📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Dívejte se za sebe, i když se nedíváte

16. května 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 4 minuty

Téma pouličního násilí je poměrně vděčné téma. Realita však bývá mnohem ostřejší. Zaútočit na vás může kdokoli, kdykoli za světla nebo noci. Zdůrazňujeme, že být vždycky připraven, platí v jakékoli době. Tím spíš v době, kdy je společnost názorově polarizovaná a k vyvolání konfliktu stačí mít pouze odlišný názor.

Muž na hlídce

Napadení ze zálohy

Napadení ze zálohy, tedy nejčastěji ze zadu, je jedním z nejzákeřnějších způsobů napadení, jaký si dovedeme představit. I fyzicky mnohem slabší jedinec dokáže získat značnou převahu nad svým soupeřem, pokud zvolí útok zezadu. Útočení ze zezadu je ovšem doménou slabších, protože v přímém střetu by jejich pokus skončil přinejmenším trapně. Ale v žádném případě nelze paušalizovat, protože nikdy nemůžeme vědět, co se nám přihodí.

Doporučené produkty

Kde čekat útok?

Nejlepší obranou před útokem zezadu je samotná prevence. Nikdo normální o konflikty nestojí, a proto je nejlepší, pokud se budeme vyhýbat místům, kde takové riziko existuje. Potom jsou situace, kdy nám nezbývá, než exponovaným místem projít, případně jde o místa s „normální“ mentalitou, kde lze předpokládat, že váš pohyb nevzbudí pozornost. Mezi taková místa patří například městská zástavba. Nenechme se mýlit. Riziko napadení v městské zástavbě je stále reálné, i když v našich představách o nebezpečném místě dominuje tmavý park.

Jak rozpoznat útok ze zadu?

Předně je potřeba říct, že včasné rozpoznání útoku ze zálohy, není nic snadného. Pakliže si osvojíte ty správné návyky, vaše šance se rapidně zvýší.

  • Přehled: mějte dokonalý přehled o všem, co se kolem vás děje. Všímejte si lidí, jejich reakcí, jak a zdali vás pozorují. Z toho můžete vyhodnotit, například pří průchodu exponovaným místem, jestli vaše osoba je předmětem jejich zájmu. A podle toho se můžete přizpůsobit situaci.
  • Odlesk: to, že za vámi někdo jde, můžete velice snadno rozpoznat. Například při pohledu do výlohy, kde uvidíte kompletní odlesk sebe a svého následovníka. Stejného efektu docílíte například, když míjíte dobře naleštěný automobil. I tam lze siluety z naleštěné kapoty nebo kovových částí vidět. Podle toho se opět můžete přizpůsobit situaci.
  • Reakce ostatních: představte si, že s někým hovoříte. V tom případě mnohdy nemáte čas pozorovat své okolí. Při rozhovoru vidíte před sebe, vidíte, co se děje vpravo a vlevo, avšak to, co se děje za vámi nemáte šanci vidět. To sice platí, ale jen zdánlivě. Můžete sledovat reakce toho, se kterým hovoříte. Podle jeho bezprostřední reakce poznáte, že se něco za vámi děje.
  • Mobilní telefon: mobilní telefon může být velice užitečným pomocníkem a to hned ve dvou ohledech. Pomocí aplikace na focení obličeje přirozeně vidíte, co se děje za vámi. Zároveň mobil v ruce může posloužit jako velmi účinná zbraň při obraně.
Žena zahlédla útočníka v zrcadle

Závěr

Možností, jak vidět dozadu, aniž se ohlédnete za sebe, je určitě víc. Ve sféře osobní bezpečnosti se fantazii meze nekladou. Je rozhodně na zvážení, zdali by vám bylo k užitku pro osobní obranu třeba:

  • obranný sprej
  • taktické pero
  • kubotan

Jsou to nástroje jednoduché na manipulaci za rozumnou cenu, kterou si můžete na našich stránkách https://www.rigad.cz/ zakoupit. Mějte na paměti, že útočník vám žádnou šanci dávat nebude.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny