📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Vibram®

Vibram je italská společnost, která vyrábí gumové podešve pro turistické a horolezecké boty již více než 70 let. Pod názvem Vibram si můžeme představit jak boty do extrémních podmínek, s vysoce odolnou a přilnavou podrážkou, tak lehké sandály do města či domácí obuv. Vibram vám zaručí pouze původ podešvi, ne její konkrétní vlastnosti. Samozřejmě, že je tato značka určitou zárukou kvality, ale při srovnávání s jinou značkou je třeba vždy porovnávat konkrétní typy podešví.

Podrážka, nebo-li podešev je gumová část boty, která jako jediná přichází do přímého kontaktu s povrchem země. V podešvi se standardně používá více pryžových směsí rozdílné tvrdosti kvůli různým nárokům na chování v té které části. Nejtvrdší a nejodolnější směs nalezneme pod patou kvůli vysokým nárokům na životnost a naopak nejměkčí, ale nejpřilnavější část se obvykle používá v přední části zajišťující spolehlivý odraz. Název společnosti je odvozen od zakladatele a vynálezce první horolezecké boty s gumovou podrážkou – Itala jménem Vitale Bramani.

V roce 1935 vedl Vitale Barmani horolezeckou expedici v italských Alpách. V té době se běžně používaly jako nástupové boty těžké kožené boty s podešví pobitou cvoky, které byly dobré na měkkém povrchu, ale na kamenech klouzaly. Na samotný výstup si pak obouvali lehké lezecké boty, které měly plstěnou podrážku a jejich izolační schopnosti byly velmi mizerné. Tyto lehké “lezečky” se staly osudnými šesti účastníkům expedice. V silné sněhové bouři utrpěli horolezi těžké omrzliny, kterým následně podlehli. Po této zkušenosti se Vitale Bramani pustil do vývoje všestranné horolezecké podešve, která by dobře fungovala jak pro přístup ke stěně, tak i pro samotné lezení. Nový materiál musel svého majitele ochránit před vlhkostí a chladem a zároveň být dostatečně přilnavý na kamenitém povrchu. Nakonec Bramani převzal vynález Charlese Goodyeara – vulkanizovanou gumu.

Od roku 1954, kdy byla rozjeta sériová výroba podešví Vibram, se stal žlutý osmiúhelník Vibram, synonymem dokonalého řešení podešví pro horolezectví a turistiku. V dnešní době je společnost Vibram světovou jedničkou ve vývoji a výrobě vysoce odolných podešví pro horolezectví, turistiku a outdoor, ale podešve Vibram se stejně se dobře uplatňují i na pracovní, rekreační a módní obuvi. Podešve Vibram se za těch více než 70 let proslavily svou kvalitou, výkonem, bezpečností, designem a neustávajícím vývojem. Podešve Vibram stanuli snad na všech nejvyšších vrcholech světa, účastnili se tech nejnáročnějších expedic v extrémních klimatických podmínkách a překonávali na závodních jachtách světové oceány.  Všechny produkty Vibram jsou vždy navrhovány podle nejnovějších poznatků pro daný účel s použitím těch nejkvalitnějších komponentů a surovin.

V roce 2015 pak přišla společnost Vibram na trh s projektem Sole Factor. Kamion speciálně upravený a vybavený potřebným vybavením objíždí velké sportovní události. Do tohoto kamionu můžete přinést své staré boty (i ty, co původně podrážku od Vibramu neměly) a přímo na místě vám na ně odborníci z Vibramu připevní na počkání novou podrážku Vibram s vlastnostmi odpovídající vašim požadavkům a potřebám.