📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Ripstop úprava

Ripstop tkanina je utkaná speciální metodou tak, aby byla látka pevnější a aby se méně trhala. A když už se látka s ripstop úpravou roztrhne, tak právě díky této úpravě se vzniklá trhlina nešíří dál, minimálně ne tak rychle.

Výroba tkaniny s ripstop úpravou zpravidla probíhá tak, že do klasické tenké textilie jsou zatkány silnější osnovní nebo útkové nitě, a to v rozmezí 5 až 8 mm. Díky tomu získá podklad jednak vyšší odolnost, jednak opticky členitější strukturu.

Vznik a výroba ripstop látky

První ripstop látka vznikla už relativně dávno – stalo se tak v průběhu 2. světové války ve Spojených státech. Dodnes přežila díky tomu, že má skvělý poměr hmotnosti látky ku stabilitě. A současně má skutečně vysokou pevnost vůči roztrhnutí.

Ripstop materiál je v dnešní době vyráběn typicky z polyamidových přízí (ripstop nylon), ale současně na trhu najdeme i ripstop polyester či kombinaci s aramidovými vlákny, případně bavlnu ve směsi s polyamidem apod.

Další úpravy a využití

Nové vlastnosti získává ripstop tkanina po nánosování silikonem nebo polyuretanem (tedy opatřování vrstvou těchto materiálů). Po takové úpravě může být ripstop látka využívána pro výrobu padáků, horkovzdušných balonů i lodních plachet, ale zůstaneme-li v outdoorovém segmentu, pak také stanů a batohů.

A pro zajímavost dodejme, že v americké armádě se můžeme setkat s normou, podle níž mají být veškeré používané maskovací oděvy pro vojáky z tzv. ripstop popelínu či popelínového ripstopu, což je materiál, který je z 50 % tvořen polyamidem a z 50 % bavlnou.

Jinak jsou látky pro šití pracovního a taktického oblečení do náročných podmínek vyráběny z kombinace ripstop polyesteru a bavlny. Taková kombinace je velice oblíbená u státních složek, které ji objednávají pro svoje zaměstnance. Kromě zvýšené odolnosti vůči roztržení nabízejí takové typy tkanin i odolnost vůči oděru, vyblednutí a dokonce i častému praní v komerčních prádelnách.

Oblečení vyráběné z této kombinace materiálů slibuje vysokou prodyšnost v létě a současně vysokou odolnost vůči větru v chladných měsících roku.


Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny