📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Zytel® / Zy-Ex

Zytel je registrovaná obchodní značka společnosti DuPont. Zytel je označení pro materiály vyrobené kombinací termoplastických polyamidů a pryskyřice, tedy v podstatě nylonové pryskyřice. Někteří výrobci užívají označení FRN, které je zkratkou pro Fiberglass Reinforced Nylon, tedy nylon zpevněný skelnými vlákny. Společnost Cold Steel u svých nožů tento materiál označuje jako Zy-Ex.

Zy-ex

Vlastnosti materiálu Zytel a jeho využití

Široká škála použití se odvíjí od konkrétního složení a specifických vlastností jednotlivých druhů pryskyřice Zytel. Většina produktové řady Zytel používá jako základ nylon 66 nebo nylon 6. Tuhost a pevnost jednotlivých pryskyřic Zytel se liší podle jejího zesílení skelnými vlákny – toto zesílení v některých variantách není vůbec, u dalších dosahuje podíl skelných vláken 13 %, 25 %, ale i 50 % – čím větší podíl, tím větší tuhost a pevnost výsledného materiálu. K dalším rozdílům, které mezi jednotlivými variantami vznikají dalšími úpravami nebo přidanými látkami, patří odolnost vůči vysokým teplotám, vůči UV záření, vůči běžným chemikáliím jako je motorový olej, odolnost vůči opotřebení nebo úroveň viskozity.

FRN (Zytel) má vlákna uspořádaná nahodile, v různých směrech, což má za následek pevnost materiálu ve všech směrech, což je nespornou výhodou ve srovnání s materiály jako G-10, Carbon Fiber nebo Micarta, které mají zpevňující vlákna uspořádána pouze v jednom směru.

Využití materiálu Zytel

Využití nylonových pryskyřic Zytel nalezneme v mnoha oblastech jako jsou spotřební elektronika, izolace kabelů, různé konektory, automotive nebo také fotovoltaické panely a jejich součásti. Pro naše účely je nejpodstatnější využití při výrobě rukojetí nebo střenek nožů a pouzder na nože. Zytel je pro tyto účely velmi vhodný, protože je velice pevný, výborně odolává oděru i namáhání (ohybu) a je tedy takřka nezničitelný. Také jeho údržba je nenáročná, je téměř bezúdržbový.

FRN lze pomocí vstřikování pohodlně formovat do různých tvarů a dodávat výslednému produktu různé textury. Proto je to materiál velmi rozšířený a ze stejného důvodu  má nižší nákladovost. Zytel tedy patří mezi moderní syntetické materiály, materiály kvalitnější, ale na svou kvalitu poměrně levné. Nalezneme jej tedy u nožů ve střední cenové hladině. Někdy se lze setkat také s tím, že výrobce stejný nůž nabízí v dražší i v levnější variantě. Jako příklad může posloužit zavírací nůž MULE značky KABAR – u levnější varianty je na výrobu čepele použita cenově dostupnější ocel a rukojeť nože je místo z pryskyřice Zytel vyrobena z G-10.