📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kraton

Kraton je obchodní označení, pod nímž společnost  Kraton Performance Polymers Inc. vyvíjí a prodává svůj produkt – měkký a pružný umělý polymer, který patří do skupiny termoplastických elastomerů – TPE. Společnost Kraton je předním světovým výrobcem umělých polymerů používaných pro zvýšení výkonnosti výrobků, které se dotýkají prakticky všech oblastí našeho života. Kraton je syntetická náhrada za gumu.

Kraton

Společnost Cold Steel u svých nožů tento materiál označuje jako Kray-Ex.

Vlastnosti materiálu Kraton

Kraton je produkován v několika variantách pro různorodé použití. Varianta Kraton G je polymer nabízející mnohé vlastnosti přírodní gumy a mnohé další, jako jsou flexibilita, vysoká přilnavost, odolnost vůči horku, vůči nepříznivým povětrnostním vlivům, vůči UV záření i vůči chemickým látkám. Kraton je měkký avšak pevný.

Kraton

Využití materiálu Kraton

Kraton G je tedy velmi podobný gumě a může být odléván do tvaru rukojeti nože nebo její části. To je také jeho nejčetnější použití. Velice dobře absorbuje nárazy, nůž v ruce neklouže, neotočí se a poskytuje tak velice jistý úchop. Kraton G je vlastně syntetická náhrada přírodní gumy. Jeho však vlastnosti jsou mnohem lepší než u klasické gumy, z toho plyne i vyšší cena finálního produktu. I proto se často z tohoto polymeru nevyrábí rukojeť celá, ale její jádro je například z mnohem levnějšího ABS plastu a Kraton G tvoří pouze povrch, jakýsi rubber coating pro zajištění neklouzavého úchopu a lepší odolnosti. Také údržba je nenáročná – stačí voda a mýdlo.

Kraton

Z polymeru Kraton G se vyrábějí například také úchopy na řídítka bicyklu a jiná madla a rukojeti nebo také pružné součásti dětských plenek, dále olejové gely pro telekomunikační kabely a pro zdravotnické aplikace a další.