📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Beranidla a páčidla jsou nástroje, které slouží zvláštním jednotkám ke vstupu do objektů. Bohužel však existuje více druhů a možností, které bychom měli před nákupem znát.

Tichý pohyb po chodbě, rozmístění jednotky na svých místech. Velící ukazuje pěstí na dveře. Co bude následovat? Vyrážecí technik vybere nástroj, který mu umožní otevřít dveře, které dělí jednotku před vstupem do objektu. Co může zvolit? Používá se jak trhaviny, vyrážecí brokovnice, tak i tak zvané beranidla a páčidla. Abychom lépe pochopili jejich význam a způsob použití, musíme si je jednotlivě popsat a co nejlépe si vysvětlit, jak vlastně fungují. Pojďme na to.

Nápřah a rána…

Jednou z možností, jak se dostat skrze zavřené dveře, je beranidlo. Jako takové bylo používáno již před tisíci lety. Když se jedna armáda potřebovala dostat skrze bránu, sestrojili beranidlo, která svou vahou a kinetickou energií postupně bránu zdolalo. Podobně tomu je i u dnešních beranidel. Pravda, tvar a konstrukce se zcela změnila. Beranidla mohou být buď pro jednoho, nebo pro dva. Liší se tak vahou, ale i úchopovými madly. Nejčastěji je beranidlo tvaru válce. Na jedné straně má ocelový konec, kterým se dveře otevírají. Jeho součástí jsou i dvě až čtyři madla – podle toho jestli je to beranidlo pro jednoho nebo pro dva. Pro jednoho má madla umístěna na vrchní straně. Jsou za sebou v mírném sklonu. Beranidlo pro dva má madla na bocích, aby tak oba členové mohli vynaložit co největší sílu. Podstatným faktorem je váha beranidla. Proto se velmi často vylévají betonem, nebo podobnými médii. Důležité je, aby měla madla ochranu rukou. Často se stane, že kousek dveří odletí. Stejně tak můžeme dveře prorazit a bez krytu bychom se mohli ošklivě poranit. Při výběru beranidla hleďme především na váhu. Musíme se rozhodnout, k čemu a jak budeme beranidlo používat.

Trocha síly a už se to páčí

Další možnosti jsou pochopitelně páčidla. Co je páčidlo? Jde o speciálně tvarovaný kus kovu, kterým si můžeme pomoci například skrze visací zámky, ale i samotné dveře. Velmi zjednodušeně můžeme prohlásit, že páčidlo je tyč se zahnutým koncem na jedné straně a takovou motyčkou na druhé. Tak by mělo alespoň vypadat páčidlo pro tyto situace. Zahnutá část musí být na konci zploštělá, aby se vešla lépe do mezer mezi futry a podobných prostorů. Druhý konec, zmiňovaná „motyčka“ má na jedné straně zploštělý konec a na druhé plochu, do které se dá mlátit kladivem. Toto je velmi důležitý prvek. Snáze se tak dostaneme tam, kam budeme potřebovat. Co se týká materiálu, jednoznačně volme kov. Ne ledajaký, musí být silný a odolný, aby vydržel co nejhrubší zacházení. Můžeme se poohlédnout i po páčidle s gumovými chyty. Tento prvek značně zlepšuje mobilitu, především, kdybychom měli například mokré rukavice.

To zkrátka potřebujeme

Oba předměty jsou velmi využitelné. Beranidlo sice použijeme jen v taktické stránce života, ale páčidlo má jistě více využití. Pamatujme na to, co jsme si řekli a nebudeme mít možnost si ztěžovat.

Zobrazit filtr produktů
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Materiál