📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Norma plastů hořlavých UL 94

UL 94 je bezpečnostní standard pro zhodnocení potenciální hořlavosti plastů obsažených v běžných plastových věcech ve formě menších plastových součástek, popřípadě přímo celých větších plastových věcí, produktů a domácích spotřebičů. A jako takový udává tendenci specifického materiálu buď vyhasnout, popřípadě se rozšířit poté, co chytl testovaný vzorek.

Norma plastů hořlavých UL 94

 V moderní kuchyni (a pochopitelně, zdaleka nejen tam) se dnes setkáme s doslova gigantickým objemem všemožných plastů a to ve formě vysloveně celo-plastových věcí či minimálně jejich součástek. Pravda je prostě taková, že se dnes plastům v domácnosti prakticky nelze (byť v minimální formě) vyhnout.

Klasifikace

Pakliže je pro vás důležité znát u vašich plastových spotřebičů a věcí jejich materiály (a tím pádem i rizika případných zdrojů požárů), tím lépe pro vás a vaši domácnost samozřejmě.

HB – jde o pomalé hoření horizontálně umístěného vzorku. Rychlost hoření je pro díl tloušťky 3 mm (nebo menší) nižší, nežli 76 mm za minutu v rozpětí 76 mm.  Pro díly mezi 3-13 mm velikosti zase musí vše splnit rozmezí nižší, nežli 40 mm za minutu a to konkrétně v rozpětí 76 mm. Též si  „HB“ nárokují takové součástky a produkty, jejichž hoření prostě vyhasne samovolně před dosažením 100 mm.

V-2 – hoření vyhasne během 30 vteřin (vertikálně umístěný vzorek), přičemž odkapávání hořlavého plastu je povoleno.

V-1 – hoření vyhasne během 30 vteřin (vertikálně umístěný vzorek), přičemž odkapávání hořlavého plastu je povoleno, avšak jen a pouze za té situace, že nedojde k jeho samovznícení.

V-0 – hoření vyhasne během 10 vteřin (vertikálně umístěný vzorek), přičemž odkapávání hořlavého plastu je povoleno, avšak jen a pouze za té situace, že nedojde k jeho samovznícení.

5VB – hoření se zastaví do 60 vteřin (vertikálně umístěný vzorek), přičemž odkapávání není povoleno a postižené vybavení může skončit s dírou v obalu.

5VA – hoření se zastaví do 60 vteřin (vertikálně umístěný vzorek), přičemž odkapávání není povoleno a postižené vybavení v žádném případě nesmí skončit s dírou v obalu.

Klasifikace materiálů typu „pěny“ a „vrstvy“

Existují jisté typy materiálů, jenž jsou sice také plastové, ale typicky se používají ve formě aplikované či výplňové pěny, popřípadě tenoučké plastové vrstvy někde v produktu.

HF-2 – jeho hoření se zastaví do 3 vteřin, veškerá žhavost pak ustane do 30 vteřin, hořící kapky plastu jsou povoleny.

HF-1 – jeho hoření se zastaví do 2 vteřin, veškerá žhavost pak ustane do 30 vteřin, navíc ale, hořící kapky plastu v žádném případě nejsou povoleny.

Jak probíhají testy podobných materiálů?

Všeobecně by se dalo konstatovat, že se testy daných platových věcí dějí na vzorcích velikostí 12,7 x 1,27 cm a minimální povolené tloušťky. Pro testy typu 5VA i 5VB se testy provádějí jak na materiálu, tak na produktu.