📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Stone wash finish

Stone wash finish je speciální povrchová úprava, používaná u textilu a na úpravu kovových či ocelových výrobků. Proces úpravy bývá označován jako Stone-washing a upravený výrobek často nese přívlastek stone washed nebo jen washed.

Stone wash finish

Jak je úprava prováděna?

Úprava spočívá doslova ve vyprání upravovaného oblečení v průmyslových strojích / pračkách spolu s většími kameny. U nožů a dalších výrobků se používají menší kamínky.

Jaký je výsledek úpravy?

V oblasti outdoorového oblečení se úprava aplikuje nejčastěji na jeansové kalhoty, kraťasy, bundy, vesty a podobně. Úpravu používá také například firma Surplus u oblečení produktové řady Raw Vintage.

Nové oblečení, které prošlo procesem Stone-washing, tedy umělým opotřebením látky, má moderní, zajímavý a atraktivní opraný vzhled.  Úprava také napomáhá ke zvýšení měkkosti a flexibility vláken.

Stone wash finish

Mimo obleční se pak stone finishing velmi často používá pro ošetření čepele nože, různých klasických i mukltifunkčních nástrojů, ale také se aplikuje na kovové opaskové přezky, kovové přezky batohů a na jiné kovové součásti.

Tato úprava dodává ošetřenému předmětu matný povrch. Povrchová úprava Stone wash eliminuje nežádoucí odlesky například u taktických a survivalových nožů. Přináší také vynikající estetický dojem – úprava dokonale skryje případné drobné škrábance, vzniklé manipulací s materiálem při výrobě i při následném používání produktu, a matný povrch vytváří hezký kontrast s leštěnými povrchy jiných částí nože nebo jiného výrobku. Stone-washing lze například u čepele nože provést i dodatečně (poměrně podrobné obrázkové i video návody snadno naleznete na internetu).