📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Bomber

Bomber: původně navržen pro piloty

Ačkoli bomber je v současnosti módní ikonou, kterou nosí muži, ženy a dokonce děti, jen hrstka lidí ví, že bomber byl původně funkční bunda vyrobená speciálně pro piloty britských letadel za první světové války. Už tehdy se létalo v poměrně velkých výškách. Potíž byla v tom, že kokpity letadel byly otevřené, což se silným větrem a značným chladem omezovalo piloty.

Zateplená bunda s límcem z kožešiny

Původní střih bomberu byla krátká bunda s kožešinovým límcem v zadu. Celá bunda byla ušitá z koňské kůže, což tehdy znamenalo nejlepší izolační tkaninu. Pokud na historické fotografii uvidíte nasedat pilota, který má na sobě krátkou bundu vybavenou límcem z kožešiny, pak je to s vysokou pravděpodobností bomber.

Armáda USA si všimla unikátních vlastností bomberu

Unikátních vlastností bomberu si všimla armáda USA a ve třicátých letech se rozhodla vypsat výběrové řízení na bundu, která by skvěle posloužila pilotům a posádkám bombardovacích letounů. I tehdy šlo o krátkou leteckou bundu s límcem z kožešiny. A protože bunda byla především určená pro posádku bombardovacích letounů, bylo slangové označení bundy bomber na světě.

Konec Vietnamu, začátek módního oblečení

Po druhé válce došlo ke zlepšení konstrukčních vlastností letadel. Vzhledem k lépe vytápěným kabinám, odpadlo nošení kožešinových doplňků. Bunda se postupně zkracovala a začal se ubírat zateplovací materiál, ačkoli dogmaticky nic takového neplatilo.
 

Po skončení války ve Vietnamu si široká veřejnost povšimla praktických vlastností bomberů. Především jako lehké bundy, se snadným zapínáním, která se dá nosit na jaře, na podzim a částečně v zimě, jelikož hřál až do 10 stupňů pod nulou.
 

Letecká bunda, slangově nazývaná bomber, je nezbytnou součástí mnoha módních ikon i celebrit. Nyní už víte, že historie této praktické bundy je mnohem delší, než je všeobecně známo…

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny