📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

TPR / TPE

TPR je zkratka pro Thermoplastic Rubber tedy pro termoplastickou gumu. TPE je zkratka pro  Thermoplastic Elastomer tedy pro termoplastický elastomer.
Materiály označované jako termoplastická pryž nebo termoplastický elastomer mají mnoho stejných vlastností jako vulkanizovaná guma, ale mohou být tvarovány stejným procesem a stejnými zařízeními jako termoplasty. Po zahřátí na požadovanou teplotu je lze znovu vytvarovat a použít. Někteří výrobci používají u svých produktů označení TPR, jiní zase TPE – jedná se však o stejný materiál s totožnými vlastnostmi. Existuje více variant TPE, avšak výrobci většinou uvádí pouze obecné označení TPE. Výjimkou je TPE-U, tedy termoplastický polyuretan – ten je u výrobků většinou uváděn jako TPU.

TRP - TPE

Vlastnosti materiálu TPR / TPE

TPR / TPE je lehký, měkký materiál příjemný na dotek. Je velmi flexibilní, má výbornou odolnost při ohýbání. Působí protiskluzově a dobře odolává nepříznivým povětrnostním vlivům, je odolný proti působení ozónu, zachovává si pružnost i v nízkých teplotách a přináší vynikající odolnost proti mnoha chemikáliím. Excelentní je také odolnost vůči oděru a vůči vzniku trhlin. Je rezistentní vůči nízkým i vysokým teplotám. Lze jej snadno barvit. Je recyklovatelný, což je další výhoda v porovnání s klasickými pryžemi. Má také dobré elektro - izolační vlastnosti.

Využití materiálu TPR / TPE

TPR / TPE sloučeniny jsou využívány pro výrobu běžecké, turistické, lyžařské a další outdoorové obuvi i taktické a vojenské obuvi (především podrážky nebo klenek boty) – zde se často používá již zmiňovaný TPU. Termoplastický polyuretan nabízí vynikající odolnost proti roztržení, vysokou oděru odolnost a odolnost proti únavě materiálu ohýbáním. Tedy u obuvi velmi žádoucí vlastnosti, které se využívají také například u izolace drátů a kabelů. Z TPU se vyrábějí také outdoorové matrace a karimatky.

Dále jsou z TPR / TPE vyráběny rukojeti kuchyňských a outdoorových nožů, kleští a ostatního nářadí – buď je z TPR / TPE vyrobena celá rukojeť, nebo je z jiného materiálu a kvůli jistému a bezpečnému úchopu je vrstvou TPR / TPE potažena a nebo má vsazené vložky z TPR / TPE. K dalším aplikacím patří výroba těsnění, hraček nebo například produktů automotive. TPR / TPE nalezneme u různých produktů také v mnoha dalších oblastech.