📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

EVA izolace

Ethylene-vinyl acetate nebo také poly ethylene-vinyl acetate je druh izolace, která je v současné době poměrně rozšířená a velmi široké využití. Název nese podle složek, která je v izolaci nejvíce zastoupena.

Obvyklá hodnota hmotnostního procenta vinylacetátu v EVA izolacích se pohybuje v rozmezí mezi 10 až 40 procenty. Zbytek hmotnosti tvoří tvoří ethylen. U jistých druhů je možné, že ve velmi procentuálním zastoupení se můžou objevit i jiné chemické příměsi.

EVA je elastomerní polymer, jenž díky své měkkosti a pružnosti vytváří materiály, které jsou pryžové. Velmi dobré vlastnosti materiálu především co se týče nízkoteplotní houževnatosti, odolnosti proti prasklinám nebo vodě, čirost a lesk, dělají z EVA materiálu široce používaný produkt, jenž se hodí k výrobě spousty věcí.

Obecně lze říci, že existují tři různé typy kopolymeru EVA, jenž se liší v obsahu vinylacetátu a způsobu použití těchto materiálů.

Tím prvním je Kopolymer EVA, který je založen na nízkém podílu VA (přibližně se zde jedná asi o pouhá 4 %), často je označován jako polyethylen modifikovaný vinylacetátem. Jedná se o kopolymer a zpracovává se jako termoplastický materiál, podobně jako polyethylen s nízkou hustotou. S tímto materiálem má i podobné vlastnosti, ale liší se například zvýšeným leskem, měkkostí a pružností. Tento materiál je brán jako netoxický.

Druhým typem je kopolymer EVA, který je založen na středním podílu VA (jedná se o rozmezí mezi 4 až 30 %). Označujeme ho jako termoplastický kopolymer ethylen-vinylacetát. Jedná se o elastomerový materiál. Ačkoliv není vulkanizován, má některé vlastnosti kaučuku nebo plastifikovaného polyvinylchloridu. Jak plněné, tak také nevyplněné materiály EVA mají poměrně dobré vlastnosti při nízké teplotě, kdy stále drží vysokou tuhost. Materiály s přibližně 11 procenty obsahu VA se používají jako tavná lepidla.

Posledním typem je kopolymer EVA, který je založen na velmi vysokém podílu VA (bývá to většinou od hodnoty 40 % výš). Ten se označuje jako ethylen-vinylacetátový kaučuk.

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny