📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Ocel 8Cr-Mo-V

8Cr - Mo – V ocel se vyznačuje vysokou pevností za tepla přes 1800 N/mm2 a velmi dobrou houževnatostí. Výborně prokalitelná ocel ke kalení v oleji i na vzduchu je velice odolná proti vzniku trhlinek z tepelné únavy a je málo citlivá na prudké změny teploty. Je taktéž dobře tvárná za tepla a ve stavu žíhaném naměkko dobře obrobitelná.

8Cr-Mo-V ocel

Ocel  8Cr - Mo - V nabízí výhodnou kombinaci pevnosti (i za tepla) a vysoké houževnatosti. Její neopomenutelnou výhodou je také velmi dobrá odolnost proti opotřebení a zatížení rázem.

  • Chrom - Cr přidává klasické oceli tvrdost, snižuje pružnost oceli, přidává na pevnosti (i za nízkých teplot) a chemické stálosti zpravidla platí že se chemická odolnost zvyšuje s obsahem chromu. Obsah chromu se pohybuje kolem 12-13 % u korozivzdorných ocelí.
  • Molybden - Mo má na strukturu oceli stejné vlastnosti jako chrom, ale zvyšuje odolnost oceli proti chloridům a kyselinám, zvyšuje prokalitelnost a mez tečení. Obsah molybdenu se pohybuje kolem 0,2-0,3 %.

8Cr-Mo-V ocel

Poměry prvků se mohou dle aplikace oceli lišit.

Je možné přidávání dalších chemických prvků, jako je například uhlík, mangan, fosfor, síra a křemík.

Jedná se o jemnozrnné provedení oceli s homogenní strukturou pro zajištění vyšších užitných vlastností a mnohanásobně vyšší životnosti.

Používá se pro formy chlazené vodou pro tlakové lití slitin hliníku, zinku a hořčíku, nástroje pro tváření za tepla, velmi namáhané zápustky, matrice a trny. Pro protlačování neželezných kovů za tepla, ostřihovací nástroje a nůžky pro stříhání za tepla. Dále možnost dělat tenčí stěny průřezů při zachování pevnosti. Nevýhodou je však nižší pružnost a vyšší finanční náročnost výroby. Opomenout též nelze vyšší hmotnost oproti jiným druhům oceli. Naproti jiným druhům oceli se však jedná o ocel se zaručenými vlastnostmi za tepla.