📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Pals systém

Pals systém

PALS je zkratka pro Pouch Attachment Ladder System tedy nosný systém na pouzdra. Tento systém spočívá v popruhovině našité v několika stejně vysokých řadách na různé výbavě jako jsou taktické vesty nebo batohy a podobně. Popruhy jsou prošité do stejně širokých sloupců a tak jsou v každé řadě vytvořena pravidelná obdélníková políčka. Popruhy jsou zpravidla vyrobeny z velmi trvanlivého a odolného nylonu Mil - W - 43668 typ III (většina komerčních výrobců používá typ IIIa). Rozměry a rozestupy políček jsou, kvůli kompatibilitě s jinými systémy a s vazbou na upevňované výbavě, pevně stanoveny – výška řady je 1“ tedy cca 2,54 cm, rozestupy mezi řadami jsou také 1“ a šířka každého políčka je 1,5“ tedy cca 3,81 cm. Slovo ladder v názvu systému odkazuje na vzhled vazby (ladder = žebřík). Z konceptu vazby PALS vychází výstrojní systém MOLLE.

Pals systém

PALS systém byl vyvinut a patentován Vojenským centrem americké armády pro výzkum, vývoj a projektování v Massachusetts (United States Army Natick Soldier Research, Development and Engineering Center, Natick, Massachusetts).

K systému PALS se upevňuje vybavení a příslušenství s PALS vazbou, které označujeme jako MOLLE. Alternativou k nosnému systému PALS je systém Laser cut. Jak vyplývá z výše uvedeného, tyto systémy jsou mezi sebou naprosto kompatibilní, a tak může být například organizér MOLLE s PALS vazbou upevněn na štěrbiny Laser cut nebo kapsa se štěrbinami Laser cut na vazbu PALS atd.

Pals systém

MOLLE nebo PALS?

Pojmy PALS a MOLLE se často zaměňují a obecně jsou tato označení chápána jako totéž. MOLLE je ale ucelený systém výstroje a PALS vazba je jeho součástí.

Přečtěte si také, jak se MOLLE výstroj upevňuje k nosiči.