📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kydex®

Kydex

Kydex byl vyvinut a vyroben poprvé v roce 1965 chemickou společností Rohm and Haas pro použití v interiérech letadel. V roce 1987 produktovou řadu Kydex převzala společnost Kydex, LLC, která materiál vyrábí v Bloomsburgu v americké Pennsylvanii. Společnost je nyní součástí skupiny SEKISUI SPI.

Vlastnosti materiálu Kydex

Kydex je slitina plastů extrudovaná ze speciální směsi akrylového PVC (polyvinylchloridu). Je to termoplastický materiál, který po zahřátí měkne, ale neztrácí svou formu a snadno se tvaruje. Jde o kompozitní materiál, z akrylu získává pevnost a tvárnost, z PVC potom houževnatost a odolnost vůči mnoha chemikáliím. Díky své relativně velké pevnosti (90 HR) a zrnitému povrchu je oděru odolný. V některých variantách má nízkou hořlavost (různé varianty Kydex materiálu vykazují dle klasifikace UL 94 hodnotu V - 0, některé 5V). Je teplotně stálý, dobře tvarovatelný tahem i lisováním. Je snadno brousitelný a lze do něj bez problémů vrtat. Žádný jiný termoplast nevykazuje tak vysokou odolnost vůči nárazům. Je také vodě odolný. Na rozdíl od kůže, kterou mnohdy nahrazuje, je odolný vůči poškrábání i proděravění (propíchnutí), mnohem lépe drží tvar a za běžných podmínek se neroztáhne ani nesmrští. Kydex se snadno čistí a na odolné skvrny či na ošoupaná místa lze použít i silné čistící prostředky bez obav, že se poškodí povrch výrobku nebo naruší barvu (nadělá barevné skvrny).

Využití materiálu Kydex

Pro výše uvedené vynikající vlastnosti je Kydex často využívaný na výrobu různých pouzder – na nože, na pistole, na zásobníky, na svítilny a na jiné taktické vybavení. Kydex nachází využití také u peněženek a pouzder na platební karty. Ale jeho uplatnění je mnohem širší – používá se například v automobilovém a v leteckém průmyslu, jako elektrický izolátor, k výrobě ochranných přileb, zdravotnických potřeb (ortézy), součástí nábytku a interiérů budov, vyrábí se z něj různé stojany a podstavce – a má mnoho dalších aplikací. Typická barva je černá, nicméně Kydex může být vyroben i v jiných barevných variantách.

Kydex lze zakoupit samostatně ve formě desek a zručnější kutilové zvládnou s příslušnými, běžně dostupnými nástroji, i výrobu vlastního pouzdra.

KydexKydexKydexKydex