlety, pro méně lidí, a tam, kde je středisková lékárnička zbytečný luxus nebo zátěž:

 • rukavice nesterilní
 • resuscitační rouška
 • hotový obvaz č. 3
 • hotový obvaz č. 4
 • obinadlo pružné Idealtex menší než 8 cm
 • trojcípý šátek
 • náplast s polštářkem nedělená
 • náplast s polštářkem dělená, 10 ks
 • Betadine roztok (30 ml) – k dezinfekci, výplachům, po spotřebování doplnit
 • Paralen 500 mg (10 tablet)
 • nůžky
 • zavírací špendlík
 • propiska, papírový blok
 • izotermická fólie

Extrémní minimum

To, co by skutečně nemělo chybět nikdy, když se člověk vydává dále od civilizace, kde je příjezd záchranné služby nemožný nebo zdlouhavý:

 • obvaz č. 3
 • rukavice nesterilní
 • resuscitační rouška

Rukavice a resuscitační rouška jsou v tomto minimu proto, že navzdory své skladnosti mohou zachránit život zachránci, který poskytuje pomoc člověku infikovanému nakažlivou chorobou (žloutenka, AIDS při krvácejících ranách), o které nemusí vědět.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá