📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat čelovku?

22. prosince 2019Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 7 minut

Ať již stavíte svůj stan v noci, běháte v noci po turistických trasách anebo snad hledáte něco jen tak doma ve svém podkroví – to vše jsou situace, kdy je dobrá čelovka k nezaplacení. Je to hlavně fakt, že máte volné ruce. Moderní čelovky využívají prakticky dokonale jen a výhradně LED a jsou díky nim proto neuvěřitelně dlouho svítící. Takže, vnucuje se otázka, co odděluje při výběru dobrou čelovku od té druhé? A jak si vybrat tu nejlepší právě pro vaše potřeby?

Ať již stavíte svůj stan v noci, běháte v noci po turistických trasách anebo snad hledáte něco jen ve svém podkroví – to vše jsou situace, kdy je dobrá čelovka k nezaplacení. Je to hlavně fakt, že máte volné ruce. Moderní čelovky využívají prakticky dokonale jen a výhradně LED a jsou díky nim proto neuvěřitelně dlouho svítící. 

I když by se možná zdálo, že čelovka je vhodná jen pro horolezce a drsňáky typy „jeskyňáři“, tak nic není více od pravdy! Velmi praktická je i pro starší osoby a běžné kempaře či snad děti. Praktická je však i pro běžné trampy a osoby v lese. Nakonec, každý člověk potřebuje občas kombo v podobě volných rukou a světla v noci…

Takže, vnucuje se otázka, co odděluje při výběru dobrou čelovku od té druhé? A jak si vybrat tu nejlepší právě pro vaše potřeby?

Doporučené produkty

Typ světelného paprsku u čelovky

Tradičně se zde setkáte se třemi typy:

  • Široký – nejlepší pro všeobecné campingové záležitosti, jako je třeba oprava prádla a bot nebo snad čtení map. Tento typ paprsku se nedostane tak daleko jako jiné typy, ale pro práci na blízko ho nic nepřekoná.
  • Bodový – díky tomu, že je její výstup velmi úzký, dá se použít k prostudování terénu i velmi daleko před vámi.
  • Nastavitelný – kombinuje v sobě oba extrémy (a obvykle i pár mezihodnot), takže je jednoznačně mnohem více flexibilnější dle situace.

Světelný výkon čelovky v lumenech

Lumeny jsou jednotka světelného toku (světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela). Je sice úžasné, když je tato hodnota co největší, na druhou stranu ale logicky se to podepíše na výdrži vašeho článku. 

Obvykle platí i to, že čím je nějaké světlo zdánlivě jasnější, tím větší je jeho světelný tok. Často to dost ovlivní výrobce čelovky: v kostce řečeno, výkon sám o sobě nic není, když ho výrobce čelovky nevyužije efektivně (tj. směřuje a zpracuje).

Dosvit čelovky v metrech

Primárním důvodem existence vůbec tohoto typu světla je vést jej do oblasti, jako chcete projasnit. Čelovky jsou výrobcem testovány na to, jak daleko (v metrech) dosvítí. Lumeny vám řeknou jak jasné světlo to bude a dosvit zase jak daleko se jich dočkáte v terénu

Výdrž čelovky v hodinách

Zde se jako standard bere situace, kdy čelovka již není nadále schopna poskytovat použitelné světlo (svit plného měsíce) na 2 metry. 

Váha čelovky

Většina moderních čelovek je včetně baterií poměrně lehká – žádná nepřekročí 200 gramů. U nižší úrovně nic většího není potřeba, za velký výkon a svítivost je ale potřeba zaplatit vyšší váhou také případně. 

Existují dnes i typy modifikovatelné – třeba k jedné se dá přidat externí bateriová sada pro rozšíření výdrže. To jsou ale věci vhodné spíše pro horolezce apod. 

Režimy čelovky

Minimálně nabízí doslova každá čelovka dvě další věci: „Max“ (maximální) a „Low“ (nízký). Jsou zde ale občas i pracovní režimy „Strobe“ (blikání), „Mid“ (střední výkon), „Boost / Zoom“ (jen u těch lepších modelů a nakrátko, cca 10-20 s, přidá extra dosvit za cenu větší likvidace baterie).

Další výbava čelovky

Zde výrobci mohou přidat dle své fantazie cokoliv:

  • Červený režim – je užitečný proto, jelikož červené světlo je nejbližší našemu nočnímu vidění. 
  • Stálý svit / regulovaný výstup – jak se baterie vybíjí, tak běžně by se měl snižovat dosvit a výkon. Tímto se ale dá obstarat, aby byl stálý po celou dobu. Na druhou stranu, v tomto režimu čelovka zhasne náhle a je to (může být i nebezpečné někde na laně). Postupné zeslabování vám dává najevo, co se chystá záhy a máte čas se na to připravit. 
  • Odolnost na vodu – každá je schopná ustát trochu sněhu a deště. Vysloveně vodovzdorné modely jsou také. Některé přežijí dokonce i ponoření!
  • Možnost náklonu hlavy čelovky – užitečné, kdy večer čtete něco, třeba mapy.
  • Tlačítko pro vypnutí a zapnutí – může se stát, že díky němu budete nějak složitě cyklovat i mezi pracovními režimy. Ale i ovládání co nejjednodušší má své výhody… Tedy jedním prstem vše. Některé mají i speciální zámek a chce to tlačítka dvě, aby se nezapnula vždy sama v batohu.
  • Li-Ion nebo NiMH baterie – čelovky stavěné na lithiové baterie jsou lepší jako alkalické do mrazu. I NiMH s nimi pracují a v zimě jsou slušné. 
  • Externí baterie – obvykle v sadách po 4 kusech. Přidává se dozadu, takže sice odlehčuje čelu, ale pocitově je to celé často neohrabané.
Doporučené produkty
Štítky Čelovky

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny