📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Fleece – kde se vzal a jak funguje?

26. února 2021Zábava, volné chvíleBarbora ŠtěpánkováDoba čtení 6 minut

Fleece – kde se vzal a jak funguje?

Každý z nás ve svém šatníku najdeme alespoň jednu nějakou fleesku. Ať už jste nositeli fleecové bundy nebo mikiny, rozhodně jste si fleecové oblečení pořídili hlavně kvůli jeho jednoznačně nejlepší vlastnosti, kterou je především výborná tepelná izolace, takže vás fleecové oblečení dobře zahřeje v chladném počasí. V dnešní době si už všichni dovedeme dobře představit, jak vypadá fleecový materiál, ale jak vlastně tato textilie vznikla a jaká je její funkčnost, tak přesně to si prozradíme v tomto článku.

Pár stojící u moře

Vznik fleecové textilie

Tentokrát nebudeme sahat daleko do historie, ale podíváme se do roku 1979. Právě během tohoto roku začala tehdejší firma Malden Mills, se sídlem v Massachusetts ve Spojených státech, s výrobou zcela nové a lehké, ale hřejivé vlasové tkaniny, která měla předčit již známou a hojně používanou vlnu. Fleecový materiál byl vyráběn oproti klasické vlně velice levně a díky tomu se tak stal velmi rychle uznávaným a přijatelným materiálem širokou veřejností. V roce 1981 zaregistrovala fleecovou textilii firma Malden Mills pod ochrannou známku PolarFleece.

Charakteristika fleecu

Fleece především vyniká tím, že skvěle izoluje teplo, ale je to zároveň lehká tkanina, která nezatíží. Tato textilie je krásně měkká, tím pádem i pohodlná pro běžné, ale i speciální oděvy, které využijete pro různé tipy aktivit. Ať už se rozhodnete odít do fleecového oblečení při sportu, nebo jiné outdoorové činnosti, rozhodně vám takový oděv zajistí dostatek tepla. Fleece se svými schopnostmi dá přirovnat k vlně, ale oproti ní vyniká svou lehkostí, která je pro aktivní uživatele velmi důležitým aspektem.

Při přímém kontaktu s vodou fleece nasákne úplné minimum tekutiny, což je jednou z jeho dalších dobrých vlastností. Teplo výborně uchovává i přesto, že je materiál vystaven mokru, takže jeho izolační schopnost na úkor vlhka neklesá. Na své si přijdou také především lidé, kteří jsou alergičtí na vlnu a fleecová textilie tak může být dobrou alternativou, kterou mohou alergici volit. A protože fleece nenasákne tolik tekutiny, usnadňuje nám život také tím, že po vyprání bleskurychle schne. Nemusíte tak čekat dlouhé hodiny, než promočený oděv uschne, a to je myslím skvělá výhoda pro nás všechny!

Textilie fleece

Výroba tkaniny

Super zpráva je, že většina fleecových tkanin se vyrábí z vytříděných a zrecyklovaných plastových láhví. Z toho vyplývá, že fleece je ze 100 % polyesterového materiálu, ten se následně zpracovává do krouceného vlákna, které se splete a celkový povrch tkaniny se vyčesává, načež vzniká vlas, který právě tak dobře izoluje teplo. Vyrábí se v různých tloušťkách, které pak různě ovlivňují vlastnosti tohoto materiálu. Silnější jsou méně prodyšné, ale zase lépe udržují teplo a naopak. Proto je důležité při výběru oděvu brát zřetel i na to, z jakého druhu fleecu je vlastně vyroben a pro jakou aktivitu hodláte výrobek využít.

Kde všude se fleece používá?

Oděvní průmysl, to je pro tento textilní materiál spotřebitel číslo jedna. Mikiny, bundy, kalhoty, outdoorové oblečení, sportovní oblečení, čepice, rukavice, šátky, šály, dětské oblečení a další. U spousty oblečení se setkáte pouze s fleecovou podšívkou, to platí především u bund a kalhot, některé oblečení je naopak vyrobeno celé z fleecového materiálu, to jsou většinou mikiny. S fleecem se ale nemusíte setkat pouze u oblečení. Může být hřejivým doplňkem vašeho spacáku, jehož vložka je vyrobena právě z fleecu, nebo se můžete setkat s fleecovým ložním povlečením či dekou.

Jak udržovat fleecové oblečení?

  • Oděvy, které jsou vyrobené z fleecové textilie, by se neměly prát při vysokých teplotách.
  • Nedoporučuje se sušit v sušičce na prádlo, ale díky tomu, že fleece rychle schne, není to ani potřeba.
  • Používejte impregnaci, která je pro váš oděv doporučena přímo výrobcem.
  • Nepoužívejte aviváže a prací prostředky s detergenty, ale perte v prostředcích, které jsou pro údržbu tohoto materiálu určené.

Často se doslechnete, že fleecové oblečení rádo žmolkovatí, ale je to stejné, jako u každého jiného výrobku. Stačí dodržovat vhodnou údržbu, která je doporučena přímo výrobcem a tím si zajistíte delší životnost vašeho oděvu.

Je tedy jasné, že takovou dobrou fleecovou mikinu nebo bundu využijete hlavně na podzim a v zimě, protože největší předností fleecu je jeho skvělá tepelná izolace.

Zima vás rozhodně s fleecovým oblečením nepřekvapí a vy se budete díky němu cítit stále v teple, i když venku mrzne, až praští!

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny